Siber tacizciyi VPN hizmeti ele verdi

FBI şüphelendiği birinin internet aktivitesi kayıtlarını bir VPN şirketinden alarak suçların o kişi tarafından işlendiğini doğruladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

VPN sağlayıcıları genellikle ürünlerinin internet üzerinde anonim olarak gezinmek için uygun olduğunu ve kimsenin verilerini depolamadıklarını söyler. Ancak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir olayda, FBI şüphelendiği birinin internet aktivitesi kayıtlarını bir VPN şirketinden alarak suçların o kişi tarafından işlendiğini doğruladı.

Ryan Lin adlı 24 yaşındaki bir adam, 5 Ekim günü siber taciz suçu ile tutuklandı. FBI ifadesine göre Lin, Jennifer Smith takma adıyla bahsedilen bir kadını 2016’nın Nisan ayından beri internet üzerinden taciz ediyordu. Bir süre Jennifer Smith ile aynı evi paylaşan Lin bu süre içerisinde Smith’in bilgisayarını izinsiz olarak inceleyip genç kadının bazı hizmetlerde kullandığı şifreleri öğrendi.

Kadının hayatını altüst etti

Smith’in iCloud hesabına erişen Lin buradan kadının fotoğraflarını aldı. Ayrıca Smith’in Google Drive hesabında tuttuğu gizli günlüğe de erişen Lin bu bilgilerle Smith’i rahatsız etmeye başladı. FBI belgesine göre Lin tarafından işlenen suçlar şu şekilde:

  • Smith’in cinsellik içeren görsellerini arkadaşlarına, öğretmenlerine ve aile dostlarına göndermek.
  • Smith’in günlüğünden, başka kişilerle ilgili yazdığı bölümleri, bahsi geçen kişilerle paylaşarak kadının geçmiş hastalıklarını ve cinsel birlikteliklerini açıklamak.
  • Cinsel içerikli sitelerde Smith’in adına hesaplar açıp insanları Smith’in adresine kendisine grup halinde tecavüz etmeleri için çağırmak. (Bu eylem en az üç kişinin Smith’in evine gelmesine sebep oldu).
  • Gizli SMS servisleri üzerinden Smith’i taciz eden mesajlar göndermek.
  • Çevre okullara ve başka bireylerin evlerine Smith’in adıyla bomba yerleştirme tehdidinde bulunmak.
  • Smith’in arkadaşlarına ve aile üyelerine tehdit içerikli mesajlar göndermek. Smith’in intihar etmesini istemek ve Smith’i öldürmekle ya da ona tecavüz etmekle tehdit etmek.
  • Smith’e Facebook üzerinden farklı hesaplardan sürekli arkadaşlık istekleri yollamak.
  • Smith’in Rover.com adlı evcil hayvan bakıcılığı sitesindeki hesabını ele geçirip insanlara Smith’in bakıcılığını yaptığı evcil hayvanlardan birini öldürdüğünü söylemek. (Bu yüzden bazı evcil hayvan sahipleri Smith’in evine polis gönderdi)
  • Smith’in sadece kendi günlüğünde yazdığı bir çocuk aldırdığı bilgisini ele geçirmek. (Lin bu bilgiyi kimseyle paylaşmadı.)

Tüm bu tacizlerin ardından polise başvuran Smith, olayların Lin ile ev arkadaşı oldukları kısa sürenin hemen ardından başladığını söyledi. Polis Lin’in bu eylemleri ProtonMail, VPN hizmetleri ve Tor üzerinden gerçekleştirdiğinden şüphelendi. Yerel polis konuyla ilgili FBI’dan yardım istedi. FBI Lin’in eski çalıştığı şirkette kullandığı bilgisayar üzerinde yaptığı incelemelerde Lin’in yerel okullardaki bomba tehditleriyle ilgili haberler okuduğunu, gizli SMS hizmeti textnow.com, gizli e-posta hizmeti ProtonMail.com ve Rover.com üyeliği olduğunu keşfetti.

Pure VPN Lin’in verilerini paylaştı

Bilgisayarda bulunan Pure VPN dosyaları, Lin’in bu hizmeti kullandığı şüphesini doğurdu. FBI VPN hizmeti ile iletişime geçerek Lin’in internet aktivitesine dair bilgileri talep etti. Pure VPN, Lin’in eylemleri ile ilgili kayıtları FBI ile paylaştı. Böylece Lin’in tüm bu tehdit ve tacizleri gerçekleştirirken ardında iz bırakmamak için Pure VPN kullandığı kanıtlanmış oldu.

İşin ilginci, Lin kendi Twitter hesabı üzerinden takipçilerine “VPN hizmetleri aktivitelerinizi kayıt altında tutuyor.” şeklinde bir uyarıda bulunmuştu. Ama takipçilerine yaptığı uyarıyı kendisi dinlemediği için polise yakalandı.

Bu bilgiler bazı Pure VPN kullanıcılarını endişelendirebilir zira şirket kendi sitesinde hiçbir kullanıcısının verilerini depolamadığını söyleyerek reklam yapıyor.

FBI: “Bu bir şaka değil”

FBI araştırmanın devamında Lin’in arkadaşları arasında bir ‘bilgisayar dahisi’ olarak tanındığını tespit etti. Bir FBI Özel Ajanı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ryan Lin’in bilgisayarlara izinsiz erişim ve internet üzerinden taciz konusunda pek çok suç işlediğini, bu suçların oldukça geniş çaplı öfkeye, gerginliğe ve kolluk kuvvetlerinin gereksiz meşgul edilmesine sebep olduğunu tespit ettik. Bu tarz davranışlar bir şaka olarak kabul edilemez ve kesinlikle zararsız değil. Masum insanları korkuttu, günlük yaşamlarını berbat etti. Hiç kimse kendi evinde, okulunda ya da iş yerinde kendini korunmasız hissetmemelidir. FBI olarak bugün yaptığımız tutuklamanın gelecekte yapılacak benzer eylemler için caydırıcı olmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bleeping Computer

VPN sağlayıcıları genellikle ürünlerinin internet üzerinde anonim olarak gezinmek için uygun olduğunu ve kimsenin verilerini depolamadıklarını söyler. Ancak geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir olayda, FBI şüphelendiği birinin internet aktivitesi kayıtlarını bir VPN şirketinden alarak suçların o kişi tarafından işlendiğini doğruladı. Ryan Lin adlı 24 yaşındaki bir adam, 5 Ekim günü siber taciz suçu ile tutuklandı. FBI ifadesine göre Lin, Jennifer Smith takma adıyla bahsedilen bir kadını 2016’nın Nisan ayından beri internet üzerinden taciz ediyordu. FBI bu iddiaları, Lin tarafından kullanılan Pure VPN hizmetinden edindiği verilerle doğruladı. Pure VPN müşterilerine, verileri depolamadığını söyleyerek reklam yapıyor.Bir yanıt

Yorumunuz: