Microsoft’un Github’ı satın aldığı iddia ediliyor

Tüm dünyadan yazılımcıların buluştuğu ve açık kaynaklı içeriklerini paylaştığı web sitesi GitHub'ın Microsoft'a satıldığı iddia ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tüm dünyadan yazılımcıların buluştuğu ve açık kaynaklı içeriklerini paylaştığı web sitesi GitHub‘ın Microsoft’a satıldığı iddia ediliyor. Microsoft’tan ya da Github’dan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak Bloomberg başta olmak üzere, Business Insider, The Next Web ve The Verge gibi bir çok teknoloji haber sitesi anlaşmanın gerçekleştiğini belirtiyor. Microsoft’un kısa süre içinde anlaşmayı duyurması bekleniyor.

Dev bir kod havuzu olan GitHub, projelerini kayıt altında tutmak ve paylaşmak isteyen geliştiriciler ve şirketler için bir buluşma noktası olmuştu. Apple, Amazon, Google ve diğer bir çok büyük teknoloji şirketi GitHub’ı kullanıyor. Siteye en çok katkı yapan şirketlerden biri olan Microsoft’un binden fazla çalışanı, geliştirdiği kodlarla aktif olarak GitHub’ın veri havuzunu genişletiyor. Microsoft orijinal dosya yöneticisi Windows File Manager’ın kaynak kodlarını bile GitHub üzerinde depoluyor. Servisin değeri 2015 yılında 2 milyar Dolar olarak belirlenmişti. Microsoft’un anlaşma için ne kadar ödeme yaptığı ise bilinmiyor.

Microsoft açık kaynaklı yazılımlara önem veriyor

Microsoft özellikle Satya Nadella’nın CEO pozisyonuna gelmesinin ardından açık kaynaklı teknolojilere hızla yatırım yapmaya başlamıştı. Şirket PowerShell, Visual Studio Code ve Microsoft Edge JavaScript motorunu açık kaynaklı olarak sunmuştu. Microsoft, Canonical ile birlikte Windows 10’a Ubuntu’yu getirmek için çalışmalar yürütmüş, Xamarin’i de mobil uygulama geliştirmek için bünyesine katmıştı.

Microsoft ayrıca Windows geliştiricileri için kontrol sisteminin açık kaynaklı Git versiyonunu da kullanıyor ve şirket SQL Server’ı Linux’a getirmişti. Microsoft’un, geliştiricilerin web ve bulut uygulamaları geliştirmesini sağlayan Visual Studio Code yazılımı son dönemde geliştiriciler arasında oldukça popülerlik kazandı. Microsoft’un GitHub’ı satın alması, Microsoft’un geliştirici araçları ve hizmetlerinin daha yakın bir entegrasyonunu göreceğimiz anlamına gelebilir. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Build etkinliğinde Microsoft GitHub ile yakın çalışmalarını sürdürmüş, servisi şirketin geliştiricilere sunduğu Uygulama Merkezi’ne (App Center) entegre etmişti.

Bazı açık kaynak taraftarlarının, Microsoft’un GitHub’ı satın almasından rahatsızlık duyması mümkün. Microsoft anlaşmayı açıkladığında büyük ihtimalle GitHub’ın geleceğinin nasıl etkileneceğine dair açıklamalarda da bulunacaktır. Bu açıklamaların, açık kaynak çevrelerini ne derece tatmin edeceğini bekleyip görmemiz gerekiyor.

Kaynak: The Verge

Tüm dünyadan yazılımcıların buluştuğu ve açık kaynaklı içeriklerini paylaştığı web sitesi GitHub'ın Microsoft'a satıldığı iddia ediliyor. Microsoft'tan ya da Github'dan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak Bloomberg başta olmak üzere, Business Insider, The Next Web ve The Verge gibi bir çok teknoloji haber sitesi anlaşmanın gerçekleştiğini belirtiyor. Microsoft'un kısa süre içinde anlaşmayı duyurması bekleniyor. Microsoft özellikle Satya Nadella'nın CEO pozisyonuna gelmesinin ardından açık kaynaklı teknolojilere hızla yatırım yapmaya başlamıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği