Microsoft’tan seçim güvenliği için yenilikçi çözüm

Microsoft, seçim sistemlerini daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan ElectionGuard adlı sistemini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, seçimleri daha güvenli hale getirme girişiminin bir parçası olarak bir dizi yeni teknoloji aracı tanıttı. Açık kaynaklı ElectionGuard Yazılım Geliştirme Kiti’nin amacı, seçim sonuçlarının güvenliğini artırmak ve seçimleri hem oy verenler hem de adaylar açısından daha şeffaf hale getirmek. Şirket, ElectionGuard’ı ilk kez Aspen Güvenlik Forumu’nda denedi.

Sistemin işleyişi oldukça basit. Oylarını ElectionGuard kullanılan bir oy verme merkezinde kullanan seçmenlere bir takip kodu veriliyor. Seçmenler, çevrimiçi ortamdan oylarının sayıldığını ve değiştirilmediğini onaylıyor. Sistem, kağıt oy pusulalarının yerini almayı amaçlamıyor. Seçmenler, oylarının basılı bir versiyonunu alıyor. Böylece oylarını sandığa atmadan önce oylarını tekrar görüyorlar. Geliştirilen araçlar, Microsoft’un Xbox Adaptive Controller’ı ile beraber çalışabiliyor. Böylece hareket sınırı olan seçmenler de oy kullanmakta güçlük çekmiyor.

Bir blog yazısı yazan Microsoft Müşteri Güvenliği ve Güveni Başkan Yardımcısı Tom Burt, “ElectionGuard’ın seçim sürecini koruyan önemli bir araç olacağını, bütün seçmenlerin özgür demokratik seçim sonuçlarına güvenmesini sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz olarak sunulacak

Ücretsiz olarak sunulan ElectionGuard’a bu yazın sonunda GitHub üzerinden erişilebilecek. Microsoft bu sistemi ticari şekilde satmak yerine seçim teknolojisi sağlayıcılarıyla iş birliği yapmayı tercih ediyor. Microsoft, ElectionGuard’ı geliştirirken siber güvenlik şirketi Galois ile birlikte çalıştı.

Geliştirilen sistem, Microsoft’un Demokrasi Savunma Programı kapsamında geliştirilen araçlardan bir tanesi. Şirket geçtiğimiz Ağustos ayında, siyasi partileri tehditlerden haberdar eden bir hizmet olan AccountGuard‘ı sunmuştu. AccountGuard şu anda dört farklı kıtadaki 26 ülkede kullanılıyor. Günümüzde siber saldırılar, yabancı hükumetlerin demokratik süreçlere duyulan güveni sarsmak için kullandığı en sinsi araçlar haline gelmiş durumda. AccountGuard, geçtiğimiz yaz kullanıma sunulduğundan bu yana, siyasi partileri hedefleyen 781 adet saldırı belirledi.

Kaynak: Geek Wire

Microsoft, seçimleri daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan ElectionGuard adlı aracını tanıttı. Şirket, ElectionGuard’ı ilk kez Aspen Güvenlik Forumu’nda denedi. Oylarını ElectionGuard kullanılan bir oy verme merkezinde kullanan seçmenlere bir takip kodu veriliyor. Seçmenler, çevrimiçi ortamdan oylarının sayıldığını ve değiştirilmediğini onaylıyor. Sistem, kağıt oy pusulalarının yerini almayı amaçlamıyor. Seçmenler, oylarının basılı bir versiyonunu alıyor. Böylece oylarını sandığa atmadan önce oylarını tekrar görüyorlar. Ücretsiz olarak sunulan ElectionGuard’a bu yazın sonunda GitHub üzerinden erişilebilecek.Yorumunuz: