Microsoft 60 bin patentini açık kullanıma sundu

Microsoft, Open Invention Network adlı açık kaynak patent grubuna katılacağını açıkladı. Şirketin 60 binden fazla patenti artık açık kaynaklı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft Çarşamba günü, Open Invention Network (OIN) adlı açık kaynak patent grubuna katılacağını açıkladı. OIN, Linux’u patent davalarından korumaya yardımcı olmak için kurulmuş bir grup. Microsoft’un katılımıyla birlikte şirketin 60 bin’in üzerinde patenti de açık kaynaklı bir şekilde OIN üyelerinin kullanımına sunuldu.

OIN 2 bin 400 civarı şirkete Linux için lisans platformu sağlıyor. Bunlar arasında bireysel geliştiricilerin yanı sıra Google ve IBM gibi teknoloji devleri de bulunuyor. Tüm üyeler OIN’e ait patentlere ve diğer OIN lisanslarına ücretsiz olarak sahip olabiliyor.

Microsoft sonunda açık kaynağa kucak açtı

Microsoft’un katılması her iki taraf için de büyük bir adım. OIN Microsoft’tan binlerce yeni patent alacak ve Microsoft da geçmişte uzak durduğu açık kaynak topluluğuna yardımcı olmuş olacak. Microsoft Başkan Yardımcısı Scott Guthrie “Açık kaynaklı projeleri fikri mülkiyet davalarından korumak istiyoruz. Bu yüzden patent portfolyomuzu OIN’e açıyoruz.” diyor.

Microsoft 60 binden fazla patenti sunmasına karşın bazı patentlerini kendisine saklama kararı aldı. Bunlar arasında Windows Masaüstü ve Masaüstü uygulama kodları yer alıyor. Ama bunlar dışında Microsoft açık kaynaklı hale geliyor. Bu durum özellikle geliştirici topluluğu için çok iyi bir gelişme.

Kaynak: The Verge

Microsoft Çarşamba günü, Open Invention Network (OIN) adlı açık kaynak patent grubuna katılacağını açıkladı. OIN, Linux'u patent davalarından korumaya yardımcı olmak için kurulmuş bir grup. Microsoft'un katılımıyla birlikte şirketin 60 bin'in üzerinde patenti de açık kaynaklı bir şekilde OIN üyelerinin kullanımına sunuldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği