Bulgaristan’da açık yazılım yasası

Bulgaristan meclisi, devlet daireleri için geliştirilen tüm yeni yazılımların açık kaynaklı olması için oluşturulan yasayı kabul etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bulgaristan meclisinden geçen yeni Elektronik Yönetim Yasası ile artık Bulgaristan resmi kurumlarında kullanılan tüm yazılımların açık kaynaklı olması ve kamuya açık olarak geliştirilmesi gerekiyor. İlgili yasa metni şu şekilde:

58a. Kamu ihtiyacına yönelik teknik ve fonksiyonel bilgi sistemleri ve elektronik servislerin geliştirilmesi, güncellenmesi ve uygulanmasında, yetkili yöneticiler aşağıdaki gereklilikleri yerine getirmelidir:

1. Anlaşmanın konusu bilgisayar programı üretimini içerdiği taktirde:

a) Bilgisayar programları açık kaynaklı yazılım kriterlerini karşılamak zorundadır;

b) Düzenlemeye tabi tüm bilgisayar programları, bunların kaynak kodları, arayüz tasarımları ve veri tabanlarının tüm telif hakları ve ilgili haklar kısıtlama olmaksızın kullanım, düzenleme  ve dağıtmaya izin vermelidir.

c) Program geliştirme, ilgili dairenin kuralları çerçevesinde ve 7c maddesine uygun olarak yapılmalıdır.

Mevcut anlaşmalarda değişiklik olmayacak

Bu değişiklik bütün ülkenin Linux’a geçeceği ya da devlet dairelerinde kullanılan Microsoft veya Oracle yazılımlarının kaynak kodlarının talep edileceği anlamına gelmiyor. Mevcut çözümler zaten lisans kuralları dahilinde satın alınmışlardı ve o şekilde kalmaya devam edilecek (ancak açık kaynaklı yazılım kullanımının teşvik edilmesi için çaba gösterilecek).

Bu yasa devletin sıfırdan geliştireceği yazılımların herkes tarafından görülebilir ve erişilebilir olması ile alakalı. Vergi ödeyen vatandaşın parasıyla tam olarak ne satın alındığı ve vatandaşın bundan ne gibi bir çıkar sağlayacağı ülke halkına bildirilecek.

Gizlilik yoluyla güvenlik politikası işe yaramamıştı

Geçmişte ‘gizlilik yoluyla güvenlik’ yöntemini izleyen Bulgaristan yönetimi bu konuda çok da başarılı olamamıştı. Devlete ait web sitelerinde sırf kontrat yenilenmediği için yıllarca çözülmeyen problemler olduğu görülmüştü. Kaynakların halka açılması ile bu tarz olayların önlenmesi ve kötü bilgi güvenliği uygulamalarının geliştirme aşamasında fark edilebilmesi amaçlanıyor.

Yeni bir devlet dairesi yasayı uygulamaya koymak için görevlendirildi. Tabii bir şeyi yasada olması gerçekte de öyle olacağı anlamına gelmiyor. Yazılım topluluğunun bu yasanın uygulanması konusunda ısrarcı olması gerekiyor. Aynı zamanda şirketler büyük ihtimalle bu yasanın etrafından dolanmak isteyecektir.

Ancak genel olarak bu yasanın daha iyi devlet yazılımı ve daha az terk edilmiş yazılım anlamına geleceği düşünülüyor.

shutterstock_270760817_BulgariaBulgaristan'da artık devlet daireleri için geliştirilen yeni yazılımların kaynak kodunun paylaşılması ve açık kaynaklı yazılım kullanımının desteklenmesi için hazırlanan yasa kabul edildi. Bundan sonra halkın vergileriyle satın alınan yazılımların ne gibi özelliklere sahip olduğu ve halka ne gibi faydalar sağlayacağı toplum tarafından incelenebilecek. Ayrıca yasayla birlikte güvenlik açıklarının da geliştirme aşamasında tespit edilebileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği