Microsoft ve Toyota’nın lisans ortaklığı

Microsoft otomobiller için yazılım geliştirmeyi bırakıp, bu alanda elde ettiği patentlerin lisanslarını otomotiv şirketlerine satmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, şirketleri internete bağlı araçlar için geliştirdiği teknolojileri kullanmaları konusunda ikna etmek için yeni bir hamle yapıyor. Yazılım devi, Toyota ile yeni bir patent lisansı anlaşması imzaladığını açıkladı. Toyota, Microsoft’un navigasyon erişimi, eğlence ve ses algılama özellikleri bulunan yeni oto lisans programının ilk lisans partneri Toyota oldu. Otomotiv şirketi bu anlaşma ile elde ettiği patentleri ne amaçla kullanacağını açıklamadı ancak Microsoft’un araçlar için yazılım geliştirmeyeceği açık.

Patent lisansı anlaşması, Microsoft’un daha önce otomobiller konusunda giriştiği diğer işlere göre biraz dönük kalıyor. Microsoft, ‘Otomobilde Windows‘ konseptini bundan yaklaşık üç yıl önce tanıtmış ancak bu konsept gerçeğe dönüşmemişti. Apple’ın CarPlay sistemine benzeyen konsept, mobil cihazları aracın bilgi-eğlence sistemi için bir merkeze dönüştürmeyi amaçlıyordu.

Microsoft sektöre yabancı değil

Microsoft, otonom araç geliştirmek istemediğini daha önceden belirtmişti. Şirketin asıl amacı otomobillere yeni yetenekler kazandırmak. Yakın dönemde Samsung tarafından satın alınan Harman da Office 365’i kendi bilgi-eğlence sistemine entegre hale getirme çalışmalarını açıklamıştı. Ayrıca Nissan ve BMW, Microsoft’un sanal asistanı Cortana’yı araçlarına getirmeyi planlıyor.

Microsoft geçmişte başka otomobil üreticileriyle de araçlar için Windows çözümleriyle ortaklık yapmıştı. Ford, Kia, BMW, Nissan ve Fiat, geçmişte bu yazılımı kullanmıştı. Ancak yeni patent girişimi, Microsoft’un geçmişteki sıkı çalışmaları ile elde ettiği patentlerin lisansını satarak, araçlara yazılım geliştirmekten çok daha kolay bir yolda ilerlemek istediğini gösteriyor.

Kaynak: The Verge, Fortune

Microsoft, şirketleri internete bağlı araçlar için geliştirdiği teknolojileri kullanmaları konusunda ikna etmek için yeni bir hamle yapıyor. Yazılım devi, Toyota ile yeni bir patent lisansı anlaşması imzaladığını açıkladı. Toyota, Microsoft'un navigasyon erişimi, eğlence ve ses algılama özellikleri bulunan yeni oto lisans programının ilk lisans partneri Toyota oldu. Otomotiv şirketi bu anlaşma ile elde ettiği patentleri ne amaçla kullanacağını açıklamadı ancak Microsoft'un araçlar için yazılım geliştirmeyeceği açık.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği