Haftanın Özeti: 142

10 - 16 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Uçan deponun ardından Amazon’un sualtı deposu için de patent başvurusu yaptığı öğrenildi.[/inlinetweet] Göl, baraj gölü ve bu amaçla üretilecek havuzları kullanmayı planlayan şirket suyun içine paraşütle ya da kamyonla bırakılan paketleri akustik titreşimler kullanarak geri çıkaracak. İçinde hava kapsülü de bulunan su geçirmez kutulara konacak paketler suyun altında titreşimleri aldıklarında kapsüllerdeki hava kutunun üzerindeki bir balonu şişirecek; paket bu balon sayesinde yüzeye yükselecek. Amazon bu yöntemle depolardan ürün almanın kolaylaşacağını ve depo alanlarının daha verimli kullanılacağını düşünüyor. Su altının su üstünden daha düşük maliyetli olduğunu da unutmayalım.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Çinli e-ticaret şirketi Taobao, Amazon ile rekabet etmek için yeni bir yöntem geliştirdi.[/inlinetweet] Tao Cafe adı verilen kasasız dükkan geçtiğimiz günlerde Çin’in Hangzhou şehrinde kullanıma sunuldu. Müşteriler kapıda akıllı telefonlarını taratarak dükkana girebiliyor ve içeride diledikleri şeyleri alabiliyor. Müşteri kapıdan çıkarken, dükkandan aldığı şeyler kendisine fatura edilip akıllı telefon aracılığıyla bildiriliyorBu konsept Amazon’un tanıttığı Amazon Go konseptine çok benziyor.

https://www.youtube.com/watch?v=r19TGKizkzs

Queensland Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, pro-vitamin A bakımından zengin, altın rengi muz üretmeyi başardı. Yaklaşık 10 yıl süren araştırma, Profesör James Dale tarafından yönetildi. Avustralya’nın Queensland eyaletinde ve Uganda’da yürütülen projenin amacı, Uganda’daki muzların besleyici özelliğini artırmak. Ülkenin ana besin kaynağı muzlar mevcut halinde özellikle A vitamini ve demir açısından oldukça zayıf. Bu da bölge halkında çeşitli hastalıklara; hatta ölümlere sebep olabiliyor.

Farklı sektörler için güvenlik çözümleri sunan Hesco’nun geliştirdiği cephe savunma sistemleri acil durumlarda 60 saniye içerisinde güvenli bölge oluşturabiliyor. Yüksek verimliliğe sahip sistemler taşıma ve kurulum hızı ön plana alınarak tasarlanmış. Duvar oluşturma birimleri konteyner aracıyla çekildiği sırada salınarak doğrudan yerleştirilebiliyor.

İsviçreli tasarım stüdyosu Sapetti‘nin geliştirdiği ‘sandalyesiz sandalye’, insanların dilediği yerde ve dilediği zaman oturmasını sağlayan bir dış iskelet. Kullanıcılar bu giyilebilir dış iskelet ile rahatça etrafta gezinip dilediği zaman çömelme ya da oturma pozisyonunda sabit bir şekilde durabiliyor. Bu da fabrika ortamında hareket kolaylığı sağlıyor.

Fransız otomotiv şirketi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Renault, Formula 1’deki 40. yılını kutlamak için bir ‘Sarı Çaydanlık’ üretti.[/inlinetweet] Ürünün hikayesi de 40 yıl öncesine dayanıyor. Renault’nun sarı renkli aracı RS01, yarıştığı dönemde sık sık beyaz dumanlar çıkararak pit alanına dönerdi. Aracın bu şekilde dumanlar içinde önünden geçtiğini gören Tyrrell Racing ekibinin lideri Ken Tyrrell, onu su kaynatılan bir çaydanlığa benzeterek ‘Sarı Çaydanlık’ diye bir isim uydurdu. Bu takma ad daha sonra ekibin diğer üyeleri tarafından kullanılmaya başlayınca RS01 artık herkes tarafından ‘Sarı Çaydanlık’ olarak anılmaya başladı. Bu ürünle bu benzetme de gerçeğe dönüşmüş oldu.

Tasarımcı ve [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Mühendis Marie Tricaud, besteleri dokunmatik olarak tecrübe etmeyi sağlayan bir araç geliştirdi.[/inlinetweet] Touché adı verilen enstrüman yedi adet yapışkan dolgudan ve bir kontrol panelinden oluşuyor. Dolgular vücut üzerine farklı kombinasyonlarla yerleştirilebiliyor.

Nörologlar tarafından geliştirilen bir enstruman, müzisyenlerin sadece düşüncelerini kullanarak müzik yapmasına olanak tanıyor. Araştırmacılar bu yeni aracın inme, omurilik hasarı yaşayan kişileri ve ALS’li hastaları güçlendirip rehabilitasyon süreçlerine yardımcı olacağını umuyorAlet beyindeki elektrik sinyallerini ölçen elektroensefalografi yöntemine dayanan bir beyin-bilgisayar arayüzü

Kunkun Body, ter kokunuzu algılayan ve kimsenin fark etmesine olanak vermeden sizi uyaran bir cihaz. Bir mobil uygulamayla entegre çalışan aygıt vücudunuzda bulunan dört bölgeye odaklanıyor: Koltuk altlarınız, ayaklarınız, kafanız ve –biraz garip gelebilir ama- kulaklarınızın arkası. Yaz ayları için vazgeçilmez!

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Washington Üniversitesi araştırmacıları dünyanın ilk pilsiz cep telefonunu üretti[/inlinetweet] hatta bir görüşme yapmayı başardı. Sadece birkaç mikrowatt elektrik tüketen telefon, ihtiyaç duyduğu enerjiyi yaklaşık 10 metre uzaklıktaki bir baz istasyonunun RF sinyallerinden elde ediyor. Telefon ayrıca enerjiyi artırmak için fotodiyotlardan yararlanarak bu mesafeyi 15 metreye kadar çıkarabiliyor.

Tesla Model 3 artık hazır. Aylarca süren heyecanlı bekleyiş, çılgınca bir üretim planı ve Kaliforniya’da görüntülenen prototiplerin ardından şirketin Kurucusu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Elon Musk sonunda Model 3’ün ilk görsellerini paylaştı.[/inlinetweet] Model 3, Tesla’nın tamamen elektrikli araçları kitlelere sunma çabası doğrultusunda gerçekleştirdiği en büyük hamle. Giriş seviyesi sedan araç, 35 bin Dolarlık fiyatıyla markanın lüks modelleri Model S ve Model X‘e göre de çok daha ucuz.

Elon Musk’un hızyuvar projesi üzerine çalışan şirketlerden Hyperloop One‘ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği gerçek ölçekli ilk testinde başarılı olduğu duyuruldu. Hyperloop One, Hyperloop Transportation Technologies ve Arrivo gibi rakipleri ile birlikte, yolcu ve kargo bölmelerini ses hızına yakın bir mesafede taşıyan transfer tüpleri ağları kurmayı hedefliyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...