Sandalyesiz sandalye

İsviçreli tasarım stüdyosu Sapetti’nin geliştirdiği ‘sandalyesiz sandalye’, insanların dilediği yerde ve dilediği zaman oturmasını sağlayan bir dış iskelet.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçreli tasarım stüdyosu Sapetti’nin geliştirdiği ‘sandalyesiz sandalye’, insanların dilediği yerde ve dilediği zaman oturmasını sağlayan bir dış iskelet. Kullanıcılar bu giyilebilir dış iskelet ile rahatça etrafta gezinip dilediği zaman çömelme ya da oturma pozisyonunda sabit bir şekilde durabiliyor. Bu da fabrika ortamında hareket kolaylığı sağlıyor.

Studio Sapetti ‘sandalyesiz sandalye’yi, kendisini dünyanın ilk giyilebilir ergonomik mekatronik cihaz sağlayıcısı olarak tanımlayan İsviçre’li Noonee adlı şirket için tasarladı. Bu dış iskelet Noonee’nin ilk ürünü. Giyilebilir yapı, işçilerin uzun süreler boyunca ayakta çalışması gereken fabrika ortamları için tasarlandı. Bu ortamlarda normal sandalyelerin kullanımı hem çalışma ortamını engellediği hem de kazalara sebep olabileceği için tercih edilmiyor. Dış iskelet ile kazaların önüne geçmenin yanı sıra, çalışanların da daha uzun süre boyunca iş gücüne katkıda bulunabilmesi hedefleniyor.

Büyük şirketlerle iş birliği yapıldı

Yapının çerçevesi, farklı şekil ve boyutlara sahip kişilere göre ayarlanabiliyor. Ayrıca çalışma ortamına uygun ayakkabılarla birlikte de kullanılabiliyor. Ürün, poliamit gibi hafif ve dayanıklı plastikler kullanılarak geliştirildi. Sapetti bu ürünü yaklaşık iki yıllık bir zaman dilimi içerisinde, Zühlke mühendisleri ile iş birliği halinde geliştirdi. Tasarım ekibi aynı zamanda Audi, Seat, Škoda, BMW, Daimler AG ve Renault gibi otomotiv şirketlerinin çalışanları ile de bir arada çalışarak fabrika ortamındaki işçilerin farklı ihtiyaçlarını anlamaya çalıştı.

Studio Sapetti’nin kurucusu Marc Sapetti “Sandalyesi sandalye ile birlikte Noonee’nin müşterileri sadece vücut pozisyonunu geliştirerek işçileri için ergonomik bir ortam sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bazı iş sağlığı ve güvenlik engellerini de aşarak çalışanların yaşına uygun çalışma ortamları sunabilecek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Design Boom

İsviçreli tasarım stüdyosu Sapetti’nin geliştirdiği ‘sandalyesiz sandalye’, insanların dilediği yerde ve dilediği zaman oturmasını sağlayan bir dış iskelet. Kullanıcılar bu giyilebilir dış iskelet ile rahatça etrafta gezinip dilediği zaman çömelme ya da oturma pozisyonunda sabit bir şekilde durabiliyor. Bu da fabrika ortamında hareket kolaylığı sağlıyor.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Günlük hayata girerse oturma grubu üreticilerini sinirlendirebilir:)

Yorumunuz: