Altın muz ile vitamin takviyesi

Queensland Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, 10 yıllık bir çalışmayla, pro-vitamin A bakımından zengin, altın rengi muz üretmeyi başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Queensland Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, pro-vitamin A bakımından zengin, altın rengi muz üretmeyi başardı. Yaklaşık 10 yıl süren araştırma, Profesör James Dale tarafından yönetildi. Çalışmalar Avustralya’nın Queensland eyaletinde ve Uganda’da gerçekleştirildi.

Prof. Dale genetik düzenleme sürecinin öncelikle pro-vitamin A açısından zengin bir başka muz bulmakla başladığını kaydetti. Papua Yeni Gine’de yetişen ancak çok küçük boyutlara sahip ola bir muz türünden alınan genler incelendi ve bu genler kullanılarak Uganda’da yetişen Cavendish türü muzların pro-vitamin A seviyesi artırıldı.

Ölümleri engelleyebilir

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından 10 milyon Dolar’lık bağışla desteklenen projenin amacı, Uganda’daki muzların besleyici özelliğini artırmak. Ülkede ana besin kaynağı olarak kullanılan muzlar özellikle A vitamini ve demir açısından oldukça zayıf. Bu da zaman içinde bölge halkında çeşitli hastalıklara ve ölümlere sebep oluyor.

Her yıl dünyada 650 bin ila 700 bin civarı çocuğun A vitamini eksikliği sebebiyle hayatını kaybettiği, yüz binlercesinin de görme yeteneğini kaybettiği belirtiliyor.

Proje çerçevesinde yıllar içinde geliştirilen muzlar artık pro-vitamin A bakımından çok daha zengin ve eski krem rengi dokunun yerini altın rengi bir doku almış durumda. Bu başarı özellikle yetersiz beslenmenin önemli bir sorun olarak kaydedildiği Afrika ülkelerinde daha sağlıklı toplumlar geliştirilmesi için ciddi bir öneme sahip.

Proje kendi liderlerini yetiştirdi

Prof. Dale “Yüzlerce farklı genetik varyasyonu denedik ve en iyi sonuçları elde edene dek çalıştık. Daha sonra bu genleri test tüpleri içinde Uganda’ya gönderdik. Burada saha denemeleri gerçekleştirildi.” diyor.

Çalışmanın en umut verici sonuçlarından biri de Uganda’dan bu proje üzerine eğitim almaya gelen öğrencilerin Queensland Teknoloji Üniversitesinde doktora eğitimlerini tamamlayıp, projenin Uganda’da devam eden ayağının başına geçmiş olması. Ülkede 2021 yılından itibaren A vitamini bakımından zengin muzların çiftçiler tarafından yetiştirilebilir hale gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Queensland Teknoloji Üniversitesi

Queensland Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, pro-vitamin A bakımından zengin, altın rengi muz üretmeyi başardı. Yaklaşık 10 yıl süren araştırma, Profesör James Dale tarafından yönetildi. Çalışmalar Avustralya'nın Queensland eyaletinde ve Uganda'da gerçekleştirildi. Projenin amacı, Uganda'daki muzların besleyici özelliğini artırmak. Ülkede ana besin kaynağı olarak kullanılan muzlar özellikle A vitamini ve demir açısından oldukça zayıf. Bu da zaman içinde bölge halkında çeşitli hastalıklara ve ölümlere sebep oluyor.

1 Yorum

  • Ismarlama bitki dönemi. Belki bir sonra ki aşama da hem içeriği, hem de tipi/türü farklı bitkiler geliştirilecek. Hatta bir gün tüm hastalıkları iyileştiren “süper” bir bitki bile insanların hayatına girebilir!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği