GDO’lu pirinç açlığa çare olur mu?

Dünyanın en büyük ve en yaygın problemi olan açlığın çaresi demir ve çinko açısından zengin genetiği değiştirilmiş pirinç olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pirinç, dünya üzerindeki milyarlarca insanın temel besin kaynağı. Açlığı yatıştırması ve karbonhidrat ihtiyacını karşılaması dışında besin değeri oldukça düşük.

Bu yüzden, pirinç ağırlıklı beslenen bir kişi demir, çinko ve A vitamini gibi önemli besin maddelerinden mahrum kalıyor. Beslenme uzmanları bu duruma ‘gizli açlık’ diyor.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya nüfusunun yüzde 30’unun demir eksikliğinden muzdarip olduğunu ve hatta bu durumun hamileler ve çocuklar için ölümcül olabileceğini söylüyor.

Saha deneyleri başarılı

İşin iyi yanına gelince, araştırmacılar büyük bir değişiklik yapmak üzere. Melbourne Üniversitesi’nde çalışan Dr. Alex Johnson ve çalışma arkadaşları, demir ve çinko açısından zengin GDO’lu bir pirinç türü üretti. Saha deneylerinin gösterdiği üzere, bu pirinç normal şekilde yetiştirilen pirinç kadar besleyici.

Dr. Johnson, “Bu teknolojinin sadece seralarda değil tarlalarda da işe yaradığını gördük. Şimdi işleri biraz daha ileri götürerek gelişmekte olan ülkelerin açlık problemini çözmeye çalışacağız. GDO’lu pirinç, gizli açlıktan muzdarip olan milyarlarca insana çare olabilir.” dedi. En önemlisi, genetik modifikasyonların pirincin daha fazla demir ve çinko kazanmasını sağlarken kadmiyum gibi zararlı ve ağır metal oranını arttırmadığı görüldü.

Kaynak: PHYS

Yeryüzündeki milyarlarca insanın temel besin kaynağı olan pirinç açlığa çare olsa da besin değeri oldukça düşüktür. Dr. Alex Johnson ve ekibi, insanlarda demir ve çinko eksikliğine sebep olan pirincin genetiğini değiştirilerek daha besleyici hale getirebilen bir teknoloji üretti. Üstelik bu genetik değişiklikler pirince zararlı maddeler katmıyor.4 yanıt

 1. Korkut avatarı
  Korkut

  Hiç gerek yok.
  Dünyaya 10 yıldan fazla yetecek stok bulunuyor.
  Bu da ticaretin bir başka yöntemi.

 2. Oktay avatarı

  Daha önce de nobel ödüllü bilim adamları Greenpeace’in GDO kötüdür sözlerini yalanlamıştı. Yahu siz bilim adamısınız, ne zaman zehri şekere bulayıp bal diye satmaya başladınız?

 3. Mustafa Ay avatarı
  Mustafa Ay

  GDO kapitalizmin para hırsının sonucu ortaya çıkmış bir ucubedir. Gizli şeker, gizli tansiyon vb söylemlerle ilaç satanlar kar hırsı nedeniyle gizli açlık söylemiyle bu kezde GDO’lu ürünler satmaya çalışmaktadırlar. Bilimi sermayenin elinden alamazsanız ortaya işte bu tarz ucube işler çıkar. Silah vb harcadıkları ve de harcattıkları paraları durdursunlar dünya da aç kalmaz. GDO’ suz bir dünya daha güzel. Bu konuda okumak isteyenler için Kaynak Yayınlarından Ahmet Demirkol GDO:Çağdaş Esaret isimli kitabını öneririm.

 4. Ata avatarı
  Ata

  GDO biyolojik silahtır. Kesinlikle karşı olamalıyız GDO ‘ya.

Yorumunuz: