Nobelli bilimciler: “GDO güvenlidir”

Nobel ödüllü 109 bilimci yayınladığı açıklamada GDO'lu ürünlerin güvenli olduğunu ve bu ürünlere karşı çıkarak fakir insanalara kötülük edildiğini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nobel ödüllü 109 bilimci yayınladığı bir açıklamada genetiği değiştirilmiş organizma ve gıdaların sağlığa zararlı olmadığını ve dünyadaki açlığı durdurabilmek için bu gıdaların önemli bir rolü olduğunu ifade etti. Açıklamada, GDO’ya karşı çıkanların, besleyici gıdaların açlık problemi çeken insanlara ulaşmasına engel olduğu belirtildi.

Greenpeace’in bu alanda yaptığı çalışmalar açıklamada şu şekilde eleştirildi: “Greenpeace, Afrika ve güneydoğu Asya’daki en fakir insanların üzerinde en büyük etkiye sahip olan vitamin A eksikliği (VAD) sebebiyle oluşan hastalıkları ve ölümleri önleme potansiyeli bulunan Altın Pirinç’e (Golden Rice) karşı mücadelede baş rolü oynuyor.”

Mısır ve bakteri genlerini bünyesinde bulunduran Altın Pirinç gibi GDO’lu gıdaları savunanlar, bunların ihtiyaç duyulan besini sağlamak için etkili araçlar olduğunu öne sürüyor. Karşı çıkanlar ise genleri doğal olmayan yollarla değişmiş ürünlerin mevcut tarım ürünlerinin de saflığını bozacağını düşünüyor. Ayrıca bu tartışmanın, yetersiz beslenmenin tek ve kesin çözümünün çeşitli ve sağlıklı beslenmek olduğu gerçeğini gölgede bıraktığını savunuyorlar.

“Altın Pirinç abartılıyor”

Greenpeace güneydoğu Asya kampanya sorumlusu Wilhelmina Pelegrina “Şirketler GDO’lu ürünlerin dünya çapında onaylanması için bu ‘Altın’ pirincin abartılı bir şekilde reklamını yapıyorlar. Bu yüksek maliyetli deney yaklaşık 20 yıl boyunca hiçbir sonuç vermeden devam etti ve halihazırda işe yarayan yöntemlere odaklanılmasına engel oldu” diyor.

1993 Nobel Tıp Ödülü’nün iki kazananından birisi olan Richard J. Roberts “Greenpeace bu konuyla ilgili inanılmaz derecede fazla yanlış bilgi veriyor. Bazı bitki bilimciler öyle sert saldırılara maruz kaldı ki artık sadece susmayı tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

Araştırmalar ‘güvenli’ diyor

Açıklamada, sadece 10 tanesi fizik, kimya ya da tıp dışında bir alanda ödül kazanmış olan bilimciler GDO’lu ürünlerin defalarca yapılan araştırmalarda güvenli olduğunun tespit edildiğini ifade etti: “Dünyanın dört bir yanından bilim ve düzenleme kuruluşları defalarca ve sürekli bir şekilde biyoteknoloji yoluyla geliştirilmiş yiyeceklerin ya da tarım ürünlerinin diğer üretim teknikleri ile üretilmiş ürünler kadar güvenli olduğunu tespit etti. Bu ürünlerin insanlar ya da hayvanlar tarafından tüketildiğinde sağlığa olumsuz bir etkisi olduğuna dair bir tane bile onaylanmış örnek bulunmamaktadır. Ayrıca çevresel etkilerinin diğer yöntemlere göre daha az zararlı olduğu ve global çeşitliliğe katkı sağladığı gözlenmiştir.”

Mayıs ayında Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri genetiği değiştirilmiş ürünlerin genel olarak, hem tüketim hem de çevre için güvenli olduğunu tespit etti. Ancak analizleri etkileyen çok fazla değişken olabildiği için geniş açıklamalar yapmaktan kaçındı.

Tüketicileri birliği de konuya temkinli yaklaşarak genetiği değiştirilmiş ürünlerin bu şekilde etiketlenmesi gerektiğini ifade etti. 2014’te Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankette halk ve bilimciler arasında bu konu hakkında bir uçurum olduğu gözlendi. Ankete katılan ABD vatandaşlarının sadece yüzde 37’si GDO’lu ürünleri tüketmenin bir zararı olmadığını düşünürken, bu şekilde düşünen bilimcilerin oranı yüzde 88’i buluyordu.

GDOYıllardır üzerinde tartışmalar devam eden genetiği değiştirilmiş organizmalara (GDO) doğal olmadıkları gerekçesiyle temkinli yaklaşılıyor. Ancak yapılan araştırmalarda bu ürünlerin insanlar ya da hayvanlar tarafından tüketilmesinde herhangi bir sorun olmadığı defalarca kanıtlandı. Yine de Greenpeace gibi bazı örgütlerin bu ürünler hakkında karalayıcı kampanya yürütmeye devam etmesine tepki olarak Nobel ödüllü 109 bilimci konu üzerine ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada GDO'lu ürünlere karşı çıkmanın, açlık problemi çeken insanlara besleyici gıdalar ulaşmasını engellediği ifade edildi.

3 Yorum

  • palavra..yalan…uyuşturucu karteli gibi bunlar..bas parayı…al hocayı…ağzınıza sürmeyin..

  • Hocam, bu bilim insanlarinin arastirma butcelerinin kaynaklarina ulasmak mumkun mu acaba? 109 bilimcinin karsisinda 12698 baska bilim insaninin GDO’nun insan sagligina zararli oldugu aciklanirsa ne olacak? Nobel odullu olmalari acikcasi cok fazla bir seyi degistirmiyor; nobel iktisat odullu milton freidman sosyal sorumlulugu sirketlerin kar etmesi olarak tanimlamisti . Gibi gibi seyler geciyor aklimdan:-)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği