Çinliler antioksidan mor pirinç üretti

Genetik mühendisliği ile mor renkli bir pirinç geliştiren bilimciler, bu pirinci antioksidanlar açısından da zengin bir hale getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Düz beyaz pirinç besleyicilik açısından oldukça zayıf. Bu yüzden daha sağlıklı bir besin arıyorsanız siyah ya da kırmızı pirinç gibi alternatiflere yönelmeniz daha doğru olabilir. Çinli bilimciler ise bu alternatiflere bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Genetik mühendisliği ile mor renkli bir pirinç geliştiren bilimciler, bu pirinci, kanser ve kalp hastalıklarını önlemede etkili olan antioksidanlar açısından da zengin bir hale getirdi.

Pirince yeni sağlık faydalarını sunan şey, artırılan antosiyanin seviyesi oldu. Bu bileşenler sadece antioksidan aktivitesini artırmakla kalmıyor aynı zamanda yaban mersini ve üzüm gibi meyvelere çarpıcı mor rengi veriyor. Bu yüzden yeni pirinçler de mor pigment açısından oldukça zengin.

Genler incelendi

Aslında bu bilimcilerin pirinçlerdeki antosiyanin seviyesini artırmak için gerçekleştirdiği ilk çalışma değil. Ancak geçmişte bilimcilerin karşısına çıkan karmaşık biyosentez yöntemleri bu alanda başarı elde edilmesini engellemişti. Güney Çin Tarım Üniversitesi araştırmacıları ise bu engeli aşmak için pirinçlerin farklı türlerinde hangi genin antosiyanin üretimine etki ettiğini inceledi.

Japonica ve Indica türü pirinçlerde antosiyanin üretilmiyor. Buradan yola çıkan ekip, diğer pirinç türlerinde yer alan ancak bu iki türde yer almayan genleri belirledi. Daha sonra transgen yığma sistemi adı verilen bir yöntemle sekiz farklı antosiyanin geni pirinçlere yerleştirildi. Bu süreçte de pirinçler mor bir renk aldı.

Yeni hedef diğer tahıllar

Çalışmanın yazarlarından Yao-Guang Liu “Yüksek verimliliğe sahip ve kolay kullanılan TransGene Stacking II adını verdiğimiz bir transgen yığma sistemi geliştirdik. Bu sistem bitki dönüşümü için, çok sayıda geni tek vektörde birleştirebiliyor. Bu, bir bitkide böyle karmaşık bir metabolik yolun mühendislikle değiştirilmesinin ilk örneği.” şeklinde konuştu.

Ekip için bir sonraki adım, bu yeni mor pirinçleri tüketmenin ne kadar güvenli olduğunu test etmek ve diğer tahıllarda da bu yöntemi kullanmak. Araştırmacılar bu yöntemin bitkilerde diğer besin bileşenlerinin de artırılması için kullanılabileceğini düşünüyor.

Kaynak: New Atlas

Düz beyaz pirinç besleyicilik açısından oldukça zayıf. Bu yüzden daha sağlıklı bir besin arıyorsanız siyah ya da kırmızı pirinç gibi alternatiflere yönelmeniz daha doğru olabilir. Çinli bilimciler ise bu alternatiflere bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Genetik mühendisliği ile mor renkli bir pirinç geliştiren bilimciler, bu pirinci, kanser ve kalp hastalıklarını önlemede etkili olan antioksidanlar açısından da zengin bir hale getirdi. Pirince yeni sağlık faydalarını sunan şey, artırılan antosiyanin seviyesi oldu. Bu bileşenler sadece antioksidan aktivitesini artırmakla kalmıyor aynı zamanda yaban mersini ve üzüm gibi meyvelere çarpıcı mor rengi veriyor. Bu yüzden yeni pirinçler de mor pigment açısından oldukça zengin.Yorumunuz: