Hem sütlü hem sağlıklı çikolata

Araştırmacılar siyah çikolatanın antioksidan özelliklerini sütlü çikolataya kazandırmak için fıstık kabuğundan elde edilen bileşenleri kullandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Siyah (bitter) çikolata iyi bir antioksidan kaynağı olarak biliniyor ancak pek çok kişi çikolatanın acı bir tadı olmasını istemiyor. Sütlü çikolatalar daha fazla rağbet görüyor ancak onlarda da siyah çikolatanın antioksidan özellikleri bulunmuyor. Yeni bir araştırmada bilimciler fıstık kabuğundan elde ettikleri maddelerle, sütlü çikolatanın tadını bozmadan besin değerini artırmayı başardı.

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi Gıda, Biyoişlem ve Besin Bilimleri bölümünden araştırmacılar, fıstık endüstrisinde atık madde olarak ortaya çıkan fıstık kabuğundan fenolik bileşenler elde etti. Bu bileşenler, patates, pirinç ve buğday gibi nişastalı besinlerde de bulunan, hafif şekerli bir tadı olan yenebilir karbonhidrat maltodekstrin tozu ile kaplandı. Daha sonra maltodekstrin tozu sütlü çikolata üretiminde kullanıldı.

Tüketiciler bir fark göremedi

80 tüketici tarafından denenen normal ve fıstık bileşenli sütlü çikolatalar eşit derecede beğenildi. Bu testlerde ayrıca, sütlü çikolatayı siyah çikolatanın antioksidan seviyesine çıkarmak için gerekli fıstık kabuğu bileşenleri miktarının, tüketicilerin fark edebileceğinden daha az olduğu görüldü.

Fıstık kabukları, fıstık endüstrisinde atık ürün olduğu için çalışmayı yapan bilimciler, normalde kullanılmayan kabuklara da bir değer kazandırılmış olacağını söylüyor. Araştırmanın yöneticisi Lisa L. Dean “Eğer bu çalışma ticari ürünlere uygulanırsa, fıstık kabuklarının bileşenleri, tüketicilerin hem daha hafif bir tadı olan hem de sağlığa faydaları kanıtlanmış ürünler tüketebilecek.” diyor.

Araştırmacılar, fıstık alerjisi bulunan kişilerin bu üründen ne şekilde etkilenebileceğinin araştırılmadığını ancak çalışmanın devam ettiğini söylüyor.

Kaynak: EurekAlert

Siyah çikolatanın sağlık için faydalı olduğundan, antioksidan özellikleri bulunduğundan sık sık bahsedilir. Ancak sütlü çikolata sevenler için siyah çikolata genellikle acı ve keyifsiz bir tada sahiptir. Sütlü çikolatanın tadını değiştirmeden antioksidan özellikleri kazandırmak için çalışan bilimciler, fıstık endüstrisinde atık madde olarak üretilen fıstık kabuğundan elde ettikleri bileşenleri sütlü çikolataya ekledi. Böylece siyah çikolatanın sağlıklı özelliklerini kazanan sütlü çikolatanın tadında fark edilebilir bir değişiklik olmadı. Ayrıca normalde hiçbir kullanım alanı bulunmayan fıstık kabuğu da değer kazanmış oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği