Haftanın Özeti: 96

Carmel Johnston astronotların Mars’ta karşılaşacakları araziye benzerliği sebebiyle seçilen Hawaii’nin çöllük Mauna Loa bölgesinde saha görevini yürütüyor. Fotoğraf: Christiane Heinicke
22 – 28 Ağustos 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, günün telaşıyla gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

Türk Ordusu Çarşamba sabahı 07:50 itibarıyla hava ve karadan Suriye’nin Halep şehrine bağlı Cerablus kasabasında IŞİD’e karşı bir operasyon başlattı. ABD Hava Kuvvetleri’nin desteğiyle yürütülen ‘Fırat Kalkanı’ adlı harekatta ikincil hedef olarak PYD’nin Fırat’ın gerisine (Batı yanına) çekilmesi var. IŞİD’in bölgedeki sivil halkı önceden tahliye etmesi sebebiyle hızla ilerleyen Türk, ABD ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kısa sürede merkezi ele geçirdi. Türk kuvvetleri ardından koalisyon hedeflerini esneterek önce Münbiç, ardından da Amarna köyüne doğru ilerleyerek PYD ile çarpışmayı sürdürdü. Dünya gündeminde de yer bulan operasyonun tehlikeli sonuçlar doğurması da ihtimaller arasında. Daha detaylı bir derleme için T24 sitesinin ‘10 soruda Cerablus Harekatı‘ dosyasına bakabilirsiniz.

Batı Avrupa’da binlerce yıl öncesinde inşa edilmiş çember şeklinde dizilmiş taşlardan oluşan yapıların en ünlüsü olan ve İngiltere’nin Wiltshire kenti yakınlarında bulunan Stonehenge‘in yapım amacı ve kullanım şekli uzun yıllardır merak konusuydu. Bir adak alanı, heykel topluluğu ya da uzaylıların kullandığı bir iletişim aracı olduğu gibi teoriler varsa da bunlardan herhangi biri bilimsel olarak desteklenememişti. Adelaide Üniversitesi‘nden araştırmacıların yaptığı çalışma ile Stonehenge ve diğer çember şeklindeki taş yapıların aslında yılın en uzun ve en kısa günlerinde güneşin doğduğu noktayı işaret etmek amacıyla dizilmiş taşlar olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonucunda bu binlerce yıllık yapıların o dönemin hesaplama cihazları olduğu kesinleşmiş oldu.

38-1250x834
Artık biliyoruz: Stonehenge aslında bir bilgisayardı.

Moda sektöründe kuruluş aşamasındaki şirketlere yatırım yapan Resonance’ın CEO’su Lawrence Lenihan modern ve lüks giyim kuşam sektörünün geleceğine ilişkin öngörülerini paylaştı. Lenihan’a göre kendi işini kurmak isteyen lüks giyim girişimcileri için daha önce bu kadar ideal bir zaman olmamıştı. İnternet teknolojilerinin ortadan kaldırdığı mekansal, hukuki ve ekonomik engeller sayesinde spesifik bir tüketici grubu ile son derece kişisel ve samimi bir ilişki kurulabiliyor. Lenihan geleceğin lüks giyim sektörünün milyar dolarlık küresel markalar tarafından bu denli domine edilmeyeceğini, bunun yerine belirli bir tarzı ve kullanım şeklini benimsemiş grupların moda anlayışına hizmet eden irili ufaklı ve çok çeşitli markalardan oluşacağını ileri sürmüş.

Kısa zamanda 'kült marka' seviyesine ulaşmış yoga giyim markası Lululemon'ın tuzlu yoga pantolonları
Kısa zamanda ‘kült marka’ seviyesine ulaşmış yoga giyim markası Lululemon’ın tuzlu yoga pantolonları

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengin insanı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bill Gates’in serveti 90 milyar dolara ulaştı[/inlinetweet]. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Gates, Kanada Ulusal Demiryolları Şirketi ve Ecolab gibi kamusal kuruluşlardan edindiği kazancın da etkisi ile dünyanın en zengin ikinci kişisi İspanyol perakende imparatoru (bütün o Zara’ların, Oysho’ların, Bershka’ların sahibi) Amancio Ortega’ya 13,5 milyar dolar fark attı. 90 milyar dolar ile Microsoft kurucusunun serveti Birleşik Devletler gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 0,5’ine karşılık geliyor.

billioner

Bilim habercisi Rafi Letzter yaşlanmaya sebep olan etkenler ve yaşlanma sürecini yavaşlatma yolları ile ilgili okuduğu uzun, detaylı ve teknik makalelerin ortak bulgularını şöyle derlemiş:

  • Yaşlanma hızı ve şekli kişinin metabolizması tarafından belirlenir. Metabolizma denen şey tek bir yapı ya da organlar ortaklığı değil, bedenimizdeki milyonlarca hücrenin besini enerjiye çevirmek için ortaya koyduğu toplam aksiyonu ifade eder.
  • Vücudumuz yaşlı hücreleri eleme ve yok etme mekanizmasına sahiptir fakat bu mekanizma zaman gibi bazı etkenlerin etkisiyle yavaşlar.
  • Sağlığımız için gerekli olan ve hücreler tarafından gerçekleştirilen günlük kalite kontrol işleminin yapılmasının önündeki en büyük engellerden biri strestir.
  • Akdeniz diyeti gibi çeşitli ve besleyici bileşenler içeren beslenme tarzlarını benimsemek, kalori kısıtlandırması gözetmek ve düzenli egzersiz yapmak metabolizma yaşlanması ile mücadele için başta gelen uygulamalardır.
  • Yani tek tip, yüksek kalorili beslenmez, stresi tetikleyen etkenlerden uzak durmayı başarabilir ve hareketsiz kalmazsanız cefakar metabolizmanızın yükünü azaltarak önünüzdeki tek engelle; zamanla yarışmak için daha çok enerjiniz kalır.
2016'da 'En Yaşlı Jimnastikçi' ünvanına hak kazanan Alman jimnastikçi Johanna Quaas 1934'ten bu yana profesyonel olarak spor yapıyor.
2016’da ‘En Yaşlı Jimnastikçi’ ünvanına hak kazanan Alman jimnastikçi Johanna Quaas

Amerikan TV kanalı NBC 2016 Yaz Olimpiyatları‘ndan beklediği reytingi alamadı. 2000 yılından bu yana ilk kez düşüş gösteren izlenme oranları reklamverenleri hayal kırıklığına uğratırken ‘kayıp seyirciler’in pek kıymetli genç nesil olması moralleri daha da bozdu. Milenyum kuşağının olimpiyatları TV’den canlı olarak takip etme oranının 2012 Londra Olimpiyatları’na göre yüzde 25 düşüş gösterdiği; pek çok gencin NBC’nin dijital platformunu tercih ettiği belirtildi. 2012’den bu yana insanların izleme alışkanlıklarının epey değiştiğini belirten medya satın alma şirketi Horizon’un Canlı Yayın ve Spor Direktörü Adam Schwartz, dijital yayının TV yayınının boşluğunu tek başına dolduramayacağını, gerçek zamanlı haber ve görüntülerin Snapchat ve Twitter gibi sosyal ağlarda daha aktif şekilde dolaşıma sokulması ve bildirim gönderimi gibi yöntemler aracılığıyla Olimpiyat oyunlarına karşı azalan iştahın kabartılabileceğini belirtti.

rio (950x534)

Kuveyt’te geçtiğimiz yaşanan bir terör saldırısının ardından kabul edilen kanunla birlikte ülkedeki tüm vatandaşların ve ziyaretçilerin DNA verilerinin toplanması kararlaştırıldı. Öncelikle terörle mücadele amacıyla kullanılacağı ifade edilen DNA verileri, yakın gelecekte ülkedeki azınlıkların ‘gerçek Kuveytli’ olmadıkları gerekçesiyle sınır dışı edilmesine sebep olabilir.

kuwait_header

Yönetmen Colin Rich ‘LA Light’ ile Vimeo’da başladığı ‘Işık Üçlemesi’ni ‘City Lights’ ile tamamlıyor. Yaşadığı Los Angeles kentini 3 sene boyunca çok farklı açılardan ve günün farklı saatlerinde görme imkanı yakalayarak, çekimler boyunca zaman zaman kovulmasına, hakarete uğramasına ve türlü tehlikeler atlatmasına rağmen, keşfedebildiği ve bir şehrin ne olduğunu daha iyi anlayabildiği için şanslı hissettiğini söyleyen Rich, LA’i artık sıcak havadan, palmiye ağaçlarından ya da seksi kızlardan ibaret görmediğini belirtti. City Lights insanların, medeniyetin ve doğanın ışıkla olan ilişkisini etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor. Özellikle şehrin damarlarının ve kan akışının çok daha net görülebildiği gece çekimleri ‘şehir canlı bir varlıktır’ iddiasını destekler nitelikte.

24 Ağustos Çarşamba günü yerel saatle 03:36’da İtalya’yı vuran depremde hayatını kaybeden kişi sayınının 252’ye, yaralı sayısının ise 400’ün üzerine çıktığı açıklandı. Merkez üssünün başkent Roma’nın 150 km. kuzey doğusundaki Accumoli olduğu bildirilen depremin büyüklüğü ise 6,2 olarak kaydedildi. Depremde en büyük hasarı tarihi Amatrice, Arquata del Tronto, Pescara del Tronto ve Ascolano kasabaları görürken deprem sebebiyle ulaşıma kapanan yollar ve köprüler sebebiyle yardım ekipleri bu bölgelere 3 saat kadar sonra ulaşabildi. Sıcağın ve tozun enkaz altında yardım bekleyen kişilerin durumunu daha da zorlaştırdığı tahmin edilirken İtalya Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin ölenler arasında çok sayıda çocuk olduğunu açıkladı. İtalya da Türkiye gibi bir deprem ülkesi. L’Aquila bölgesinde 2009 yılında meydana gelen depremde en az 300 kişi hayatını kaybetmişti. Mayıs 2012’de kuzeydeki Emilia Romagna bölgesinde 9 gün arayla yaşanan iki depremde de 20’den fazla kişi ölmüştü. Depremin sayılardan ibaret olmayan yüzünü ortaya koyan deprem öncesi ve sonrası fotoğraf karşılaştırmaları sosyal medyada son deprem için de yoğun olarak paylaşılıyor.

Her 10 sakininden birinin hayatını kaybettiği, meşhur All’ Amatriciana spagettisinin memleketi Amatrice yerel lezzetine özgü bir festivale hazırlanıyordu. Bu sebeple kasaba her zamankinden daha kalabalıktı.
Her 10 sakininden birinin hayatını kaybettiği, meşhur All’ Amatriciana spagettisinin memleketi Amatrice yerel lezzetine özgü bir festivale hazırlanıyordu. Bu sebeple kasaba her zamankinden daha kalabalıktı.

Kentuck Fried Chicken’in kurucusu Albay Sanders’ın 11 ot ve baharattan oluşan meşhur ve çok gizli sosunun formülü açığa çıkmış olabilir. Yıllardır sosun gerçek içeriğini tarif ettiği iddiasıyla çok çeşitli listeler açıklanmış olsa da bu defa iddianın Albay’ın ailesinden ve vaktiyle onun işyerinde çalışmış birinden geliyor oluşu dikkatleri çekiyor. Chicago Tribune’den Jay Jones’un haberine göre Albay’ın ikici eşine ait bir aile albümü özel karışımın malzemelerinin ölçüleriyle yazılı olduğu bir not kağıdı içeriyor. Kendisinin ölümünden sonra bu albüm bazı kişisel eşyaları ile birlikte yeğeni Joe Ledington’a geçiyor. Ledington listedeki malzemelerin ve ölçülerin doğruluğundan emin çünkü kendisi de küçük bir çocukken şu anda bir müze restoran olan KFC markasının doğduğu kafede çalışmış. Ona göre karışımın anahtar malzemesi ise ‘beyaz biber’. 1950’lerde kimsenin beyaz biberin ne olduğunu bilmediğini belirten Ledington o günlerde bu ot ve baharatları unla karıştırıp restoranlara sattıklarını belirtiyor. İşte o liste:

kfc

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

8 Yorum

  • Mate bisikleti görünce aklıma geldi, yazın memleketim olan Karaman’da çok sayıda Gazelle marka, kimisi normal kimisi elektrikli bisiklet olduğunu gördüm. Hollanda’da yaşayan binlerce gurbetçi şehirde bir Gazelle (klasik tip, göbekten vitesli) bisiklet kültürü ve piyasası oluşturmuş. Üstelik bu bisikletlerin ikinci el fiyatı bir çok yeni bisiklet seviyesinde veya üstünde ( cebinde akrep besleyen binlerce hemşehrime rağmen) Birkaç tanesini denedim ve çok beğendim. Yormuyor ( az yoruyor :) Elektrikli bisiklet kullanımının fiyatların da ucuzlamasıyla bir hayli artacağını düşünüyorum.

  • Seni zamaninda cok elestirmistim ama her gecen gun yaniliyorum. Once haftanin gundemi ve sonra Dunyahalleri senin ustalik eserlerin :) iyi ki varsin kuzuloglu.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği