Ter kokunuzu anlayan cihaz

Japon Konica Minolta şirketi tarafından geliştirilen Kunkun Body adlı cihaz kullanıcının vücut kokusunu ölçerek kötü koku yayıp yaymadığını kontrol ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yazın ortasındayız ve pek çok ilde dışarı adım attığımız andan itibaren terlemeye başlıyoruz. Böyle dönemlerde özellikle kalabalık ortamlarda (toplu taşıma vs.) vücut kokusu çok ciddi bir problem olabilir. Ancak insanlar kendi vücut kokularına alışkın oldukları için, diğer insanlara ne gibi bir koku yaydıklarının farkında olmayabiliyorlar. Buna bir çözüm olarak, ünlü Japon kamera ve yazıcı üreticisi Konica Minolta, Kunkun Body adlı bir cihaz geliştirdi. Cihaz kullanıcının vücut kokusunu ölçerek kötü koku yayıp yaymadığını kontrol ediyor.

Perşembe günü satışa çıkan cihaz bir uygulama aracılığıyla akıllı telefonunuza bağlanıyor. Daha sonra cihazı koltuk altı, baş, kulak arkası ve ayak gibi noktalara tutup, koku seviyesini ölçüyorsunuz. Eğer buralardan yayılan koku rahatsız ediciyse uygulama sizi uyarıyor.

Evde değilseniz pek işe yaramayabilir

Bu noktadan sonrasına cihaz karışmıyor. Dilerseniz yanınızda sürekli parfüm taşıyıp bu noktaların kokusunu bastırmaya çalışabilir ya da yakındaki bir lavaboya gidip hızlıca temizlenmeye çalışabilirsiniz. Ama evde değilseniz kötü koktuğunuzu öğrenmek size kendinizi kötü hissettirmekten başka bir işe yaramayabilir.

Cihazın hangi kokuları ‘kötü’ olarak algıladığı da önemli. Kimileri için bir koku mide bulandırıcıyken bir başkası tarafından o koku sevgilisinin güzel kokusu olarak tanımlanabilir. Kunkun Body, ‘orta-yağ kokuları’ adı verilen, terle oluşan kötü kokuları algıladığını söylüyor. Japonlar bu kokuya ‘karesihu’ yani ‘eski/bayat insan kokusu’ adını veriyor.

Kitle fonlamasında başarıya ulaştı

Cihaz piyasaya 30 bin Yen (yaklaşık 950 Lira) fiyat etiketiyle sunulacak. Şu anda Japonya’da devam eden bir kitle fonlama kampanyası sürdüren cihaz bu kampanya dahilinde 25 bin 500 Yen’e de alınabiliyor. Kunkun Body şimdiden kitle fonlaması hedefine ulaşmış durumda.

Hayatta başarılı olmak bazen diğer insanların sizin varlığınıza nasıl tepki verdiğine bağlı olabilir. İyi kokmak hem kariyerinizi hem de ilişkilerinizi etkileyebilir hatta toplumda kabul görmenizi sağlayabilir.

Kaynak: CNet

İnsanlar kendi vücut kokularına alışkın oldukları için, diğer insanlara ne gibi bir koku yaydıklarının farkında olmayabiliyorlar. Buna bir çözüm olarak, ünlü Japon kamera ve yazıcı üreticisi Konica Minolta, Kunkun Body adlı bir cihaz geliştirdi. Cihaz kullanıcının vücut kokusunu ölçerek kötü koku yayıp yaymadığını kontrol ediyor. Perşembe günü satışa çıkan cihaz bir uygulama aracılığıyla akıllı telefonunuza bağlanıyor. Daha sonra cihazı koltuk altı, baş, kulak arkası ve ayak gibi noktalara tutup, koku seviyesini ölçüyorsunuz. Eğer buralardan yayılan koku rahatsız ediciyse uygulama sizi uyarıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği