Ter kokusuna hassas telefon kılıfı

Nivea Men, erkeklerin ter kokusunu algılayabilen telefon kılıfı geliştirdi. Kılıf, kullanıcıların vücut kokusuna göre deodorant ya da duş jeli öneriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların kendi vücut kokularını sürekli duydukları için bu koku insanlar garip gelmiyor. Ancak başka insanlar bu kokuyu çok daha net bir şekilde algılayabiliyor. Üstelik erkeklerin beyninde bulunan koku algılama bölgesi kadınlarınkine göre yüzde 40 daha küçük. Bu da kötü kokunun erkekler için daha zor fark edilebilen bir problem olmasına sebep oluyor. Bunun için alınabilecek önlemler sık sık duş almak ya da deodorant ve parfüm kullanmak. Peki kendi kokunuzu algılayamazsanız bir önlem almanız gerektiğini nasıl anlayabilirsiniz?

Başka birisine “Kokuyor muyum?” diye sormak kimsenin tecrübe etmek istemeyeceği bir durum. Kozmetik üreticisi Nivea bu sorun için alternatif bir çözüm üretti. Nose adlı akıllı cep telefonu kılıfı, telefonunuzun ne kadar koktuğunuzu algılamasını sağlıyor.

Nose, kendisiyle aynı adı taşıyan akıllı telefon uygulaması ile birlikte kullanılıyor. Kullanıcı önce uygulamayı açıyor, daha sonra telefonu koltuk altına tutuyor. Kılıfın içinde bulunan sensörler havadaki kimyasalları algılayıp bu kimyasalları ayrıştırıyor. Bu işlem sırasında elektronlar serbest kalıyor. Bu elektronların oluşturduğu düşük seviye elektrik akımı sayesinde cihaz havada ne kadar koku olduğunu algılayabiliyor.

Nose daha sonra uygulama üzerinden kullanıcıya ‘Sorun yok’, ‘Vakti gelmiş’ ya da ‘Acil’ mesajları veriyor. Kullanıcı bu mesajlara göre deodorant kullanmayı ya da duş almayı tercih ediyor. Eğer uygulamada ‘Vakti gelmiş’ mesajı çıkarsa, uygulama kullanıcıya deodorant satın alabileceği yerleri gösteriyor. ‘Acil’ mesajı için ise kullanıcıya duş jelleri öneriliyor.

Nivea Men, vücuttaki ter kokusunu algılayabilen, Nose adında bir akıllı telefon kılıfı geliştirdi. Kılıfın sensörleri havadaki kimyasalları parçalarına ayrıştırarak kötü kokuyu algılayabiliyor.  Bu işlemin ardından kullanıcıya durumun aciliyetine göre deodorant ya da duş jeli sipariş etmesini öneriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği