Ter kokusu ölçüm cihazı

Tanita adlı şirket vücut kokusunu algılayabilen bir ürün geliştirdi. ES-100 adlı ürün vücut kokunuzun yoğunluğuna 0 ile 10 arasında puan veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sağlık ürünleri üreten ve kişisel nefes analiz cihazlarıyla bilinen Tanita adlı şirket vücut kokusunu algılayabilen bir ürün geliştirdi. Böylece bir buluşmaya ya da toplantıya giderken koltuk altınızı koklamanıza gerek kalmayacak.

Tanita, nefes analiz cihazlarıyla geliştirdiği aroma koklama teknolojisini yeni ES-100 cihazlara yerleştirdi. Elde taşınabilen cihazı koltuk altınıza ya da koktuğunu düşündüğünüz diğer bölgelerinize tuttuğunuzda küçük sensörler derin bir nefes alıyor ve algıladığı kokuya 0 ile 10 arasında bir sayı veriyor. Eğer 10 çıkarsa hem üstünüzü değiştirmeniz hem de duş almanız gerek. Hatta deodoranınızı değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Parfümü fazla kaçırınca uyarıyor

Cihaz kişinin vücudundan çıkan kokunun şiddetini ölçüyor. Vücut kokusunun yanı sıra cihaz aynı zamanda yoğun parfüm kokusuna da tepki verebiliyor. Bir adet ES-100 edinerek sıcak yaz günlerini, insanları rahatsız etmeden geçirebilirsiniz. Koku kontrol cihazı 1 Temmuz’da satışa sunuldu. Belki bir gün metro ve otobüs duraklarında da satmaya başlarlar.

Daha önce bir başka Japon şirketi Konica Minolta benzer bir ürün geliştirmişti. Japonların temizliğe ne kadar önem verdiğini Dünya Kupası’ndaki Japonya maçlarının ardından tribünleri temizleyen Japonlardan biliyoruz. Görünen o ki çevre temizliği kadar vücut temizliği ve güzel kokmak da Japonlar için önemli.

Kaynak: Fast Company

Nefes analiz cihazlarıyla bilinen Tanita adlı şirket vücut kokusunu algılayabilen bir ürün geliştirdi. Böylece bir buluşmaya ya da toplantıya giderken koltuk altınızı koklamanıza gerek kalmayacak. ES-100 adlı cihazı koltuk altınıza ya da koktuğunu düşündüğünüz diğer bölgelerinize tuttuğunuzda küçük sensörler derin bir nefes alıyor ve algıladığı kokuya 0 ile 10 arasında bir sayı veriyor. Eğer 10 çıkarsa hem üstünüzü değiştirmeniz hem de duş almanız gerek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği