Haftanın Özeti: 142

10 - 16 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Yeşilçam’ın başarılı aktörlerinden Fikret Hakan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Akciğer kanseri ile mücadele eden sanatçının ölüm sebebinin nefes tıkanıklığı olduğu ve Hakan’ın hiç kanser tedavisi görmediği iddiaları ortaya atıldı. Sanatçının (duyurusu geç yapılan) cenazesine katılımın azlığı, usta oyuncuya vefasızlık olarak değerlendirildi.

Geçen sene haberini yaptığımız, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]dünyanın en büyük kitabevi İran’ın başkenti Tahran’da açıldı.[/inlinetweet] 65 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Tahran Kitap Bahçesi’nde çocuklar için 40 binden fazla eser bulunuyor.

Haftanın en güzel haberi.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Türkiye Eurovision’a geri dönüyor![/inlinetweet] Sertab Erener Instagram üzerinden yaptığı canlı yayında Türkiye’nin seneye tekrar Eurovision’a katılacağını duyurdu. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi

Radiohead’in OK Computer albümünün 20. yıldönümünü kutlamak için yayımladığı 20 parçalık albümü OKNOTOK’ta sadece eski bilgisayarlarda çalışan gizli bir uygulama fark edildi. Albümün yanında hediye olarak verilen ve içinde 90 dakikalık kayıt bulunan kasetin son 2 dakikası tuhaf seslerden oluşuyordu. Bu durumu araştıran bir kullanıcı seslerin aslında 80’lerden kalma ZX Spectrum adlı bir bilgisayarın sistemine ait olduğunu ve Radiohead’in sadece bu platformda çalışacak bir uygulamayı kullanıcılarına sunduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere’nin asırlık kağıt şirketi G. F. Smith yerli sanatçılar ile işbirliği yaparak Hull kentini kağıttan yapılmış rengarenk enstalasyonlarla süsledi. Bu çalışmalar ise şöyle:

  • Adam Holloway ve ekibinin ‘Apeiron Flow’ (Sonsuz Akış) isimli kağıttan heykeli bitkilerin yüzey alanını genişletmek için geliştirdikleri kıvrımlardan ilham alıyor. 120 metreküplük eser kendi ağırlığını taşıyor.
  • Jacqueline Poncelet’in ‘Island Life’ (Ada Hayatı) çalışması farklı açılardan bakıldığında değişik renklerin ortaya çıktığı çok yüzeyli kağıt yıldızlardan oluşuyor. Çalışma ismini yıldızların adalar oluşturacak şekilde yerleştirilmesinden alıyor.
  • Max Lamb’in ‘35,000 gsm’ çalışması ise birkaç kağıt mobilyadan oluşuyor ve ismini, kullanılan kağıtların ağırlığından alıyor (kağıt ağırlığı metrekare başına düşen gram ile hesaplanıyor).
  • Tasarımcı Liam Hopkins stüdyosunda ‘Local Fish’ (Yerel Balık) adlı 4 metrelik bir morina balığı tasarlamış. Ayrıca Hopkins sergi süresi boyunca her gün ‘taze’ olarak kağıttan yaptığı balık ve patates kızartmalarını satıyor. Tasarımcının amacı Hull kentinin balıkçılık mirasını ve morina balığı ile olan tarihi ilişkisini onurlandırmak.
  • Made Thought Stüdyosu da çalışması ile kentin kimliğine ve tarihine gönderme yapıyor. Renkli kağıt parçaları ile elde örülen ‘The Fabric of Hull’ (Hull’ın dokusu) isimli duvar halısı 9 metre uzunluğunda ve G. F. Smith’in renk kataloğundaki 50 rengin tamamını içeriyor. Çalışma 130 yıldır kentinden en büyük işverenlerinden Hull’ın etkisini temsil ediyor.
Eser Jacqueline Poncelet’e aittir.

ABD / New York’ta bulunan dünyanın en büyük modern sanat müzesi MoMA‘nın (The Museum of Modern Arts) chatbot uygulaması SFMoMA, kullanıcılara aradıkları tarzdaki eserlerin görsellerini gönderiyor. Müzenin sergi alanında koleksiyonun sadece yüzde 5’i sergilenirken chatbot ile 2 bin 400 parçalık dev arşiv ekranınıza geliveriyor.

ReBlink, klasik tablolara modern yorumlar ekleyen bir artırılmış gerçeklik uygulaması. Kanada’daki Ontario Sanat Galerisi‘nde yer alan bazı eserlerin üzerinde Aralık ayına kadar kullanılabilecek uygulamanın eserleri nasıl dönüştürdüğünü aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]2017’nin Emmy adayları belli oldu.[/inlinetweet] Stranger Things, The Crown ve Master of None gibi yapımlarıyla 91 adaylığı olan Netflix’i 18 adaylıkla Hulu takip ediyor. 2017 Emmy adaylarının yer aldığı tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

2012 yapımı TimeScapes isimli belgeselin yönetmeni Tom Lowe bu kez teknolojiden faydalanarak doğal dünya düzeninin insanlık üzerindeki etkilerini inceliyor. Awaken isimli yeni belgeselinin 4K fragmanını duyuran Lowe’un yeni projesi 2018 yılında yayımlanacak. Çalışma için 5 yıl boyu 30 ülkede çekimler yapılmış.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Ünlü Yönetmen Quentin Tarantino, yeni projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.[/inlinetweet] Bilindik oyuncularla çalışacağı söylenen Tarantino, filmde Manson Ailesi cinayetlerini konu alacak. Henüz adı belli olmayan filmin senaryosu Tarantino tarafından yazıldı ve yönetilecek. Filmin başrolleri için Brad Pitt ve Jennifer Lawrence ile görüşüldüğü iddia edildi.

Bu hafta kaybettiğimiz usta Oyuncu Fikret Hakan’ın başarılı oyunculuğunu gözler önüne seren ve internet üzerinden erişebileceğiniz birkaç filmini derledik.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...