Haftanın Özeti: 142

10 - 16 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Dijital Analist Brian Solis ve veri görselleştirme konusunda uzman bir ajans JESS3’nin ilk kez 2008 yılında yayımladıkları ‘İletişim Prizması’ (The Conversation Prism) adlı görsel harita güncellendi. Egemen durumda ve gelecek vadeden sosyal ağların gündelik hayatta nasıl kullanıldıklarını açıklayan haritayı projenin web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Haritanın yardımıyla sosyal medya üzerine kafa yorabilir, strateji planlayabilir, yeni içerik ve kanallar için fikirler üretebilirsiniz.[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google, Mac ve PC ile uyumlu yeni yedekleme hizmeti ‘Backup and Sync’i tanıttı.[/inlinetweet] Google Drive ve Google Photos’taki dosya ve fotoğrafları yedekleyen uygulama oldukça basit, hızlı ve güvenilir bir araç. Yedekleme yapmak için istenilen dosyaları seçmek yeterli oluyor gerisini uygulamanın kendisi hallediyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon, geleneksel Prime Day indirimleri kapsamında 30 saatte 1 milyar Dolar ciro yaptı.[/inlinetweet] E-ticaret devi Black Friday gibi geleneksel indirim günlerinde elde ettiği kazancın bile üzerine çıktığını ve bu sırada yeni Prime üyelerinin akınına uğradığını açıkladı. Prime Day süresince en çok ilgi gören ürün yüzde 30 indirime giren Amazon Echo Dot mini-hoparlör oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=hPXS7rC1PWo

CoinMarketCap verilerine göre[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”] hafta başında tüm kripto para birimleri toplamda 13 milyar Dolar‘ın üzerinde değer kaybetti.[/inlinetweet] Pazartesi günü yaklaşık 93 milyar Dolar piyasa değerine sahip kripto para birimleri, Salı sabahı sadece 80 milyar Dolar değere sahipti. Piyasadaki bu değişikliklerin sebebi ise Bitcoin‘in geleceğini tayin etmek isteyen iki farklı grup arasındaki anlaşmazlık.

Çin hükümeti ülkedeki telekomünikasyon şirketlerine, 1 Şubat 2018’e kadar bireylerin sanal özel ağ (VPN) hizmetlerine erişimi engellemelerini şart koştu. Böylece ülkenin vatandaşlarının küresel internete ulaşma ihtimali (neredeyse) ortadan kaldırılmış olacak. Çin bu hamleyle tamamen içine kapalı bir internet ağına sahip olacakken Başkan Xi Jinping‘in daha önce dile getirdiği ‘siber bağımsızlık’ için de ciddi bir adım atılmış olacak.

Satışı yasal olmayan ürünlerin dark web üzerinden alışverişini sağlayan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]AlphaBay, Temmuz ayının başında hizmetini durdurdu.[/inlinetweet] Bir rapora göre bunun sebebi sitenin yöneticilerinden biri olduğu iddia edilen Kanada vatandaşı Alexandre Cazes’in Tayland’da tutuklanması ve hücresinde kendini asmış olarak bulunması.

Dünya çapında 400 milyon kullanıcıya sahip bilgisayar ve [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]internet güvenliği şirketi Kaspersky Lab.’in, Rus istihbaratıyla çalıştığı ortaya çıktı.[/inlinetweet] İncelenen e-postalar Kaspersky’nin Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ile kamuya açıklanandan yakın bir ilişki sürdürdüğünü gösteriyor.

İngiltere’yi siber saldırılara ve tehditlere karşı korumak amacıyla hükümet tarafından görevlendirilen istihbarat servisi GCHQ (The Government Communications Headquarters) yeni yatırım arayışlarında. Daha önceki 3 aylık yatırımlardan memnun kalan servis, Ekim ayında başlatacağı yeni yatırımı 9 ay sürdürmeyi planlıyor.

Google, çocukları internet üzerindeki kandırmacalar, tacizler gibi güvenlik konuları hakkında eğitecek bir programı kullanıma sunuyor. ‘Be Internet Awesome’ (İnternette Harika Ol) adlı program, sınıfta gerçekleştirilen derslerin yanı sıra Interland adında bir bilgisayar oyununu da bünyesinde barındırıyor. Program öğretmenler, Youtube video grafikerleri, internet okuryazarlığı organizasyonları ve internette ücretsiz bulunabilen kaynaklar kullanılarak oluşturuldu.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Avrupa’da işverenlerin, iş başvurusu yapanların sosyal medya profillerini incelemesi yasaklandı.[/inlinetweet] 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde geçerli olan kurallara göre işverenlerin, Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter ve LinkedIn dahil olmak üzere yapan kişilerin çevrimiçi hesaplarını kontrol etmeden önce bir feragatname imzalaması gerekiyorAnketler ise işverenlerin işe alımlarda sosyal medya hesaplarını daha fazla kontrol ettiğini gösteriyor.

Consumer Intelligence Research Partners’ın (CIRP) yaptığı son araştırma ABD’deki Amazon Prime üyelerinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 35 artarak 85 milyona ulaştığını saptadı. Prime üyeleri kargo ücreti ödememenin yanı sıra kendilerine özel çeşitli fırsatlardan da yararlanabiliyor. Bu üyeler siteden yılda ortalama bin 300 Dolarlık alışveriş yapıyor (bu da Prime üyesi olmayanların 700 Dolarlık yıllık ortalamasının neredeyse 2 katı). Araştırma ABD’li Amazon kullanıcılarının yüzde 63’ünün Prime üyesi olduğunu gösterse de şirket resmi üye sayısını açıklamıyor. Çalışmanın güvenilir olmadığını düşünenler de var. 

https://twitter.com/michaelpachter/status/883286520076959744

Sharing E Umbrella şirketinin CEO’su Zhao Shuping, bisiklet paylaşımı konseptinden ilham alarak bir şemsiye paylaşımı hizmeti oluşturdu. Müşteriler telefonlarındaki uygulamayı kullanarak 19 Yuan (yaklaşık 10 TL) depozito karşılığında şemsiye kiralayabiliyor. Karşılaşılan en büyük sorun ise şemsiyelerin iade edilmemesi. Shuping, birkaç hafta içinde neredeyse 300 bin şemsiyenin kaybolduğunu belirtti. Fakat bütün bunlara rağmen şirket bu yılın sonuna kadar 30 milyon şemsiyeyi daha hizmete sunmayı planlıyor.

Snapchat’in ana şirketi Snap, bu hafta bir ara borsa kapandığında 16,99 Dolar’dan işlem gördü. Bu da şirketin hisselerinin piyasaya sürüldüğü 17 Dolarlık fiyatın altına ilk kez düştüğü anlamına geliyor. Mart ayında halka arz edilen şirketin hisse değerinin ilk fiyatın altına düşmesi, genel olarak yatırımcılara para kaybettirdiği anlamına geliyor. ‘Para kaybettiren şirket’ algısı da kolay kolay düzeltilemeyebilir.

Elektrikli araç üreticisi Faraday Future, Çinli yatırımcısının yaşadığı nakit sıkıntıların neticesinde Nevada’da inşa etmeyi planladığı 1 milyar Dolarlık elektrikli otomobil fabrikasının yapımını durdurdu. Bunun şirketin sonunu getireceğini iddia edenler de var.

Faraday Future’ın eski bir yöneticisi ‘şirketin şarjının bitmekte olduğunu’ ve şu anda yetenekli birçok insanın iş yapmadığını açıkladı.

Alman otomotiv devi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BMW Microsoft ile yaptığı işbirliğine araç içi Skype hizmetini sunarak devam ediyor.[/inlinetweet] Geçen yıl araçlarına Office 365 entegre eden şirket şimdi de araç içinden toplantılara katılmayı mümkün kılan Skype for Business‘ı BMW 5 serisi sahiplerine deneyimletmeyi amaçlıyor.

Doğurganlık ve adet takip uygulaması Dot‘un açıkladığı verilere göre Android kullanıcıları uygulamayı hamile kalmak için kullanırken iOS kullanıcılarının amacı hamileliği engellemek. 50 bin aktif kullanıcının verilerini inceleyen uygulama, Android kullanıcılarının yüzde 25’inin uygulamayı hamile kalmayı kolaylaştırma amacıyla kullandığını tespit etti.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Internet World Stats, G20 ülkelerinin 2017’nin ilk çeyreğine ait internet kullanıcıları raporunu yayımladı.[/inlinetweet] 731 milyon 434 bin 547 kişi ile Çin, 20 ülke arasında en yüksek kullanıcı sayısına sahip ülke ancak bu rakam nüfusun yüzde 52,7’sini oluşturuyor. Halkın yüzde 94’ünün internet kullandığı Japonya ise en yüksek orana sahip, ülkedeki kullanıcı sayısı 118 milyon 453 bin 595. Rapora göre Türkiye’de nüfusun yüzde 57,4’ü internet kullanıyor (bu da 46 milyon 196 bin 720 kişi ediyor).

Yazılımcı Türker Güney alanındaki Türkçe kaynak eksikliğini biraz da olsa giderebilmek için ‘Mobil Uygulama Geliştirme X Code 8 Swift 3’ isimli YouTube kanalında kendi hazırladığı Xcode ve Swift derslerini ücretsiz olarak yayımlıyor. Meraklısına güzel haber!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği