Google çocukları trollere karşı eğitecek

Google, çocukları internet üzerindeki kandırmacalar, tacizler, şifreler ve genel güvenlik konularında eğiten bir programı kullanıma sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google çocuklara internet üzerindeki kandırmacalar, tacizler, şifreler ve genel güvenlik konuları hakkında bilgi veren bir eğitim programını kullanıma sunuyor. “Be Internet Awesome” (İnternette Harika Ol) adlı program, sınıfta gerçekleştirilen derslerin yanı sıra Interland adında bir bilgisayar oyununu da bünyesinde barındırıyor. Program öğretmenler, Youtube video grafikerleri, internet okuryazarlığı organizasyonları ve internette ücretsiz bulunabilen kaynaklar kullanılarak oluşturuldu.

Be Internet Awesome her ne kadar çocuklar için hazırlanmış gibi görünse de değindiği konular her yaştan internet kullanıcısını ilgilendiriyor. Programın, internet üzerinde kişisel bilgi paylaşımını sınırlandırma, kandırmacalardan ya da oltalamalardan sakınma, güçlü şifreler oluşturma ve internet üzerinde olumsuz davranışlardan kaçınma gibi bölümleri bulunuyor. Google, programın Uluslararası Eğitim Teknolojileri Standartları Topluluğunun oluşturduğu standartlarla uyumlu olduğunu söylüyor.

Farklı yöntemler kullanılmış

Program dahilinde bazı testler, rol yapma aktiviteleri ve diğer soyut çalışmalar bulunuyor. ‘Share with Care’ (dikkatli paylaş) modülünde öğrenciler, uydurma bir sosyal medya profilini inceleyip, ebeveynlerin, işverenlerin ya da gelecekte kişinin kendisinin rahatsız olabileceği içerikleri belirliyor. ‘Don’t Fall for Fake’ (sahteye kanma) adlı bölümde ise bazı web sitelerinin ya da e-postaların gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamaya çalışıyorlar. ‘It’s Cool to be Kind’ (nazik olmak havalıdır) adlı bölümde ise kötü niyetli mesajlara cevap vermeme ve zorbaları engelleyip şikayet etme konularına odaklanılıyor.

Programa eşlik eden Interland adlı bilgisayar oyunu ise öğretici bir araçtan çok süreci eğlenceli hale getirmek için tasarlanmışa benziyor. Oyunun ‘Mindful Mountain’ (dikkatli dağ) bölümünde bazı gönderileri doğru kişilerle paylaşma eylemi bir bulmaca haline getirilmiş. Ayrıca trollerin engellendiği ve şifre için harf ve sembollerin toplandığı bölümler de mevcut.

Kaynak: The Verge

Google çocuklara internet üzerindeki kandırmacalar, tacizler, şifreler ve genel güvenlik konuları hakkında bilgi veren bir eğitim programını kullanıma sunuyor. "Be Internet Awesome" (İnternette Harika Ol) adlı program, sınıfta gerçekleştirilen derslerin yanı sıra Interland adında bir bilgisayar oyununu da bünyesinde barındırıyor. Program öğretmenler, Youtube video grafikerleri, internet okuryazarlığı organizasyonları ve internette ücretsiz bulunabilen kaynaklar kullanılarak oluşturuldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği