Dijital ayak izi konusunda çocuklara nasıl yardımcı olunur?

Erken yaşta farkındalık eğitimiyle çocuklara dijital ayak izlerinin yönetimi öğretilebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çocuklara internet güvenliği konusunda eğitim vermek veya onların dijital ayak izlerini azaltmak yerine, geleceklerini uygun biçimde şekillendirmelerini teşvik etmek daha faydalı olabilir.

Bugünkü çocuklar, internetin üretken kullanıcıları. Oluşturdukları dijital ayak izlerinin gelecekteki etkileri konusunda endişeler arttı. Bu konuda çocukları güvende tutmaya odaklanıldığı halde, onlar dijital ayak izlerini nasıl yönetecekleri konusunda az şey biliyor.

Dijital ayak izleri kimliğinizi, becerilerinizi ve ilgilerinizi sergiler. Bu, işverenlerin adayları kontrol etmesini ve uygunluğunu doğrulamasını sağladığı bir çağda daha da önemli hale geliyor. Yani hiç iz olmaması, onu kötü yönetmek gibi bir dezavantaj olabilir.

İleriye Yönelik En İyi Ayak İzi” projesi, çocukların konu hakkında neyi bildiklerini araştırdı. NSW’deki bölgesel üç okuldan 10-12 yaş arası 33 çocuğun oluşturduğu gruba göre çocuklar, çevrimiçi ortamda güvende kalmayı sağlayacak yöntemlere sahip ancak olumlu bir dijital ayak izi inşa etme konusunda daha fazla rehberliğe ihtiyaç duyuyor.

Çocuklar dijital ayak izleri hakkında ne biliyor ve ne yapıyor?

Proje, çocuklar interneti çeşitli amaçlarla (ödev, oyun, video izlemek gibi) kullansa da arkadaşlarıyla iletişim kurmanın en popüler çevrimiçi aktivite olduğunu gösterdi.

Çocukların dijital ayak iziyle ilgili bildikleri:

  • Çevrimiçi koyduklarınız çevrimiçi kalır.
  • Adresiniz veya tam adınız gibi kimlik bilgilerinizi verirseniz insanlar sizi bulabilir.
  • İşverenler sosyal medyanızı kontrol edebilir.

Ayrıca şifre güvenliğinden, kişisel bilgilerini (doğum tarihi gibi) koymamaktan, onları rahatsız eden kişileri engellemekten, ebeveynlerden tavsiyeler almaktan, saçma bir şeye tıklamamaktan ve yüzlerinin fotoğrafını paylaşmamaktan bahsettiler. Eylemlerinin potansiyel sonuçları hakkında farkındalık gösterdiler.

Dijital ayak izi farkındalığı, izlerini azaltmaya ve pasif çevrimiçi olmaya başlamalarını sağlamıştır. Instagram’da özel ayarlanmış hesaplarında çocukların çok azı fotoğraf paylaştı ve çoğu sadece konuşmak için kullandı.

Çalışmaya katılan çocuklar, yüksek seviyede dijital ayak izi bilincinde ve bunu bir sorumluluk olarak görüyorlar. Çocukların yanıtları, dijital ayak izlerinin faydaları hakkında herhangi bir tartışma içermiyor. Çocukları korumak için yapılan eğitici müdahaleler, dijital ayak izi yönetimi teknikleri üzerine tasarlanmalıdır.

Nasıl öğretilir?

Çocuklara, çevrimiçi tavırlarını nasıl şekillendirecekleri öğretilebilir. Yani, ihtiyaç duydukları her şeyin gizlenmesi gerekmediği anlatılabilir. Bu şekillendirme, neyin gösterileceğini ve neyin gizli kalacağını bilmektir.

Arkadaşlarıyla yapılan görüşmeler yayınlanmamakla birlikte, çocuklara ilgileri, başarıları ve becerileri sergilenen dijital platformları herkesin görebileceği öğretilebilir. Okul projeleri, ödüller, yazılar ve dijital sanat eserleri ise onlara atfedilecek paylaşılmaya uygun örneklerdir.

Çocuklara başarılarını, becerilerini ve dijital kimliklerinin bazı yönlerini düzenlemeyi öğretmek, onları lisedeyken gelecek olan daha geniş çevrimiçi özgürlük için hazırlamanıza yardımcı olur.

Dijital ayak izi eğitimi ne zaman başlamalı?

İlköğretimin ilk iki yılının çocuklara doğru dijital ayak izini öğretmek için ideal bir zaman olmasının dört nedeni vardır:

  1. Bu bilgilerden yoksunlar ve dijital ayak izinin gelecekleri açısından olumlu olabileceğinin farkında değiller.
  2. Bu yaştaki çocuklar, genelde oyun oynamaktan ve video izlemekten, interneti ve sosyal medyanı daha üretken kullanmaya geçiyorlar.
  3. Farklı ebeveynlik biçimleri, tüm çocukların bu bilgileri evde almamasına neden oluyor.
  4. Okullardan aldıkları siber güvenlik uyarıları, çocuklara hangi çevrimiçi etkinliklerin görünmez kalması gerektiği ve hangilerinin görünebilir olmasının faydalı olacağı konusunda seçenekler sunuyor.

Dijital ayak izleri çocuklar için bir değer veya yükümlülük olabilir. Kendilerine rehberlik ederek bilgi birikimi oluşturmak ve çocukların kendi geleceğini şekillendirmesine yardımcı olmak uzun bir yol olabilir.

Kaynak: World Economic Forum

Çocukların dijital ayak izlerini azaltmak yerine onu, gelecekleri için uygun hale getirmelerine yardımcı olmalıyız. Bu izlerin olmamasını sağlamak çocuk için bir dezavantajdır. Çocuklar, neyi paylaşıp ne paylaşmayacağı gibi konularda farkındalık kazanmalı. İlkokulun ilk iki yılında yapılan eğitimler, dijital ayak izi bakımından çocuğun geleceğini şekillendirecektir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği