Patent sayılarının izinde ‘fintek’

Finans teknolojisi sektöründe son dönemde yapılan patent başvuruları büyük patlama yaptı. Sektörün yakın dönemde büyük bir değişime girmesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Patent araştırma şirketi Relecura Inc. ve The Wall Street Journal tarafından gerçekleştirilen araştırmada, finans alanında son üç yılda yapılan patent başvurularının, önceki üç yıllık döneme göre yüzde 83 artış gösterdiği belirlendi. Blok zinciri, analiz ve siber güvenlik, finans alanında patent başvuruları için en çok tercih edilen alanlar oldu.

2010’dan bu yana alınan patentleri inceleyen araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Relecura kurucusu George Koomullil, finans teknolojisi (fintek) alanında çalışmalar yürüten yeni girişimlerin, köklü finans şirketleri için tehdit oluşturmaya başladığını ifade etti. “Finans şirketleri bir değişimin yaklaştığının farkında” diyen Koomullil sektördeki hareketliliğin köklü bir değişime yol açacağını ifade etti.

J.P. Morgan başı çekiyor

J.P Morgan gibi bazı şirketler bu değişime ayak uydurabilmek için oldukça fazla çalışıyor. Geçtiğimiz yıl patent çalışmalarına 9,2 milyar dolar harcayan şirket bu rakamı bu sene 9,4 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyor. Bu yıl içinde şimdiye kadar 33 patent başvurusunda bulunan J.P.Morgan şimdiden geçen yılki patent rakamını yüzde 50 oranında aşmış durumda. Chase Pay uygulamasında ‘bulut cüzdan’ güvenlik sistemini kullanmaya başlamak için, bu teknoloji hakkında 2011 yılında yaptığı patent başvurusunun onaylanmasını bile beklemeyen şirket geçtiğimiz yıl bu sistemin patentini almıştı. Bu hamleler J.P Morgan’ın bu yarışta ön sıralarda yer almak için elinden geleni yapacağını gösteriyor.

Yapılan patent başvurularını sayarken, bazı başvuruların 18 aya kadar kamuoyuna açıklanmadığını da akılda bulundurmak gerekiyor. J.P. Morgan’ın da bu konu ile ilgili sık sık başvurular yaptığı biliniyor. Bankanın teknoloji danışmanlarından Andy Cadel, bu taleplerin sektörü yavaşlatmak için değil, kendi icatlarını korumak için yapıldığını belirtti. “Patentler bizim gelecek görüşümüzü yansıtıyor” diyen Cadel patentlerin, rekabet konusunda avantajı korumak adına açıklanmadığını ifade etti.

Bank of America dijital paraya odaklandı

Bank of America da yarışta geri kalmak istemeyen şirketlerden. Özellikle dijital para birimleri alanında 2013’ten beri 11 patent başvurusunda bulunan şirket 36 farklı başvuru daha yaptığını ancak bunların henüz açıklanmadığını belirtti. Şirketin şimdiye kadarki başvuruları blok zinciri üzerinde şüpheli kullanıcıları bulmak ve dijital para birimleri arasında para transferi yapılırken dalgalanmaları yönetmek üzerine.

Finans danışma şirketi Tabb Group‘un kurucusu Larry Tabb ise bu kadar fazla fikrin patent altına alınmasının özellikle blok zinciri alanında gerçekleşecek gelişmeleri sınırlandıracağı görüşünde. “Blok zinciri de internet gibi ağ ilişkileri üzerine kurulu bir sistem” diyen Tabb, bariyerler oluşturmanın bu sisteme zarar vereceğine inandığını dile getirdi.

Yapılan araştırmaya göre finans teknolojisi (fintek) alanında son üç yılda yapılan patent başvurusu sayısı önceki üç yıla göre yüzde 83 artış gösterdi. Üstelik bu rakamlara, bazen 18 ay boyunca kamuoyuna açıklanmayan gizli patent başvuruları dahil değil.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği