Fintek uygulamaları hızla yayılıyor

Dünya Fintek Raporu'na göre finans teknolojileri uygulamaları tüm dünyada yaygınlaşırken müşteriler geleneksel bankacılığa daha çok güveniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Capgemini, LinkedIn ve Efma tarafından hazırlanan Dünya Fintek Raporu‘na göre, özellikle teknolojiden anlayan ve varlıklı kullanıcılar arasında finans teknolojileri (fintek) uygulamaları yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yine de bu uygulamaların kullanıcılara geleneksel bankacılık kadar güven vermediği belirtiliyor.

Capgemini ve LinkedIn’in, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirdiği Voice of the customer (Müşterinin Sesi) anketlerinin sonuçlarına dayanan rapor, günümüzde finans teknolojilerinin geldiği noktayı belirliyor. Raporda müşterilerin yanı sıra bankacılık sektöründeki yöneticilerle yapılan konuşmalara da yer veriliyor.

15 farklı ülkeden bankacılık müşterileri ile yapılan araştırmada, müşterilerin yarısının en az bir fintek uygulaması kullandığı belirlendi. Çin ve Hindistan’da bu rakamın yüzde 75’e çıktığı görüldü. Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong’da da fintek sektörüne katılım hayli yüksek. Capgemini yöneticisi Bill Sullivan “Dünya çapında bu uygulamaların kabul edildiğini görüyoruz ancak şu anda geleneksel bankacılığın yerini alıyor gibi görünmüyor.” dedi.

Araştırmada özellikle yatırım alanında hizmet veren uygulamaların yaygınlaştığı görülürken, müşterilerin yüzde 17,4’ünün yatırım danışmanı olarak sadece bir uygulamaya güvendiği belirlendi. Bu kullanıcıların dışında yüzde 27,4’lük bir kesimin de geleneksel danışmanların yanı sıra yatırım uygulamalarından da faydalandığı görüldü.

Fintek güven vermiyor

Pek çok fintek uygulaması tek bir konuda uzmanlaştığı için, kullanıcıların yüzde 46’sının en az üç fintek uygulaması kullandığına dikkat çekildi. Fintek uygulamaları oldukça yaygın olmasına rağmen güven oranları aynı seviyede değil. Kullanıcıların sadece yüzde 23,6’sı fintek uygulamasına geleneksel bankacılıktan daha fazla güvendiğini ifade etti. Kullanıcılar özellikle dolandırıcılıktan koruma, hizmet kalitesi ve şeffaflık gibi konularda geleneksel bankacılara daha fazla güveniyor.

Genel olarak geleneksel bankacılık hizmetlerinin güven konusunda fintek uygulamaları karşısında yüzde 14’lük bir avantajı bulunduğu görülüyor. Bu avantaj özellikle sahteciliği önleme alanında öne çıkıyor. Ancak fintek uygulamaları ile olumlu deneyim yaşayan müşterilerde bu avantaj ortadan kalkıyor.

Bankalar da fintek’e yöneliyor

Yakın döneme kadar geleneksel bankacılar fintek uygulamalarının kendilerini etkilemeyeceğini düşünüyordu ancak şu anda bankaların yüzde 60’ı kendi fintek uygulamalarını geliştiriyor. Fintek uygulamalarını potansiyel partner olarak görenlerin oranı da yüzde 60 civarında. Geleneksel bankaların yüzde 90’ı büyük veri ve analiz alanında gelişme sağlamayı amaçlarken yatırım yapılan diğer teknolojiler ise şeylerin interneti, blok zinciri, robotik işlem otomasyonu ve açık API teknolojileri.

Sektörün gelişmesiyle yakın gelecekte Google, Apple, Facebook, Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin de bu alana el atacağı düşünülüyor. Bu şirketlerin hepsinin mobil ödeme alanında çalışmaları bulunuyor.

Kaynak: Chief Information Officers

Capgemini, LinkedIn ve Efma tarafından 15 ülkeden bankacılık müşterileri ile görüşülerek hazırlanan Dünya Fintek Raporu'nda, geleneksel bankacılık hizmetlerini kullananların yarısının aynı zamanda bir finans teknolojisi uygulaması da kullandığı ifade edildi. Fintek uygulamaları hızla yayılırken müşterilerin yine de geleneksel bankacılığa daha fazla güven duyduğu görüldü. Ancak fintek uygulamalarını kullanarak olumlu deneyimler yaşayanlar arasında bu uygulamalara güvenin arttığı görüldü. Rapora göre müşterilerin yüzde 17,4'ünün yatırım danışmanı olarak sadece bir uygulamaya güvendiği, yüzde 46'lık bir kesimin de en az 3 fintek uygulaması kullandığı belirlendi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği