Bankalar sanal gerçeklikle tanışıyor

Bankacılık sektörü de sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarına geçmeye başlıyor. Yeni uygulamalar finans teknolojilerini daha cazip kılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robert Scoble ve Shel Israel, The Fourth Transformation isimli kitaplarında sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin bildiğimiz haliyle dünyayı tecrübe edişimizi değiştireceğini ve yepyeni dünyalar keşfedeceğimizi düşünüyor. Ayrıca, yakın gelecekte, tıpkı akıllı telefonlar gibi, etkileşimli sanal gözlüklerin de hayatımızın her alanına gireceğini ve yaygınlaşacağını belirtiyorlar.

Hal böyle olunca da bankacılık ve fintek alanında bu teknolojinin, özellikle de sırf cazibe arttırıcı bir süs olmak dışında, günlük hayata gerçek değer katacak ne gibi uygulamaları olabileceğini düşünmemek çok zor.

Uygulama örnekleri

Yatırım bankaları şimdiden bu teknolojiyi denemeye başlamışlar ve Fidelity Labs, muhtemelen Oculus Rift için ilk yatırım uygulaması olan StockCity’yi geliştirmiş. Uygulama, yatırımcıların yatırım portföylerini bir dizi bina görseli olarak gösteriyor. Tanıtım videosunu izleyerek daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca, Wall Street Journal da Google Daydream platformuna kullanıcıların canlı pazar eğilimlerini görsel olarak gösterebilen bir VR uygulama yayınladı. Birleşik Arap Emirliklerindeki First Gulf Bank ise dünyanın ilk sanal banka şubesi olduğunu öne sürdüğü uygulamayı yayınladı.

Kaynak: Bank Innovation

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor ve pazar da beraberinde büyüdükçe bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda akıllı telefonlar gibi yaygınlaşacağı öngörüleri yapılıyor. Fidelity Labs ve Wall Street Journal, geliştirdikleri iki yeni uygulama ile bankacılık sektörünü de sanal gerçeklik alemine sokarak kullanıcıların yatırımlarını görsel ve anlaşılabilir bir şekilde görerek yönetebilmelerine olanak tanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği