Yol tutması sorununa sanal gerçeklik çözümü

Sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanan Fransız mucitler, yol tutması sorununa çare olacağını düşündükleri Boarding VAR'ı geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Seyahat ederken birçoğumuzu yol tutmasına rağmen araştırmacılar bu durumun nedenini tam olarak çözebilmiş değil. Bilimcilerin çoğu buna sebep olan şeyin uyumsuz duyusal sinyaller olduğunu düşünüyor. Örneğin bir aracın içindeyken vücudumuz iki farklı mesaj alıyor. Gözlerimiz aracın içini görürken kulaklarımız o anda hareket ettiğimiz mesajını veriyor.

Bu duruma bir çözüm getirmek için yola çıkan Fransız mucitler, sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanan Boarding VAR‘ı geliştirdi. Herhangi bir artırılmış veya sanal gerçeklik gözlüğüne yerleştirilebilen Boarding VAR, gözlüğü takan kişinin görüş alanında bir yatay düzlem oluşturuyor. Patenti alınan teknoloji, gözlerinize ve iç kulağınıza eylemsiz referans sağladığı için yol tutmasında tecrübe edilen duyusal karmaşa önleniyor. Böylece yol tutması yaşanmıyor. 2016 yılında yaklaşık 6,3 milyon Boarding VAR satıldı. Önümüzdeki dört yıl içinde şirketin yıllık ortalama büyümesinin yüzde 85’in üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri son iki yılda neredeyse bütün sektörlere girdi. Bu teknolojiler sayesinde, kullanıcıların düşünme ve yaşama biçimini değiştiren pek çok yenilikle karşılaştık. Sanatçı stüdyolarını sanal gerçeklik tecrübesiyle keşfetme heyecanı yaşatan sergi ve çocuklar için bir eğitim aracı görevi üstlenen oyuncak ayı bu alanda verilebilecek örneklerden sadece ikisini oluşturuyor.

Kaynak: Spring Wise

Sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanan Fransız mucitler taşıt tutması sorununa çare olabileceğini düşündükleri Boarding VAR'ı geliştirdi. Herhangi bir artırılmış veya sanal gerçeklik gözlüğüne yerleştirilebilen Boarding VAR, gözlüğü takan kişinin görüş alanında bir yatay düzlem oluşturuyor. Patenti alınan teknoloji, gözlerinize ve iç kulağınıza eylemsiz referans sağladığı için yol tutmasında tecrübe edilen duyusal karmaşa önleniyor. Böylece yol tutması yaşanmıyor. Şirket 2016 yılında yaklaşık 6,3 milyon Boarding VAR sattı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği