Magic Leap geleceği çiziyor

Artırılmış gerçeklik şirketi Magic Leap, aldığı sıra dışı patentlerle gelecekte bizleri nelerin beklediğine dair ip uçları sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Warner Bros, Alibaba gibi büyük şirketlerden yatırım alan artırılmış gerçeklik gözlüğü üreticisi Magic Leap, çevreyi algılayışımızı değiştirecek fikirler konusuna oldukça fazla kafa yoruyor. Bir çok uçuk kaçık fikir için patent alan şirketin en son patenti, yetişkinlere ve çocuklara farklı görünen sanal heykeller üzerine.

Patent metnine göre gelecekte şehirlerde sanal heykellere ayrılan alanlar bulunacak. Bu alanlarda, sadece artırılmış gerçeklik gözlüğü takanların görebildiği dev heykeller olacak. Bu heykeller, gözlüğü takan kişinin özelliklerine göre her bakana farklı olarak görünecek. Örneğin artırılmış gerçeklik gözlüğü bir çocuk tarafından kullanılıyorsa bir köpek heykeli görünürken, yetişkin bir erkek tarafından kullanılıyorsa dev bir robot heykeli olacak.

magic robot

Patent görselinin köşesinde bulunan arı şeklindeki görüntü ise sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin birleşiminin bir ürünü. Arı, sanal gerçeklik kullanan birinin kullandığı bir ‘avatar’. Artırılmış gerçeklik gözlüğü takan birisi, o anda ortamda olmayan ancak avatarı ile orayı ziyaret eden başka birinin sanal görüntüsünü görebilecek. Bunu kafanızda canlandırmak için, sanal gerçeklik oyunu oynayan birilerini, artırılmış gerçeklik gözlüğünüzle salondaki masanızda izlediğinizi düşünebilirsiniz.

Starbucks gelecekte çok farklı olacak

Magic Leap‘in bir diğer ilginç patenti ise restoranlarda müşterilere sunulacak farklı deneyimler üzerine. Patentte verilen örneğe göre, bir kahve dükkanına giden müşteri, Artırılmış gerçeklik gözlüğü ile tüm restoranı küçük bir orman gibi görebilecek. Orman sesleri ile de desteklenebilecek deneyim, müşteri kahvesini bitirdiğinde sonlanacak. Magic Leap bu patent için bir görsel hazırlamamış.

Ormanda kahve içmek Magic Leap’in masum önerilerinden biri. Gelecekte artırılmış gerçeklik için gözlük takmak yerine gözlere lens yerleştirilebileceğini hatta ameliyatla beyne artırılmış gerçeklik cihazları yerleştirilebileceğini öngören şirket bunun için de patentler aldı. Bunlardan en korkuncu ise beyninizdeki artırılmış gerçeklik cihazı ile sizin gözünüzden bakabilen şirketlerin size reklam gösterebilmek için doğru anı bu şekilde tespit etmesi.

Örneğin Starbucks, kullanıcının gözünden bakarak etrafta Starbucks bardağı arayabilir. Kullanıcı belirli bir süre bardağa baktığında en yakındaki Starbucks’ın nerede olduğunu söyleyen bir reklamla kullanıcıya tam zamanında ulaşabilir. Patentte Starbucks’ın bardak araması süreci, beyne belirli aralıklarla “O bir Starbucks bardağı mı?” şeklinde bir fısıltı gönderilmesi ile açıklanmış.

Magic Leap adlı artırılmış gerçeklik gözlüğü üreticisi aldığı fütüristik patentlerle adından sıkça söz ettiriyor. Geleceğe dair ilginç öngörüleri olan Magic Leap'e göre insanlar gelecekte çevreyi artırılmış gözlükler sayesinde çok daha farklı algılayacak.

4 Yorum

  • Gerçekten çok ilgi çekici, ilginç yaptıkları ve söyledikleri bu adamların. Aşağıdaki konuşmada biraz daha açıklıyorlar olaylarını, konu ile ilgilenen herkesin izlemesini tavsiye ederim.
    https://youtu.be/bmHSIEx69TQ

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği