Magic Leap, NBA ile iş birliğine gidecek

Uzun zamandır merakla takip edilen artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap, yakın zamanda NBA ile iş birliği kurduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz sonbaharda NBA Başkanı Adam Silver, insanların basketbolu izleme şeklini değiştirmek istediğini söylemişti. Silver, basketbol izlemeyi bir bilgisayar oyunu gibi etkileşimli bir deneyim haline getirmek istediğini dile getirmiş, ekranın bir köşesinde sosyal medya yorumları ya da canlı istatistikler görmek istediğinden bahsetmişti.

NBA, bu teknolojik fikirleri paylaşan bir ortak buldu. Uzun zamandır beklenen artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap, NBA ve ligin yayıncılık ortağı Turner ile iş birliği yapma kararı aldı. Şirketler Salı günü gerçekleştirilen Recode Code Media konferansında bu ortaklığı açıkladı.

Anlaşma, seyircilerin bazı NBA içeriklerini (klasik maçlar ya da önemli pozisyonlar gibi) Magic Leap’in bu yıl piyasaya süreceği artırılmış gerçeklik gözlükleri ile izleyebileceği anlamına geliyor. Gözlükleri takan kişiler, gerçek dünya üzerine yerleştirilmiş görüntüler izleyebilecek, bu görüntüleri dev bir film projektörüne sabitleyebilecek ya da yürürken takip edebilecek. Örneğin bir ekranda NBA maçı izlerken yandaki bir diğer ekranda da sosyal medyadan gelen güncellemeleri ya da oyuncuların istatistiklerini takip edebileceksiniz.

Başlangıçta canlı maç yayınlarını Magic Leap üzerinden takip etmek mümkün olmayacak. Ancak bu durum gelecekte değişebilir. Burada asıl hedeflenen, bir NBA maçını üç boyutlu şekilde evinizdeki masanın üzerinde izleyebilmenizi sağlamak.

NBA’in Küresel Medya Dağıtımından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jeff Marsilio “İleride, sehpanızın üzerinde oynanan bir maçı, spor salonunun üzerinde dikilen bir dev gibi izleyebilirsiniz. Bunlar bazı fikirler. Bunları gerçekleştirmek amacıyla çalışıyoruz. Henüz tam olarak hazır değiller ancak düşündüğünüzden daha çabuk gerçekleşebilirler.” şeklinde konuştu.

Magic Leap’in itibarı açısından da olumlu bir adım

NBA için Magic Leap ile çalışmanın herhangi bir dezavantajı yok. Televizyon izleme oranlarındaki ciddi düşüş sebebiyle NBA gibi profesyonel spor ligleri bir sonraki büyük izleme aracını bulmak için ciddi çabalar harcıyor. Bu Magic Leap ya da başka bir sanal gerçeklik gözlüğü olabilir. Facebook bile adaylar arasında yer alıyor.

Herkesle şimdiden iş birliği yapmak, neticede hangi araç birinci olursa onunla devam etmek için NBA’e bir avantaj sağlayacak. Marsilio “Yeni teknolojiler ortaya çıktığında genellikle kendilerinden önce gelen teknolojileri tamamen yok etmiyorlar. İnternetten önce televizyon vardı ondan önce de radyo vardı. İnsanlar ilgilendikleri konuları daha fazla mecra kullanarak takip etmeye devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Anlaşma Magic Leap’e de avantaj sağlıyor. Çünkü bu anlaşmanın gerçekleşmesi, NBA gibi bir organizasyonun Magic Leap’i ligin markası ile iş birliği yapmaya değer gördüğünü gösteriyor. Magic Leap aldığı yatırımlarla çok fazla para topladı ve insanlar yıllardır piyasaya bir ürün sürülmesini bekliyor. NBA’in bir iş ortağı olarak imza atması, markaya duyulan güvenin altını çiziyor.

Kaynak: Recode

NBA Başkanı Adam Silver, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamayla basketbol izleme tecrübesini daha etkileşimli bir deneyim haline getirmeyi hedeflediğini söylemişti. NBA ve ligin yayıncılık ortağı Turner bu plan için artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap ile anlaşma imzaladı. Anlaşma, seyircilerin bazı NBA içeriklerini (klasik maçlar ya da önemli pozisyonlar gibi) Magic Leap’in bu yıl piyasaya süreceği artırılmış gerçeklik gözlükleri ile izleyebileceği anlamına geliyor. Gözlükleri takan kişiler, gerçek dünya üzerine yerleştirilmiş görüntüler izleyebilecek, bu görüntüleri dev bir film projektörüne sabitleyebilecek ya da yürürken takip edebilecek. Örneğin bir ekranda NBA maçı izlerken yandaki bir diğer ekranda da sosyal medyadan gelen güncellemeleri ya da oyuncuların istatistiklerini takip edebileceksiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği