Google’ın çocuk istismarı mücadelesi

Google'ın İnternet İzleme Kurumu'nun çocukların cinsel istismarına karşı yaptığı çalışmalarda mühendislik desteği verdiği açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet üzerinde çocukların cinsel istismarına ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı polisle birlikte çalışan Internet Watch Foundation (İnternet İzleme Kurumu), geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmalarda Google’dan yardım aldığını açıkladı. Cinsel istismara uğrayan çocukların görüntülerinin internetten kaldırılması amacıyla üretilen bir arama robotunun (web crawler) geliştirilmesinde yardımcı olanlar listesinde Google’ın da adı yer aldı.

Kurumun 2015 yıllık raporunda “Cinsel istismara kurban olan çocuklar için bu çok önemli bir gelişme. Böylece bu çocuklara ait binlerce görsel engellenerek başkaları tarafından görüntülenmesinin önüne geçilmiş olacak” dendi.

Rapora göre, Google’ın bu tip içeriğe özel geliştirdiği arama motoru, çocuk pornografisi ve cinsel istismar fotoğraflarını etiketleyen başka bir sistemle birleştirildi. Böylece bu görsellerin engellenmesi için çalışan analistlerin bu rahatsız edici görüntüleri sürekli görmek zorunda kalmasının da önüne geçilmiş oldu.

Organizasyon, arama robotunun geliştirilmesi için Google’dan bir mühendisin sadece bu projeye odaklandığını belirtti. Raporda “Bu Google’ın bize 2015’te verdiği mühendislik desteğinin örneklerinden sadece biriydi” ifadesine yer verilerek, kurumun Google ile başka alanlarda da işbirliği içinde olduğu belirtildi.

Kurumun bir sözcüsünün pilot program olarak bahsettiği proje, internette dolanan istismar görsellerinin bulunup kaldırılmasına olanak sağlıyor. Google’ın Birleşik Krallık ofisi yöneticilerinden Katie O’Donovan “Bu projede bizim mühendislik alanındaki uzmanlığımızdan yararlanan kurumun analistleri, web üzerinde yasa dışı içeriğin bulunması ve bu içeriklerin kaldırılması konusunda inanılmaz bir ilerleme kaydetti. Projenin 2016’da gerçekleşecek yeni evresini heyecanla bekliyoruz” diye konuştu.

İnternette çocukların cinsel istismarına karşı çalışan İnternet İzleme Kurumu, geçtiğimiz sene yaptığı çalışmalarda Google'dan yardım aldığını açıkladı. Google'ın internetteki yasa dışı görselleri bulmada kullanılmak üzere bir arama robotu (web crawler) geliştirmek için kuruma yardımcı olduğu ifade edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği