Google çocuk istismarı içeriklerini yapay zekayla tespit edecek

Google çocukların cinsel istismarı ile mücadele için yeni bir yapay zeka aracını kullanıma sunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google çocukların cinsel istismarı ile mücadele için yeni bir yapay zeka aracını kullanıma sunuyor. Yeni araç ücretsiz olacak ve çocukların cinsel istismarını inceleyen şirket ve kuruluşların ellerindeki görüntüleri yedi kat daha hızlı incelemelerini sağlayacak. Şu anda Microsoft’un PhotoDNA adlı aracı gibi yazılımlar internet platformlarında içeriklerin işaretlenmesini sağlıyor ancak bunun için o içeriğin daha önce istismar sebebiyle şikayet edilmiş olması gerekiyor. Yeni suçluları bulmak için insan moderatörlerin görselleri tek tek incelemesi gerekiyor. Bu durum hem çalışan kişiyi duygusal olarak yıpratıyor hem de verimliliği düşürüyor.

“Temkinli yaklaşmak gerek”

Google’ın aracı doğrulama için yine insanların incelemesine ihtiyaç duyacak ancak inceleyen kişiye istismar barındırma ihtimali en yüksek olan içerikleri gösterecek. Böylece görevli kişinin tüm içerikleri tek tek incelemesi gerekmeyecek. Çocukların cinsel istismarının internet üzerinde yayılmasını engellemek için çalışan en büyük kuruluşlardan biri olan Internet Watch Foundation’ın (IWF) yöneticisi Fred Langford bu aracı deneyeceklerini söyledi. Ancak Langford yapay zeka hakkındaki olağanüstü iddialara temkinli yaklaşılması gerektiğini ve bu araca sadece kesin durumlarda güvenileceğini belirtti.

Committee for Children‘a göre çocukların cinsel istismarı ABD’de her dört kızdan birini ve her 20 erkekten birini etkiliyor. Bu oranlar 1990’larda düşüşe geçtiyse de o dönemden beri aynı seviyede seyrediyor. İngiliz Ulusal Suç Ajansı’nın yayımladığı rapora göre ise çocukların cinsel istismarına dair içerikler 2012-2017 arasında yüzde 700 artış gösterdi. Bu rakamlar cinsel istismarın yükselişinden ziyade, ele geçirilen içeriklerin artmasını ifade ediyor olabilir. Son dönemde daha etkili yöntemler kullanılmasıyla daha fazla içerik tespit edildi. Yine de Birleşik Krallık hükumeti, teknoloji platformlarına çocukların cinsel istismarının önlenmesi için daha fazla çaba göstermelerini söylüyor.

Kaynak: Fortune

Google çocukların cinsel istismarı ile mücadele için yeni bir yapay zeka aracını kullanıma sunuyor. Yeni araç ücretsiz olacak ve çocukların cinsel istismarını inceleyen şirket ve kuruluşların ellerindeki görüntüleri yedi kat daha hızlı incelemelerini sağlayacak. Yapay zekanın bulguları yine insan çalışanlar tarafından kontrol edilecek ancak insan çalışanlar eskiden yaptıkları gibi her içeriği tek tek incelemek zorunda kalmayacak. Çocukların cinsel istismarı üzerine çalışan kuruluşlar bu aracın deneneceğini ancak yapay zeka teknolojisine yönelik iddialara temkinli yaklaşılması gerektiğini söylüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği