Ashton Kutcher insan kaçakçılığı ile mücadele ediyor

Ashton Kutcher
ABD'li Oyuncu Ashton Kutcher'ın eski eşi Demi Moore ile birlikte kurduğu Thorn adlı kuruluş dünya çapında insan kaçakçılığıyla mücadele ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollywood’un prestijli oyuncularından Ashton Kutcher, ABD Parlamentosu’nda Dışişleri Komisyonu’na konuşmacı olarak katıldı. Çocuklara yönelik cinsel istismar ve insan kaçakçılığı gibi suçlarla mücadele eden Thorn isimli girişimin kurucusu sıfatıyla konuşan Kutcher büyük yankı uyandırdı. Kutcher, sadece geçtiğimiz 6 ayda 6 bin insan kaçakçılığı mağduruna ulaştıklarının altını çizerken, bunların büyük kısmının cinsel istismar kurbanı çocuklar olduğunu belirtti.

Bir mücadele aracı olarak teknoloji

Ashton Kutcher’ın eski eşi Demi Moore ile birlikte kurdukları Thorn, çocuklara yönelik cinsel istismar ve insan kaçakçılığın önüne geçmek için devrimsel adımlar atan bir kuruluş. Thorn ekibi manifestolarında, içinde bulunduğumuz küresel iletişim çağında olası bütün teknolojik imkanların bu mücadelede kullanılabileceğini dile getiriyor. Thorn’u, söz konusu insanlık suçlarının kurbanı olduğunu düşünülen kimselerin tespiti, yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşabilmek ve faillerin adalete teslim edilebilmesi gibi hususlarda teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanan büyük bir ağ olarak özetleyebiliriz.

Bu uğraşlarında Thorn’a destek veren kurum ve kuruluşların listesi, bilişim dünyasının devlerinin neredeyse tamamını kapsıyor. Başta Google, Facebook, Twitter ve Yahoo! olmak üzere internetin en büyük sosyal platformları imkanlarını Thorn için seferber etmiş durumda. Çocuklara yönelik cinsel taciz ve insan kaçakçılığına karşı verilen savaşta sizin de yer alabilmeniz mümkün. Digital Defender adı verilen gönüllülerden biri olmak için, tek yapmanız gereken sitesinden başvuru yapmak. Thorn, bu amaç uğruna profesyonel olarak çalışmak isteyen, başta yazılım olmak üzere birçok branştan ekip üyeleri de aramakta.

[alert type=white]Bu yazı Dünya Halleri içerik ortağı TINQ’in editörleri tarafından yazılmıştır.[/alert]

Ashton Kutcher, Birleşik Devletler Senatosu'nda çocuk istismarı ve insan kaçakçılığı üzerine bir konuşma yaptı. Eski eşi Demi Moore ile birlikte kurdukları ve söz konusu insanlık suçlarıyla mücadele eden inovatif girişim Thorn'u temsilen katıldığı oturumda, birçok çarpıcı bilgi paylaşıldı. İnsan kaçakçılığı ve çocuk istismarı ile ulusal ve uluslararası mücadelede, teknolojinin ne denli önemli bir müttefik olduğunu bir kez daha dile getirdi. Kutcher'ın konuşması ve takip edilmesini önerdiği eylem planı dünya çapında yankı uyandırırken, Thorn'a verilen destek daha da artmış oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği