Renault Formula 1 ilhamını ‘çaydanlığa’ dönüştürdü

Fransız otomotiv şirketi Renault, Formula 1’deki 40. yılını kutlamak için bir ‘Sarı Çaydanlık’ üretiyor. Bu ürünün hikayesi de 40 yıl öncesine dayanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız otomotiv şirketi Renault, Formula 1’deki 40. yılını kutlamak için bir ‘Sarı Çaydanlık’ üretiyor. Bu ürünün hikayesi de 40 yıl öncesine dayanıyor.

Renault’nun Formula 1 dünyasına katılması için karar 1975’te alınmış ve ilk araç 1977 sezonu için hazır hale getirilmişti. RS01 adı verilen bu araç Renault’nun yeni turbo motorlarını sergilemesi için bir fırsat olarak görülüyordu. Daha önce Formula 1’de hiç kullanılmayan bu teknoloji, daha sonraları her Formula 1 aracının standart bir donanımı haline gelecekti. 1977 Silverstone Grand Prix‘sinde turbo motoruyla boy gösteren Renault diğer markalar için de öncü haline geldi.

Orijinal Sarı Çaydanlık RS01

‘Sarı Çaydanlık’ hikayesi

Ancak yeni bir teknolojinin daha önce hiç denenmediği bir alanda kullanılması elbette bazı sorunları da beraberinde getirdi. İlk yıllarında motor arızalarıyla mücadele eden Renault’nun sarı renkli aracı, sık sık beyaz dumanlar çıkararak pit alanına dönerken görüntülendi.

Tyrrell Racing ekibinin lideri Ken Tyrrell aracın yine dumanlar içinde garajının önünden geçtiğini görünce aracı su kaynatılan bir çaydanlığa benzeterek ‘Sarı Çaydanlık’ diye bir isim uydurdu. Bu takma ad daha sonra ekibin diğer üyeleri tarafından kullanılmaya başlayınca RS01 artık herkes tarafından ‘Sarı Çaydanlık’ olarak anılmaya başladı.

Zafer gecikmedi

Renault ilk Formula 1 zaferini bu çalkantılı sezonun iki yıl sonrasında, 1979 Fransa Grand Prix‘sinde RS10 adlı aracıyla kazandı. Bu zafer RS10’un hem mühendisi hem de sürücüsü olan Jean-Pierre Jabouille’nin çalışmalarının bir ürünüydü. Renault’nun daha sonra elde ettiği başarılar, Formula 1’de Turbo konseptinin kullanılabilirliğini kanıtlamış oldu.

Geçtiğimiz 40 yılda Renault 11 kez sürücüler şampiyonluğu, 12 kez markalar şampiyonluğu ve toplamda 170 yarış galibiyeti elde etti. Başarılarla dolu 40 yılı esprili bir şekilde anmak isteyen şirket, ilk aracının anısına gerçek bir sarı çaydanlık üretme kararı aldı.

Paris’te Champs-Elysées’de bulunan Atelier Renault restoranında Eylül’den itibaren kullanılmaya başlanacak çaydanlıktan toplamda 40 adet üretilecek. Çaydanlıkta, Renault Formula 1 arabalarında kullanılan boyanın aynısı kullanılacak. Atelier Renault dükkanından ya da internet sitesinden satın alınabilecek çaydanlığın fiyatı 129 Avro (Yaklaşık 525 Lira) olarak belirlendi.

Kaynak: Renault

Fransız otomotiv şirketi Renault, Formula 1’deki 40. yılını kutlamak için bir ‘Sarı Çaydanlık’ üretiyor. Bu ürünün hikayesi de 40 yıl öncesine dayanıyor. Renault’nun sarı renkli aracı RS01 sık sık beyaz dumanlar çıkararak pit alanına dönerken görüntülendi. Tyrrell Racing ekibinin lideri Ken Tyrrell aracın yine dumanlar içinde garajının önünden geçtiğini görünce aracı su kaynatılan bir çaydanlığa benzeterek ‘Sarı Çaydanlık’ diye bir isim uydurdu. Bu takma ad daha sonra ekibin diğer üyeleri tarafından kullanılmaya başlayınca RS01 artık herkes tarafından ‘Sarı Çaydanlık’ olarak anılmaya başladı. Renault bu anektodun anısına bu yıl 40 adet sarı renkli çaydanlık üretip satacak.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Güzel fikir, Renault F1 aracı yerine çaydanlığı yarışa soksun. O_o

Yorumunuz: