Touché ile müziği teninizde hissedin

Tasarımcı ve mühendis Marie Tricaud, besteleri dokunmatik olarak tecrübe etmeyi sağlayan Touché adında bir araç geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra Emperyal Koleji ve Kraliyet Sanat Koleji‘nde inovasyon tasarımı mühendisliği eğitimi alan tasarımcı ve mühendis Marie Tricaud, besteleri dokunmatik olarak tecrübe etmeyi sağlayan bir araç geliştirdi. Touché adı verilen enstrüman yedi adet yapışkan dolgudan ve bir kontrol panelinden oluşuyor. Dolgular vücut üzerine farklı kombinasyonlarla yerleştirilebiliyor.

Touché sanatçılar ve dinleyiciler için dokunma hissini keşfetme imkanı sunuyor. Titreşim döngüleri ve ısı melodileri dinleyicinin omurgasından vücuduna gönderiliyor. Her bir dolguda bulunan motor sayesinde yoğunluk ve sıklık ayarı yapılabiliyor. Isı ayarı sayesinde müziğin melodi ve ritim gibi farklı bileşenleri deri aracılığıyla iletilebiliyor. Her bir dolgu diğerlerinden bağımsız hareket ettiği için farklı kombinasyonlar deri üzerinde oluşturulabiliyor.

Renk kodları sayesinde sanatçı kendi kompozisyonunun nasıl deneyimleneceğini belirleyebiliyor. Ancak dinleyiciler de farklı kombinasyonları deneyimlemekte serbest. Şu anda hazırlanan prototip verileri kablolar aracılığıyla iletiyor ancak son üründe dolgular kablosuz olarak kullanılacak.

Anında düzenleme ve geri bildirim

Touché bir arayüz aracılığıyla canlı olarak kontrol edilebiliyor. Böylece müzik yazılımı Ableton aracılığıyla beste kaydedilip düzenlenebiliyor ve müziğe dokunmatik bir iz ekleniyor. Herhangi bir MIDI klavye de dokunmatik dolgulara bağlanabiliyor.

Dolgular, canlı müzik deneyimleri yaratma konusunda büyük bir potansiyele sahip. Pek çok farklı dokunmatik algı keşfedilebilir ve cihaza algılayıcılar entegre edilerek dinleyicilerin kalp ritmi ya da vücut sıcaklığı sanatçıya bildirilebilir.

Kaynak: PSFK

Tasarımcı ve mühendis Marie Tricaud, besteleri dokunmatik olarak tecrübe etmeyi sağlayan bir araç geliştirdi. Touché adı verilen enstrüman yedi adet yapışkan dolgudan ve bir kontrol panelinden oluşuyor. Dolgular vücut üzerine farklı kombinasyonlarla yerleştirilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği