Haftanın Özeti: 177

Tasarım, İnovasyon

Paris’in (dolayısıyla Fransa’nın da) moda başkentleri arasına girmesinde büyük payı olan Fransız modacı Hubert de Givenchy hayatını kaybetti. Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Grace Kelly gibi pek çok efsanenin de üzerinde emeği olan Givenchy 91 yaşındaydı.

Ev inşa etmek için 3D yazıcı kullanan girişimlerle daha önce karşılaştık ancak onlar genelde yüksek gelirli kişilere ulaşmayı hedefliyordu. New Story ise bu teknolojiyi kötü koşullarda yaşayan yoksul insanlara konut sağlamak için kullanacak. New Story’nin şu anda insan gücüyle tasarladığı evlerin inşası 13 ile 20 gün arası sürüyor. Ancak Vulcan sayesinde bir evin tamamlanması için 12 ile 24 saat yetecek. 3 boyutlu yazıcının inşaat masraflarını da azaltarak yaklaşık 4 bin Dolar‘a indirmesi bekleniyor. Yazıcı bu yılın ilerleyen zamanlarında El Salvador‘a götürülerek test için birkaç ev üretecek. Nihai hedef ise 50 evden oluşan bir mahalle ‘yazdırmak’.

Oslo Havalimanı sürdürülebilir havacılıkta yeni bir standart belirlemek istiyor. Geçtiğimiz yıl açtığı terminaliyle yeşil sertifika alan yapı, şimdi de havalimanının yanına tamamen yeni ve sürdürülebilir bir şehir inşa etmeyi planlıyor. İnşaatın ilk aşaması 2019’da başlayacak olsa da, projenin tamamlanmasının 30 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Gazze’de yer alan ve 2014 yılında İsrail bombaları tarafından zarar gören bir okulun yeniden inşa edilmesi gündeme gelince, yeni okulu finanse eden kuruluş alışılmadık bir tasarımcı grubuyla, çocuklarla, çalışmaya karar verdi. Ortaya şöyle bir okul çıktı.

MAD Architects tarafından tasarlanan Lucas Müzesi’nin temeli atıldı. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas tarafından kurulan ve Los Angeles’taki Exposition Park’ın girişine inşa edilecek proje, ‘fütüristik bir uzay gemisi’ olarak tasavvur ediliyor.

Dünya Pi Günü (3. ayın 14. günü) şerefine, Pi sembolü şeklinde, el yapımı karbon fiber iskeletli sabit vitesli bir bisiklet üretildi. Pi Bisikleti, Malezyalı sanatçı Tang Yau Hoong‘dan ilham alan Martijn Koomen ve Tadas Maksimovas tarafından tasarlandı ve hayata geçirildi.

Gianluca Paludi tarafından yapılan bu tasarımlar da retro severler için birebir. 70’lerin DJ setlerinden ilham alan lavabolar, birincil amacına uygun kullanılamayacak kadar şık.

Son tarihe daha 9 gün olmasına karşın Indiegogo‘da yüzde 402 oranında fonlanan bir telefon Light Phone 2. En önemli özelliği, fazla özelliği olmaması. Arama yapılabiliyor, mesaj atılabiliyor, 4G bağlantı sunuyor. Bir de alarmı var. Sıradan telefonlara dönmeyi düşünen ama tasarıma da önem verenler için.

Zürih Federal Teknoloji Üniversitesi‘nde çalışan araştırmacılar, ANYmal adlı robota müziğe uyum sağlayarak dans etmeyi öğretti. Robotun üzerinde müziği algılayabilen bir mikrofon yer alıyor. Müziğin ritmi analiz ediliyor ve hareket rotası oluşturan bir veri tabanından uygun bir hareket seçilerek dans hareketleri sergileniyor.

Google Kurucusu Larry Page tarafından finansal olarak desteklenen uçan taksi girişimi Kitty Hawk bir süredir Yeni Zelanda’da uçan taksilerini sessiz sedasız deniyordu. Durumdan ilk kez The New York Times aracılığıyla haberdar olduk. Tamamen elektrikli olan prototip Cora, 2 yolcu taşıyabiliyor ve yerden 150 ila 915 metre yüksekte uçabiliyor. 11 metrelik kanat açıklığına ve bir tane çarka sahip. Saatte yaklaşık 180 kilometre hızla gidebilen Cora’nın menzili 100 kilometre kadar.

Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yılın iddialı modellerinin yanı sıra markaların geleceğine ışık tutan konsept otomobiller de tanıtılıyor. Onlardan 10 tanesi, “vay be” dedirtmek için şurada.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: