Haftanın Özeti: 177

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Dünyanın en ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin yeni tasarımı New York’ta bir sokak saatinde kendini gösterdi. İnsan trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerden birinde, zamana karşı yarışan bir fareyle yine çok şey anlatmayı başarmış.

Fotoğraf üzerine çizim yapmak yeni bir şey değil ama çoğu zaman ilgi çekici olmayı başarıyor. New York menşeli illüstratör Christoph Niemann’ın bu serisi de onlardan biri. Eskişehir’de yaşayan sanatçı Hakan Keleş’in şahane çizimlerini zaten takip ediyorsunuzdur.

The Verge, parmaklarımızın ucunda dijital bir kütüphaneye sahip olmanın değeri ile sayfa uçlarını kıvırarak okumanın karşılaştırmasını yaptı. Kindle’ın kendisi kadar eski olan tartışmaya bir de böyle bakalım.

Uzun yıllar emek verdiği dijital pazarlama ve e-ticaret alanlarından tanıdığımız Işıl Yılmaz Sümer, röportaj ve gözlemleriyle Dünya Halleri’ne bir Tunalı Hilmi, Cinnah, Pursaklar havası getirecek. Tabii yolu sık sık teknoparklardan, kuluçka merkezlerinden de geçecek ve bizi Ankara’daki teknoloji ve girişim ‘ortamlarından’ haberdar edecek. İlk konuğu Ankara’nın nabzını tutan içerik projesi Lavarla’nın kurucuları.

Pek çok etkinlik, kitap, belgesel başarıyı anlatmak üzerine kuruludur. Markaların, sanatçıların, girişimcilerin ne kadar başarılı olduklarını dinleriz. Başarısızlıklar Müzesi (The Museum of Failure) bu klişeyi bozmak için yola çıkmış. Dünyanın dört bir yanından, 100’den fazla başarısız ürünün sergilendiği müzede Google Glass’ın da yer aldığını belirtelim.

Siz de hep belgesel izleyenlerdenseniz, Business Insider’da eleştirmenlerin gözünden esaslı bir “tüm zamanların en iyi 50 belgeseli” listesi yayımlandığını haber verelim. El altında tutulası listenin 11’inci sırasında tanıdık bir film de var: Ceyda Torun imzalı Kedi.

Charlie’nin Melekleri’nden biri olarak tanıdığımız oyuncu Cameron Diaz henüz 45 yaşında oyunculuğu bırakma kararı aldı. Sebep olarak eşi Benji Madden’la daha fazla vakit geçirmek istemesi gösterildi.

Marvel’ın bu yılki sürprizi Black Panther’in gişe başarısı hız kesmeden devam ediyor. Filmin global hasılatı, dördüncü haftanın sonunda 1 milyar Dolar’ı geçmiş durumda. Çin’de vizyona girdiği ilk gün 20 milyon Dolar hasılat yapması da ilginç bir detay. Türkiye’deki 4 haftalık hasılatı ise 10 milyon TL’ninüzerinde.

Eğer daha önce görmediyseniz, Turkish Movie Poster adlı Twitter hesabı bugününüze neşe katacaktır. Yabancı filmlerin Türkiye’de vizyona girdiği dönemde yapılan afişleri bulabileceğiniz hesap, “Türkçe isim verme” konusundaki maharetimizi de gözler önüne seriyor.

Bu yıl 37’ncisi gerçekleşecek olan İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı. 6-17 Nisan arasında düzenlenecek festivalde 198 uzun, 12 kısa metraj film gösterilecek.

Flash TV efsanesi Gerçek Kesit, Onur Ünlü yönetmenliğinde sinema filmine dönüştü. “Gerçek Kesit: Manyak” ismiyle 27 Mart’ta vizyona girecek olan filmin başrolünde, alıştığımız üzere Cahit Kaşıkçılar var.

Son olarak, bugün 18 Mart. Çanakkale Zaferi‘nin 103’üncü yıl dönümü. Genelkurmay Başkanlığı bu vesileyle cephede çekilmiş ve az bilinen bazı fotoğraflar paylaştı. Saygıyla, minnetle…

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: