Haftanın Özeti: 225

Genel Gündem

Geride bıraktığımız haftayı muhtemelen tanzim satış noktalarıyla hatırlayacağız. Önceki hafta Ankara ve İstanbul’da başlayan uygulama, Balıkesir ve Bursa gibi şehirlere de yayıldı. Belediyeler tarafından meyve sebze satışı için kurulan çadırların önünde uzun kuyruklar oluştu. Piyasadan daha ucuza sebze alabildiği için memnun olan da var, işlerin bu noktaya nasıl geldiğini sorgulayan da. Gelen rakamlar tanzim satışlarının ilk gününde İstanbul’da 297,7 ton sebze satıldığını gösteriyor. Uygulama ePttAVM ile internete de taşınırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tanzim noktalarında temizlik ürünlerinin de satılacağını müjdeledi.

Sebzeyle başlamışken, Forbes ve The Economist dergilerinin 2019’u vegan yılı ilan ettiği bilgisini de araya sıkıştıralım:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2018’e dair işgücü istatistiklerini paylaştı. İşsizlik oranının 2 puanlık artışla yüzde 12,3 seviyesinde gerçekleştiğini gösteren rapordan notlar:

 • 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, Kasım ayında, önceki yılın aynı dönemine göre 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin kişi oldu.
 • Tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık artışla yüzde 14,3 olarak tahmin edildi.
 • Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,3 puanlık artışla yüzde 23,6 oldu. Diğer bir deyişle, genç nüfusun yaklaşık dörtte biri işsiz.
 • İstihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 201 bin kişi azalarak 28 milyon 314 bin oldu.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı yüzde 33,6.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2018 yılı itibarıyla Türkiye’de hesabında 1 milyon TL ve üzeri bakiye olan 161 bin 800 kişi bulunuyor. Milyoner mudilerin bankalardaki toplam mevduatı 1 trilyon 24 milyar 25 milyon TL düzeyinde.

Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi (INRIX) 220 kentte yapılan araştırmayla, 2018’de en fazla trafik sıkışıklığı yaşayan kentleri belirledi. İlk sırada Moskova, ikinci sırada ise İstanbul var. Ankara ve İzmir’i de 11 ve 12’nci sıralarda görüyoruz.

TÜİK 2018’de doğan bebeklere konulan en popüler isimleri açıkladı (pdf).

 • Erkeklerde ilk 5: Yusuf, Eymen, Ömer Asaf, Miraç, Ömer.
 • Kızlarda ilk 5: Zeynep, Elif, Defne, Ebrar Eylül.
 • İstanbul’da kızlarda Zeynep, erkeklerde Ömer Asaf ilk sırada.
 • Ankara ve İzmir’de ise kızlarda yine Zeynep, erkeklerde Eymen öne çıkıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) pek çok ülkede çocukların asker olarak kullanıldığına dikkat çekiyor. Kuruluş, kesin rakamlar olmamakla birlikte dünya çapında çocuk asker sayısının 250 bini bulduğunu tahmin ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ‘utanç listesinde’ çocukları asker olarak kullanan 50 ordu ve silahlı grup bulunuyor. Listede Eş Şebab, Taliban, Boko Haram ve IŞİD gibi örgütler başı çekiyor. Yemen’deki iç savaşta da çocuk askerler öne çıkıyor elbette:

Brezilya’da iki yıllık üretim döngüsünün boş yılına girilmesiyle arabica kahve fiyatlarının 2019 sonunda yüzde 20 artış göstermesi bekleniyor. Reuters tarafından kahve üreticileri ve analistlerle yapılan görüşmelere göre, dünyanın toplam kahve miktarında azalma yaşanacak. 2019 – 2020 döneminde küresel kahve açığının 1 milyon adet 60 kilogramlık paket civarında olacağını öngörüyor. 2018 – 2019 döneminde ise 4,25 milyon paket fazladan üretim yapılmıştı.

İspanya’nın Oliette kasabasında hayata geçirilen yaşlı zeytin ağaçlarını evlat edinme projesi hem kasabayı hem de zeytinciliği canlandırdı. Dileyenler, yılda 50 Avro (yaklaşık 300 TL) karşılığında bir ağacı evlat edinerek hem üretilen zeytin yağından 2 litre alma hakkı kazanıyor hem de yerel ekonomiye katkı sağlamış olmanın huzurunu yaşıyor. Projeye şu ana kadar 2 bin 500 kişi katıldı.

Bu bölümü BBC Türkçe’nin tacizcilerini sosyal medyada ifşa eden kadınlara mikrofon uzattığı şu haberle bitirelim:

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • “Tip 2 diyabet hastaları için düzenli insülin enjeksiyonu günlük yaşamın bir parçası” tam doğru olmamış, Tip 1 diyabet hastaları için enjeksiyon gereklidir. Tip 2 hastalar için genellikle hap tedavisi ve spor ile şeker düzenlemesi yöntemi tercih edilir.

 • Emeğinize sağlık. Müthiş bir iş yapıyorsunuz . Tekrar tekrar teşekkürler.

 • Gündem takibi yapmayı bıraktıktan sonra haftanın özeti ilaç gibi geldi. Emeğinize sağlık. Benim için çok faydalı oluyor. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: