Haftanın Özeti: 225

10 – 17 Şubat 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Rus yetkililer ve servis sağlayıcıları, ülkenin internetle bağlantısını keserek planlı bir deney gerçekleştirecek. Deneyin çıkış noktası, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı Rusya internet alanının (Runet) bağımsızlığının güvence altına alınmasını öngören kanun. Rus telekomünikasyon şirketleri, buna ek olarak Rusya’dan gelen tüm trafiği, denetim kurumu Roskomnazor tarafından yönetilen ya da onaylanmış olan değişim noktalarına aktarmak için gerekli teknik altyapıyı hazırlamak zorunda. Roskomnazor trafiği inceleyecek ve yasaklı içerikleri engelleyecek. Ayrıca Rus kullanıcılar arasındaki iletişim ülke içindeki sunucular üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece trafiğin yurt dışına çıkması engellenerek dışarıdan müdahale ihtimali de ortadan kaldırılacak.Servis sağlayıcıları, tarihi henüz netleşmeyen söz konusu deneyin ve uygulamaların ülkedeki internet trafiğinde büyük aksaklıklara neden olacağı görüşünde.

İsviçre hükümeti, yeni internet tabanlı elektronik oylama sisteminde açık bulabilenlere 50 bin İsviçre Frangı’na (262 bin TL) varan ödüller verecek. 24 Şubat’tan 24 Mart’a kadar devam edecek olan test sürecinde göstermelik bir seçim yapılacak ve hacker’lar bu seçime müdahale etmeye çalışacak. Ülkedeki 26 kantonun üçte ikisinde elektronik oylamaya geçilmesi planlanıyor ama mevcut yasalar seçimlerdeki elektronik oylamaya kota getirmiş durumda.

https://www.youtube.com/watch?v=Zgi7Ca8a2iM

2,3 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook’un ‘sevgili bulma’ uygulamasına ağırlık vermeye başlıyor. Şu anda 3 ülkede (Kanada, Tayland ve Kolombiya) kullanılan uygulamanın gelecekte başka ülkelere de açılması muhtemel. Facebook henüz buna dair pek fazla bilgi paylaşmadı ama aynı gruplara üye olmanın ya da aynı etkinliklere katılmanın kullanıcıları muhtemel eşlerle konuşma konusunda daha rahat hissettirdiğini söylüyor. Grupların, kullanıcıların sadece konuşmaktansa bir buluşma ayarlamaları için cesaretlendirici olduğu ifade ediliyor.

Tinder örneğinden yola çıkan Birleşik Krallık tarım girişimi Hectare Agritech, büyükbaş hayvanlar için eş bulma uygulaması Tudder’ı geliştirdi. Uygulamada Birleşik Krallık’taki 42 bin çiftlikten hayvanların profilleri bulunuyor. Böylece çiftçiler kendi büyükbaş hayvanlarına en uygun partnerini bulabiliyor. Çiftçiler, boğaların ve ineklerin fotoğraflarına bakarak ilgilendikleri profili sağa kaydırabiliyor.

600 milyona yakın kullanıcısı olan, iş dünyasının sosyal ağı LinkedIn videonun platform üzerinde en hızlı büyüyen format olduğunu belirtiyor. Şirket bu çıkarımdan hareketle, kullanıcılarına kendi belirledikleri kişilere ya da tüm dünyaya canlı yayın yapma imkanı sunuyor. Öncelikle beta olarak ABD’de kullanıma sunulacak olan LinkedIn Live özelliğinin ne zaman genele açılacağı bilinmiyor.

LinkedIn’in de sahibi olan Microsoft, eski web tarayıcısı Internet Explorer’ın desteğini 2015’te sonlandırdı ama insanlar hala bu uygulamayı varsayılan tarayıcıları olarak kullanmaya devam ediyor. Microsoft bunun artık son bulması gerektiğini düşünüyor. Öyle ki, şirketin siber güvenlik uzmanı Chris Jackson yakın zamanda resmi Windows IT Pro blogunda “Internet Explorer’ı varsayılan tarayıcı olarak kullanmanın tehlikeleri” başlıklı bir yazı paylaştı.

Google Haritalar, daha önce tanıtılan artırılmış gerçeklik ile yön bulma özelliğine yakında kavuşacak. Yeni özelliğe dair deneyimlerini paylaşan The Wall Street Journal Muhabiri David Pierce bu versiyonun şimdilik sadece birkaç ‘yerel rehbere’ (uygulamayı en fazla kullanan ve en fazla inceleme yazısı ekleyen kullanıcılar) sunulacağını belirtti. Engadget’in ilk izlenimleri de şöyle:

Google demişken de VOA Türkçe tarafından hazırlanan Google’da Bir Türk Mühendis başlığını taşıyan şu videoya göz atabiliriz:

Finans devi JPMorgan Chase kripto para arenasına giriş yaptı. CEO Jamie Dimon’un “Bitcoin umurumda değil” şeklindeki açıklamasının ardından şirketin böyle bir girişimde bulunması ilginç tabii. Dolar’a sabitlenen JPM Coin bankacıların ve kurumsal şirketlerin birbirlerine ödeme yapmasına imkan sağlıyor. Bu para akışları şirketin kurumsal ödemeler iş kolunun önemli bir parçasını oluşturuyor. PMorgan Chase, kripto para transferinin genellikle gerçekleşmesi birkaç gün süren havale işlemlerinin yerini alabileceğini düşünüyor. JPM Coin öncelikle küçük miktarlarda, önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak. Halka arz hakkında ise net bilgi yok.

Kozmetik ve hijyenik ürünler alanında dünyanın en büyüklerinden biri olan Johnson & Johnson cerrahi robotik şirketi Auris’i 3,4 milyar Dolar karşılığında satın alıyor. Sağlık teknolojileri alanında en hızlı büyüyen girişimlerden biri olan Auris Health, akciğer kanserine yoğunlaşan Monarch adlı robotuyla daha önce sitemize konu olmuştu.

Nintendo, oyunlardaki Battle Royale furyasına en ikonik ve en beklenmedik oyunlardan biriyle dahil oldu. Tetris 99 orijinal Tetris oyunundan 35 yıl sonra, ufak bir değişiklikle piyasaya sürüldü: Artık oyunda 98 tane rakibiniz var. Standart formatın aksine bireysel oyuncular zamana karşı yarışmıyor; 99 oyuncu aynı anda blok yerleştirme yeteneklerini sergiliyor. Tetris 99, Nintendo Switch Online aboneleri tarafından ücretsiz oynanabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=BkltybqKrnc

İki hukuk profesörü, ABD’deki en popüler 500 internet sitesinin kullanım şartnamelerini inceledi ve bunların yüzde 99’unun okunamayacak derecede karmaşık olduğu sonucuna vardı. Kullanım koşulları çoğu Amerikan vatandaşının algılayabileceğinden çok daha karmaşık olmasına rağmen, kabul edilmeden önce okunduğu ve anlaşıldığı varsayılıyor.

Fotoğraf paylaşım platformu 500px sisteme izinsiz erişen kişiler tarafından kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiğini duyurdu. 5 Temmuz 2018’de sistemlere izinsiz giriş olduğunu belirten ekip, bu durumun 8 Şubat’ta fark edildiğini söyledi. Saldırıdan 14,8 milyon kullanıcının etkilendiği sanılıyor. Önlem olarak tüm kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi ve bu şifreleri başka sitelerde kullanmaması öneriliyor. Şifre değişikliğinin nasıl yapılacağına dair bilgiler içeren e-postalar tüm kullanıcılara gönderildi. Şirketin ilk bulgularına göre, çalınan bilgiler arasında şunlar olabilir:

 • Kullanıcının adı ve soyadı.
 • 500px kullanıcı adları.
 • 500px girişinde kullanılan e-posta adresleri.
 • Kullanıcının doğum tarihi (eğer girildiyse).
 • Kullanıcının yaşadığı şehir, eyalet, ülke (eğer girildiyse).
 • Kullanıcının cinsiyeti (eğer girildiyse).

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) verilerine göre ABD’de geçen yıl internet üzerinden sevgili bulmaya çalışan kişiler, dolandırıcılara toplam 143 milyon Dolar kaptırdı. Yaşlılar, sosyal ağlarda ya da sevgili bulma uygulamalarında sahte profiller oluşturan dolandırıcılara en çok hedef olan kitle. FTC, 40-69 yaş arasındaki kişilerin dolandırıcılığa maruz kalma ihtimalinin, 20’li yaşlarındaki kişilere göre iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Çevrimiçi araştırma şirketi DORinsight Sevgililer Günü ve Sosyal Medya başlıklı araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Birkaç not:

 • Katılımcılar, sevgilisi ya da eşiyle birlikteyken telefonla vakit geçirilmesinden rahatsız oluyor.
 • Katılımcıların yüzde 35’i birlikteyken telefon kullanımına kısıtlama getiriyor.
 • Çiftlerin yarıdan fazlası sosyal medya şifrelerini birbiriyle paylaşıyor.
 • Katılımcıların yüzde 20’si gün içinde akıllı cihazlarıyla 2 saatten az vakit geçirdiğini söylerken, 11 saatten fazla vakit geçirdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 4.
 • Telefonla çok vakit geçirdiği için sevgilisi ya da eşiyle tartıştığını söyleyenlerin oranı yüzde 45.
 • Katılımcıların yüzde 66’sı sosyal medyada sevgilisi ya da eşiyle birlikte çekilmiş fotoğrafını paylaştığını belirtiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=M9ugYF75iwo

Cereyan Medya ve GfK tarafından yapılan araştırmaya dayanarak hazırlanan Sosyal Medya Kullanımı ve Influencer’ların Etkisi başlıklı rapor yayımlandı (pdf).

 • Araştırmaya dahil edilen her 10 kişiden 8’inin herhangi bir sosyal medya hesabı var.
 • Sosyal medya hesabı olanların yüzde 91’i Facebook üyesi.
 • Hesabı olanlar günde ortalama 4 saati sosyal medyada geçiriyor.
 • Sosyal medya hesaplarını fotoğraf paylaşmak için kullananların oranı yüzde 88. “Takip ettiğim kişilerin paylaşımlarına bakmak için” cevabını verenlerin oranı yüzde 79.
 • “Sosyal medyada takip ettiğiniz influencer’lar var mı?” sorusuna evet cevabı verenlerin oranı yüzde 28. Influencer’ların tanıttığı veya kullandığı ürün ve hizmetleri satın aldığını söyleyenlerin oranı da yine yüzde 28.
 • Influencer’ların en etkili olduğu alanların başında giyim, ayakkabı & çanta ve kozmetik geliyor.

Migros, anında teslimat servisini duyurdu. iOS ve Android desteği bulunan Migros Hemen adlı uygulama şimdilik sadece İstanbul’un Ataşehir bölgesinde kullanımda. Servisin teslimat ücreti 5,90 TL. Minimum paket tutarı ise 30 TL.

İnternet dünyamızın bel kemiği Ekşi Sözlük 20 yaşında. Bu münasebetle hazırlanan belgeselin ilk bölümü yayımlandı:

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


5 yanıt

 1. Fethi Kaval avatarı
  Fethi Kaval

  “Tip 2 diyabet hastaları için düzenli insülin enjeksiyonu günlük yaşamın bir parçası” tam doğru olmamış, Tip 1 diyabet hastaları için enjeksiyon gereklidir. Tip 2 hastalar için genellikle hap tedavisi ve spor ile şeker düzenlemesi yöntemi tercih edilir.

 2. Özgürhan Polat avatarı
  Özgürhan Polat

  Attiginiz videoler cok guzel 👍

 3. Bahadır SINAY avatarı
  Bahadır SINAY

  Emeği geçenlere teşekkürler…

 4. Emrah AĞÇİÇEK avatarı
  Emrah AĞÇİÇEK

  Emeğinize sağlık. Müthiş bir iş yapıyorsunuz . Tekrar tekrar teşekkürler.

 5. Ahmet Kutsay avatarı
  Ahmet Kutsay

  Gündem takibi yapmayı bıraktıktan sonra haftanın özeti ilaç gibi geldi. Emeğinize sağlık. Benim için çok faydalı oluyor. Teşekkürler.

Yorumunuz: