Haftanın Özeti: 225

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Pek çok efsaneye konu alan kara panter 100 yıl aradan sonra ilk kez görüntülendi. Kara panter (ya da siyah leopar) aslında bildiğimiz sarı üzerine siyah benekli leoparların melanizm hastalığının normalden fazla pigment üretmesi sonucunda ortaya çıkıyor. En son 1909 yılında Etiyopya’da görüntülenen kara panter daha sonra hiç objektiflere yakalanmamıştı. Aldığı bir ‘ihbar’ üzerine Kenya’ya hareket eden ve bölgeye harekete duyarlı kameralar yerleştiren Nick Pilfold yeni görüntülerle “aslında önceki yıllarda başka fotoğraflar da çekilmişti” tartışmalarını da beraberinde getirmiş oldu. 100 yıl meselesinin üzerinde çok durmazsak, hayvan hakikaten efsane:

Mobil Fotoğraf Ödülleri (MPA) 8’inci yılında yine dünyanın dört bir yanında akıllı telefonla çekilen fotoğrafları ödüllendiriyor. Bolca vakti olanlar için, 2018’in en iyi fotoğraflarından oluşan geniş bir seçki var şurada. Marco Prado imzalı bu kare de onlardan biri:

Polonya merkezli sesli kitap platformu Audioteka Türkiye pazarına giriş yaptı. Türkiye’de şu ana kadar 20’yi aşkın yayıncıyla iş birliği yapan platform, bunun yanı sıra bin 800 civarında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça sesli kitabı kullanıcıların beğenisine sundu.

Microsoft Kurucusu Bill Gates çok fazla kitap okuyan biri. Sohbetlerinde sık sık okuduğu kitaplardan alıntı yapıyor. Yani sadece okumakla kalmıyor, okuduğu şeyleri hatırlıyor da. Quartz’ın röportajında bu konu gündeme gelince, Gates kitap okurken izlediği strateji hakkında bilgiler verdi. Öncelikle konu hakkında genel bilgilere sahip olmayı öneren Gates, böylece daha sonra karşımıza çıkabilecek detayları daha kolay anlayabileceğimizi söylüyor. Konuya dair önerileri şunlar:

 • Bitirmeyeceğin kitaba başlama, başladığın kitabı bitir.
 • Okurken notlar al.
 • Basılı kitaplar elektronik kitaplardan iyidir.
 • Okuma saati ayarla. O saatte başka bir şeyle ilgilenme.

1995’te geçen yeni Captain Marvel filminin tanıtımı için hazırlanan internet sitesi zamana uygun olarak, ziyaretçilerini 1990’lara götürüyor. Nostalji yaşamak isteyenler için birebir.

Breaking Bad dizisinden yola çıkarak çekilecek bir filmden daha önce bahsetmiştik. Henüz belli olmayan bir tarihte Netflix’te gösterime girecek olan yapıma dair yeni detaylar paylaşıldı. Proje adı Greenbrier olan filmi, dizinin yaratıcısı Vince Gilligan yazacak ve yüksek ihtimalle yönetecek. Aaron Paul baş rolde olacak ve film, Breaking Bad’in bıraktığı yerden devam edip Jesse Pinkman’ın hikayesine odaklanacak.

Bu arada, Deadpool’un yönetmeni Tim Miller ile sinema efsanesi David Fincher’ı bir araya getiren Love Death + Robots’un ilk fragmanı paylaşıldı. 18 kısa öyküden oluşan yapım 15 Mart’ta Netflix’te olacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • “Tip 2 diyabet hastaları için düzenli insülin enjeksiyonu günlük yaşamın bir parçası” tam doğru olmamış, Tip 1 diyabet hastaları için enjeksiyon gereklidir. Tip 2 hastalar için genellikle hap tedavisi ve spor ile şeker düzenlemesi yöntemi tercih edilir.

 • Gündem takibi yapmayı bıraktıktan sonra haftanın özeti ilaç gibi geldi. Emeğinize sağlık. Benim için çok faydalı oluyor. Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: