Google Haritalar’da artırılmış gerçeklik

Google Haritalar, geçtiğimiz Mayıs ayında tanıttığı artırılmış gerçeklikle yön bulma güncellemesine yakında kavuşacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google Haritalar, daha önce tanıttığı artırılmış gerçeklik güncellemesine yakında kavuşacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında Google, Haritalar uygulamasına artırılmış gerçeklik ile yön bulma özelliği getireceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan dokuz ay sonra bu özellik seçilen bir grup Google kullanıcısına sunulacak. Böylece gelecekte yönümüzü nasıl bulacağımıza dair ilk deneyimleri de gözlemleme imkanımız olacak.

Pazar günü The Wall Street Journal’ın yayımladığı haberde, muhabir David Pierce’ın Haritalar uygulamasının artırılmış gerçeklik özelliğinin erken bir sürümünü denerken yaşadığı deneyimler paylaşıldı. Haberde Pierce bu özelliğin, telefonunun kamerasından baktığı gerçek dünyanın üzerine bir grafik katmanı eklediğini belirtiyor. Bu grafikler, gideceği yönü gösteren kocaman oklardan kaldırımın üzerinde duruyormuş gibi görünen yazılara kadar birçok farklı şekilde görünüyordu. Böylece Pierce kaç adım sonra dönmesi gerektiğini görebiliyordu. Muhabir “Sanki Haritalar uygulaması benim izlemem gereken yolu gerçek dünyanın üzerine çizmiş gibiydi ama benden başka kimse bu çizimleri göremiyordu.” diyor.

Önce Yerel Rehber’lere sunulacak

Pierce’a göre Google artırılmış gerçeklikle yön bulma özelliğinin mevcut versiyonunu sadece birkaç Yerel Rehber‘e sunacak. Bu kişiler uygulamayı en fazla kullanan ve en fazla inceleme yazısı ekleyen kullanıcılar.

Dünyanın geri kalanı ise Google uygulamanın hazır olduğunu düşünen kadar bu özelliğe erişemeyecek. Bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Google artırılmış gerçekliği yön bulma özelliğinin bir parçası haline getirmeye kararlı görünüyor. Şirketin bugünün dünyasında ne kadar önemli bir yer sahibi olduğu göz önünde bulundurulursa, artırılmış gerçekliğin bizim geleceğimizde de önemli bir rol oynayacağını söylemek yanlış olmaz.

Kaynak: Futurism

Google Haritalar, geçtiğimiz Mayıs ayında tanıttığı artırılmış gerçeklikle yön bulma güncellemesine yakında kavuşacak. Bu özellik sayesinde Google Haritalar uygulamasından yol tarifi alan kullanıcılar telefonlarının ekranından baktıklarında izlemeleri gereken yolun üzerinde çizgiler ve oklar görecek. Bu işaretler kullanıcıları gitmek istedikleri yere yönlendirecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği