Aşkın 143 milyon Dolar’lık dolandırıcılık pazarı

Yeni açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl internet üzerinden sevgili bulmaya çalışan insanlar dolandırıcılara toplam 143 milyon Dolar kaptırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl, ‘aşkı arayan’ insanlar toplamda 143 milyon Dolar değerinde dolandırıcılığın kurbanı oldu. FTC verilerine göre ‘aşk’ tüketici dolandırıcılarının en çok kazanç sağladığı hedef oldu. Sadece üç yıl önce romantik ilişkilerle kandırılan kişi sayısı 9 bin ve dolandırıcılara kaptırılan toplam para miktarı 33 milyon Dolar’dı. Ancak internetten sevgili bulmak yaygınlaşıp toplumda kabul edilebilen bir durum haline gelince kandırılan kişi sayısı da 2018’de iki katın üzerine çıkarak 21 bine ulaştı.

Yaşlılar daha çok kandırılıyor

İnternet üzerinden yeni yeni sevgili aramaya başlayan nispeten yaşlı insanlar, sosyal medya sitelerinde ya da sevgili bulma uygulamalarında sahte profiller oluşturan dolandırıcıların oyunlarına en çok hedef olan kitle. FTC, 40-69 yaş arasındaki kişilerin, dolandırıcılığa maruz kalma ihtimalinin, 20’li yaşlarındaki kişilere göre iki kat daha fazla olduğunu söylüyor. 70 yaşın üzerindekilerin 2018’de kaybettiği ortalama para miktarı 10 bin Dolar’dı.

Uzmanlar, internetten tanışılan ve asla yüz yüze görüşülmeyen hiç kimseyle para alışverişinde bulunulmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Kaynak: Axios

Geçtiğimiz yıl, ‘aşkı arayan’ insanlar toplamda 143 milyon Dolar değerinde dolandırıcılığın kurbanı oldu. FTC verilerine göre ‘aşk’ tüketici dolandırıcılarının en çok kazanç sağladığı hedef oldu. İnternet üzerinden yeni yeni sevgili aramaya başlayan nispeten yaşlı insanlar, sosyal medya sitelerinde ya da sevgili bulma uygulamalarında sahte profiller oluşturan dolandırıcıların oyunlarına en çok hedef olan kitle. FTC, 40-69 yaş arasındaki kişilerin, dolandırıcılığa maruz kalma ihtimalinin, 20’li yaşlarındaki kişilere göre iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.Yorumunuz: