Bitcoin dolandırıcılığının en büyük mağduru

22 yaşındaki Finlandiyalı Aarni Otava Saarimaa, 24 milyon Dolar değerinde toplam 5 bin 564,4 Bitcoin'i Taylandlı dolandırıcılara kaptırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin riskli bir yatırım ancak genç bir milyoner için şirket ve kumarhane hisselerine yatırım yapmak daha riskli bir yatırım haline geldi. Bangkok Post’ta yer alan habere göre 22 yaşındaki Finlandiyalı Aarni Otava Saarimaa toplamda 5 bin 564,4 Bitcoin’i (o dönemdeki değeriyle 24 milyon Dolar) Taylandlı dolandırıcılara kaptırdı.

Haziran 2017’de Saarimaa’ya ulaşan çete, onu üç şirketten ve bir kumarhanede hisse satın almaya ve Dragon Coin adlı yeni bir kripto paraya yatırım yapmaya ikna etti. Bu yatırımların ardından herhangi bir geri dönüş alamayan genç adamın iş ortağı Chonnikan Kaeosali, Tayland Suçla Mücadele Birimi’ne suç duyurusunda bulundu. Polislerin 6 aylık soruşturmasının ardından çetenin Bitcoin’leri Tayland parasına çevirdiği, bu paraları 7 farklı kişinin hesabına yatırdığı ve bir kısmıyla da arsa satın aldığı ortaya çıktı.

Aralarında bir aktör de var

Dokuz kişiden oluştuğu düşünülen olandırıcılık çetesinde, Taylandlı aktör Jiratpisit ‘Boom’ Jaravijit’in de yer aldığı iddia ediliyor. Aktör Temmuz ayında iki kardeşi ile birlikte tutuklandı. Aktörün kardeşleri kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından yargılanıyor.

Bu olayda kripto para kullanılmış olsa da dolandırıcılık önceden gördüğümüz “Lütfen bize Bitcoinlerini gönder” tarzında e-postalarla gerçekleştirilmedi. Dolandırıcılar bir ara Saarimaa’yı Macao’daki bir kumarhaneye götürüp, Dragon Coin’lerin burada kullanılacağını anlattılar. Olayda Bitcoin’lerin yer alması durumu daha da karmaşık hale getirdi. Başkomiser yardımcısı Pol Col Chakrit “Belgeleri dikkatlice inceleyip paranın nereye gittiğini takip etmemiz gerekti. Onayı alıp ilk grubu tutuklamamız 7 ay sürdü.” diyor.

Kaynak: Mashable

22 yaşındaki Finlandiyalı Aarni Otava Saarimaa, 24 milyon Dolar değerinde toplam 5 bin 564,4 Bitcoin'i Taylandlı dolandırıcılara kaptırdı. Haziran 2017'de Saarimaa'ya ulaşan çete, onu üç şirketten ve bir kumarhanede hisse satın almaya ve Dragon Coin adlı yeni bir kripto paraya yatırım yapmaya ikna etti. Bu yatırımların ardından herhangi bir geri dönüş alamayan genç adamın iş ortağı olayı polise bildirdi. Yaklaşık 7 ay süren incelemelerin ardından çete üyeleri tutuklandı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği