JPMorgan kendi kripto parasını piyasaya sürecek

ABD bankacılık şirketi JPMorgan Chase, kendi kripto para birimi JPM Coin'i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. JPM Coin Amerikan Doları'na sabitlenecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

JPMorgan Chase, kripto para arenasına giriş yaptı. CNBC, şirketin kendi kripto parasını üreteceğini söyledi. Şirketin CEO’su Jamie Dimon’un “Bitcoin umurumda değil” şeklinde açıklama yapmasının ardından JPMorgan’ın böyle bir girişimde bulunması oldukça şaşırtıcı. Görünüşe göre CEO’nın Bitcoin üzerine yaptığı sert yorumlar şirketin kendi dijital para birimi JPM Coin’i yaratmasına engel olmamış. Bu para birimi bankacıların ve kurumsal şirketlerin birbirine ödeme yapmasına imkan sağlıyor. Bu para akışları şirketin kurumsal ödemeler iş kolunun önemli bir parçasını oluşturuyor.

JPMorgan Chase, kripto para transferinin, genellikle gerçekleşmesi birkaç gün süren havale işlemlerinin yerini alabileceğini düşünüyor. Şirket, Facebook gibi büyük şirketlerin çalışanlarının maaşlarını JPM Coin ile hızlıca ödeyebileceği bir gelecek hayal ediyor. Bireysel müşterilerin JPM Coin’i satın alması ya da kullanması ile ilgili herhangi bir açıklama yok.

Bu aslında JP Morgan’ın kripto para ve blok zinciri alanında yaptığı ilk yatırım değil. JPMorgan daha önceden kurumsal müşterileri için Ethereum tabanlı bir blok zinciri platformu kurmuş ve gerçek elmaslar ve altın külçelerle desteklenen dijital paraların bu platformda kullanılmasını önermişti.

1 JPM Coin = 1 Dolar

JPM Coin ise Amerikan Doları’na sabitlenecek. Böylece diğer kripto paralar gibi değeri hızla değişmeyecek. Bir JPM Coin sattığınızda bir Dolar geri alabileceksiniz. Böylece paranızın gerçek olduğunun garantisi verilmiş oluyor.

Dijital para öncelikle küçük miktarlarda önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacak. Halka arzının gerçekleşmesi ve gerçekleşecekse bunun ne zaman olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmış değil.

Kaynak: The Verge

JPMorgan Chase, kripto para arenasına giriş yaptı. CNBC, şirketin kendi kripto parasını üreteceğini söyledi. JPMorgan Chase, kripto para transferinin, genellikle gerçekleşmesi birkaç gün süren havale işlemlerinin yerini alabileceğini düşünüyor. Şirket, Facebook gibi büyük şirketlerin çalışanlarının maaşlarını JPM Coin ile hızlıca ödeyebileceği bir gelecek hayal ediyor. Bireysel müşterilerin JPM Coin'i satın alması ya da kullanması ile ilgili herhangi bir açıklama yok. Kripto paranın değerinin hızla değişmemesi için Dolar'a sabitleneceği açıklandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği