Rakuten de kendi kripto parasını kullanıma sunuyor

Japon e-ticaret şirketi Rakuten, şirketin mevcut sadakat puanı sistemini Rakuten Coin adında bir kripto paraya çevirmeye karar verdiklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon e-ticaret şirketi Rakuten, 2016 yılında Bitcoin cüzdanı girişimi Bitnet’i satın almıştı. Bugün bu anlaşmanın ilk meyvelerinden biri ortaya çıkıyor. Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Rakuten CEO’su Hiroshi ‘Mickey’ Mikitani, şirketin mevcut sadakat puanı sistemini, Rakuten Coin adında bir kripto paraya çevirmeye karar verdiklerini açıkladı. Rakuten Coin, diğer bir çok örnekte olduğu gibi blok zinciri tabanlı bir kripto para olacak. Bu sayede müşteriler bir Rakuten hizmetinden kazandıkları ödülleri, şirketin diğer hizmetlerinde de kullanabilecek.

Rakuten Coin’in piyasaya çıkışı için herhangi bir tarih verilmedi. Şirket bu girişimle birlikte hem müşterilerinin daha fazla alışveriş yapmasını sağlamak hem de kripto paralara yönelik mevcut ilgiden faydalanmak istiyor.

Japonya’da kripto parayla alışveriş yaygınlaşabilir

Japonya’nın en büyük e-ticaret şirketi Rakuten’in kripto para ile ödeme kabul edecek olması, sektörün büyümesi açısından da önem arz ediyor. Şirket 15 yıl önce piyasaya çıktığı tarihten itibaren müşterilerine toplamda 9,1 milyar Dolar değerinde sadakat puanı dağıtmıştı. Bu puanların Rakuten Coin’e çevrilmesiyle, kripto para ile alışveriş Japonya’da çok daha sıradan bir durum haline gelebilir. Üstelik Rakuten Coin sadece Japonya’da değil, şirketin Fransa ve ABD’deki girişimlerinde de kullanılabilen bir para birimi olacak. Rakuten’in ayrıca Japonya’nın dördüncü GSM operatörünü kurmak için hazırlık yaptığı da belirtildi.

Rakuten, bu sistemle birlikte, yurt dışındaki müşterilerini de dövizle alışverişin dezavantajlarından kurtarmayı hedefliyor. Müşteriler Rakuten üzerinden ürün satın alarak ya da satış yaparak Rakuten Coin kazanabilecek. Mikitani, şirketleri aracılığıyla satış yapan perakendecileri müşterilerden uzaklaştırmak istemediklerini belirterek “Bizim hedefimiz müşteri ve satıcı arasında katalizör görevi görmek. Amacımız sadece hizmet sunmak değil, toplumu güçlendirmek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Tech Crunch

15 yıl önce piyasaya çıktığı tarihten itibaren müşterilerine toplamda 9,1 milyar Dolar değerinde sadakat puanı dağıtan Rakuten, sadakat puanı sistemini Rakuten Coin adında bir kripto paraya çevirmeye karar verdiğini açıkladı. Bu puanların Rakuten Coin’e çevrilmesiyle, kripto para ile alışveriş Japonya’da çok daha sıradan bir durum haline gelebilir. Üstelik Rakuten Coin sadece Japonya’da değil, şirketin Fransa ve ABD’deki girişimlerinde de kullanılabilen bir para birimi olacak. Rakuten, bu sistemle birlikte, yurt dışındaki müşterilerini de dövizle alışverişin dezavantajlarından kurtarmayı hedefliyor. Müşteriler Rakuten üzerinden ürün satın alarak ya da satış yaparak Rakuten Coin kazanabilecek. Rakuten Coin’in piyasaya çıkışı için henüz herhangi bir tarih verilmedi.Bir yanıt

  1. Yasin avatarı
    Yasin

    anladığım kadarıyla şöyle bir şeye benzettim; yemek sepeti işlemlerde dağıttığı puanı ‘yemeksepeticoin’ olarak verecek fakat bu coin dışarıdanda satın alınabilir olacak. bu durumda işlemden kazanılan puan/coin satılıp nakde çevrilebilir olacak ya da sadece işlemden kazanılmayacak, coin marketten de satın alınabilecek. hem tuhafıma gitti, ucundan da saçma geldi hem de avantajlı olduğunu düşündüm. bilemedim.

Yorumunuz: