Sahte e-posta ile 100 milyonluk vurgun

Amerikalı bir şirketle Asyalı bir satışçı rolünde iş anlaşması yapan dolandırıcılar, yaklaşık 100 milyon dolarlık ödeme aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li yetkililer adı açıklanmayan bir Amerikan şirketinin yaklaşık 100 milyon dolarlık bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunu açıkladı. Dolandırıcılar şirketin normalde alışveriş yaptığı Asyalı bir satıcı adına açtıkları sahte e-posta adreslerini kullanarak Amerikan şirketi ile iş anlaşması yaptılar.

Ödemenin Güney Kıbrıs’taki bir bankaya yapılmasını talep eden dolandırıcılar, bankanın yapılan para transferlerinden şüphelenmesinin ardından yakayı ele verdi. Dolandırıcılık olayı fark edilene kadar paraların yaklaşık 25 milyon dolarlık bölümü Güney Kıbrıs, Letonya, Estonya, Litvanya, Slovakya ve Hong Kong’daki başka bankalara aktarılarak aklandı. Olayla ilgili açıklama yapmayan Güney Kıbrıs bankası, hesapta kalan 74 milyon doları dondurdu.

El konulan 74 milyon dolar Amerikan şirketine iade edilirken dünya çapında olayla ilgili olduğu düşünülen 20 adet banka hesabı askıya alındı. Bu hesaplar aracılığıyla kaçırıldığı düşünülen 25 milyon dolar civarı parayı geri almak için ABD’li yetkililer uluslararası bankalar ile işbirliği halinde çalışıyor.

Hikaye eski ama duymayanı çok

Geçtiğimiz günlerde benzer bir yöntemi cep telefonu konuşmaları ile uygulayan İsrailli dolandırıcı Gilbert Chikli’nin hikayesini yazmıştık. Güvenlik sistemleri her ne kadar gelişse de insan hatası hala bu sistemlerin en büyük açığı konumunda. E-posta ya da telefonla ulaşılan şirket yetkilileri karşılarındaki dolandırıcının yalanlarına inandığı anda dijital güvenlik sistemlerinin arkasına geçilmiş oluyor.

Son dönemde, sahte e-posta adresi kullanarak kendisini satıcı gibi gösteren dolandırıcıların oldukça arttığını ifade eden FBI, şirketleri bu tarz dolandırıcılara karşı uyardı. Dünya çapında 2013’ün Ekim ayından bu yılın Şubat ayına kadar toplam 2.3 milyar dolar paranın bu şekilde çalındığı belirtildi. 100 milyon dolarlık bu son olay ise bu dolandırıcılık olaylarının en büyüğü olabilir.

Şu anda Berkeley Araştırma Grubu‘nun siber güvenlik çalışmasının yöneticiliğini yapan eski Manhattan federal avukatı Tom Brown, Manhattan’da davası yürütülen bu dolandırıcılık hakkında “Bu dava benim şimdiye kadar gördüğüm en büyük e-posta dolandırıcılığı” şeklinde konuştu.

Adı açıklanmayan bir Amerikan şirketi, sahte e-posta adresi ile iş anlaşması yapan dolandırıcılara yaklaşık 100 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ödemenin yapıldığı banka, şüpheli para transferlerini fark ederek hesapta kalan 74 milyon doları dondurdu. Yetkililer kalan 25 milyon doları arıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği