George Lucas Müzesi’nin tasarımından yeni detaylar

Star Wars'un yaratıcısı George Lucas, Los Angeles'ta fütüristik bir uzay gemisine benzeyen bir sanat müzesi kuruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

MAD Architects tarafından tasarlanan Lucas Sözlü Anlatım Sanatları Müzesi’nin temeli Los Angeles’da atıldı. Star Wars’un yaratıcısı George Lucas tarafından kurulan ve Los Angeles’taki Exposition Park’ın girişine inşa edilecek proje, ‘fütüristik bir uzay gemisi’ olarak tasavvur ediliyor.

Binanın iç kısmı, tavan pencerelerinden doğal ışık yansıyan geniş, açık bir mağara gibi tasarlandı. Müzede, 10 binden fazla tablo, çizim ve film hatırasıyla birlikte en az 400 milyon Dolar değerinde sanat eseri sergilenecek. Birinci kat ile çatı katı, ziyaretçilerin dinlenmeleri ve kentte doğayı direkt olarak deneyimlemeleri için kamu alanı olarak tasarlanacak.

2014 yılında müzeyi tasarlaması için seçilen MAD Architects, 1,5 milyar Dolar’lık proje için üç eşsiz tasarım sundu. 2014’te sunulan ilk teklifle, müzenin Chicago’da yapılması fikri öne sürüldü ancak halka açık bir göl kıyısına özel bir müze inşa etmekle ilgili endişeler ortaya çıkınca George Lucas bu fikirden vazgeçti. 2016’da MAD, biri Los Angeles biri San Francisco olmak üzere iki tane daha teklif sundu. Nihayet 2017’de Los Angeles projesi kabul edildi.

Temel atma etkinliğinde bu zorlu maceraya gönderme yapan Lucas “Ben hırslı bir mimari hayranıyım ve kendisi başlı başına bir sanat eseri olan özel bir müze istedim. MAD de bunu üç kez başardı.” dedi.

Kaynak: Arch Daily

George Lucas'ın fütüristik bir uzay gemisine benzeyen müzesinin temeli Los Angeles'ta atıldı. 2014 yılında müzeyi tasarlaması için seçilen MAD Architects, 1,5 milyar Dolar'lık proje için üç eşsiz tasarım sunmuştu. Çeşitli sebeplerle Chicago ve San Francisco seçeneklerini eleyen Lucas, müzenin Los Angeles'ta yapılmasına karar verdi. İç kısmı tavan pencerelerinden doğal ışık yansıyan geniş, açık bir mağara gibi tasarlanan müzede 10 binden fazla tablo, çizim ve film hatırasıyla birlikte en az 400 milyon Dolar değerinde sanat eseri sergilenecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği