3D yazıcıyla 4 bin Dolar’a inşa edilebilen ev konsepti

New Story adlı şirketin yeni bir hedefi var: üç boyutlu yazıcı kullanarak, bir gün içerisinde yaklaşık 4 bin Dolar maliyetle zor koşullar altında yaşayan insanlar için ev inşa etmek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

El Salvador kırsalında, günlük 1,90 Dolar ile hayatını sürdüren bir aile zemini çer çöpten yapılmış, ince duvarlı, su akmayan evlerde yaşayabiliyor. Bu şekilde yaşayan onlarca aile, önümüzdeki yıl dünyanın ilk üç boyutlu yazıcıda üretilen evlerinden oluşan topluluğun üyeleri haline gelecek.

Geçtiğimiz yıl boyunca, aşırı yoksulluk içinde yaşayanlar için nasıl güvenli konutlar inşa edilebileceğine kafa yoran Silikon Vadisi merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş New Story, yaklaşık 4 bin Dolar maliyetle, bir gün içinde üç boyutlu yazıcıda ev üretebilmek için Icon Technologies adlı inşaat teknolojisi şirketiyle iş birliği yaptı. Vulcan adlı yazıcı, üç boyutlu yazıcıda üretilen ev ile birlikte, Pazartesi günü South by Southwest Festivali’nde gösterildi.

New Story, daha önce Haiti ve El Salvador gibi yerlerde düşük maliyetli evler inşa etmek için çalışmıştı. Ancak kar amacı gütmeyen kuruluş, en verimli geleneksel bina inşaatlarının bile ihtiyaç duyulan evlerin sayısını karşılayamadığını fark etmişti. Kuruluşun CEO’su Brett Hagler “Bu kadar büyük bir zorluk için en iyi çözümün ne olabileceğine kafa yorduk.” diyor.

Ekip kendine üç hedef belirledi. Öncelikle, inşa ettikleri evler gayet düşük maliyetli (6 bin 500 Dolar) olmasına rağmen, bir ev inşa etme masrafını önemli ölçüde azaltmak istediler. Ayrıca evin kalitesini artırırken inşaat süresini kısaltmaya çalıştılar. Tasarımla ilgili zorlukları çözmek için çeşitli yollar arayarak geçirdikleri yedi ayın ardından üç boyutlu yazıcı kullanmaya karar kıldılar. Üç boyutlu yazıcıda üretilen ev, en az 3 bin 500 Dolar’a mal oluyor. Kuruluşun şu anda insan gücüyle tasarladığı evlerin inşası 13 ila 20 gün sürerken, üç boyutlu yazıcıda üretilen evlerin tamamlanması 12 ila 24 saat sürecek. Evler yazılım kullanılarak inşa edildiği için, evde yaşayacak ailenin boyutuna göre farklı tasarım seçenekleri sunulması mümkün. Ev inşa etmek için üç boyutlu yazıcı kullanan başka girişimler de var ancak onlar zor koşullar altında yaşayan yoksul insanları değil de yüksek gelirli tüketiciyi hedefliyor.

Yeni üç boyutlu yazıcının donanımı bir kamyona sığabilecek şekilde tasarlandı. Böylece hem kırsal alanlara kolayca taşınabilecek hem de dayanıklı olduğu için uzun yolculuklara ve sert koşullara uyum sağlayabilecek. Yazıcı, herhangi bir yerde bulunması mümkün olan harç kullanıyor. Kullanılan beton temel ise New Story’nin sapa yerlerde inşa ettiği orijinal evlerinde kullandıklarının aynısı.

Yazıcı beton materyali katmanlar halinde çıkararak biriktikçe sertleşen zeminleri ve duvarları inşa ediyor. Böylece içinde iki yatak odası, bir mutfak ve bir banyo bulunan 55 ila 75 metrekarelik tek katlı evler oluşturuluyor. (Evlerin çatısı üç boyutlu yazıcıyla üretilmiyor.) Geleneksel inşaatla kıyaslandığında bu süreç daha az işçilik gerektiriyor tabii ki. Her bir ev, iki ya da dört kadar işçi tarafından birleştirilebiliyor.

Ekip, Austin’de (South by Southwest Festivali’nin gerçekleştiği yer) Icon Technologies ile mimarlık ve geliştirme şirketi tarafından ortak şekilde kullanılan paylaşımlı ofisin bahçesine ilk üç boyutlu yazıcıyla üretilen evi inşa etti. Icon personeli binayı ofis olarak kullanmayı planlıyor. Böylece evde daha fazla vakit geçirip gerekli gördükleri şekilde tasarımda değişiklik yapabilirler. Bu yılın ilerleyen aylarında yazıcı El Salvador’a götürülüp deneme için birkaç ev inşa edilecek. Nihai hedef ise 50 evden oluşan bir mahalle ‘yazdırmak’.

Bir yazıcı en az bin tane ev üretecek

Her şey planlandığı gibi giderse, New Story tamamen üç boyutlu yazıcıya geçmeyi düşünüyor. Ayrıca dünyanın farklı yerlerindeki ülkelere de yazıcıyı yaymayı düşünüyorlar. Hagler “Diğer kar amacı gütmeyen kuruluşların ve hükümetlerin bu teknolojiyi kullanmasına izin vererek binlerce, milyonlarca insana ulaşabiliriz.” diyor. 100 bin Dolar’dan daha ucuza satılması hedeflenen yazıcının ömrü henüz tam olarak bilinmese de tek bir yazıcının en az bin adet ev üretebileceği tahmin ediliyor. New Story’nin eşsiz bir fonlama yapısı var; bağış yapanların çoğunun bağışı tamamen inşaat giderlerine aktarılıyor. Büyük bağışçıların küçük bir kısmından alınan fonlar ise yenilik süreci gibi diğer masraflara harcanıyor.

Kaynak: Fast Company

Ev üretmek için üç boyutlu yazıcı kullanan girişimlerle daha önce karşılaştık ancak bu girişimler genelde yüksek gelirli kişilere ulaşmayı hedefliyordu. New Story adlı girişim ise bu teknolojiyi kötü koşullarda yaşayan yoksul insanlara konut sağlamak için kullanacak. Şirket geçtiğimiz günlerde Austin'deki South by Southwest Festivali'nde Vulcan adlı yazıcı ile yazıcının ilk ürünü olan evi gösterdi. New Story'nin şu anda insan gücüyle tasarladığı evlerin inşası 13 ila 20 gün arası sürüyor. Ancak Vulcan sayesinde bir evin tamamlanması 12 ila 24 saat sürecek. Üç boyutlu yazıcının inşaat masraflarını da azaltarak yaklaşık 4 bin Dolar'a indirmesi bekleniyor. Yazıcı bu yılın ilerleyen zamanlarında El Salvador'a götürülerek test için birkaç ev üretecek. Nihai hedef ise 50 evden oluşan bir mahalle 'yazdırmak'.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği