Depreme dayanıklı 3D basım villa

Çin'in Pekin şehrinde faaliyet gösteren Huashang Tengda adlı şirket, dev 3D yazıcılar kullanarak iki katlı bir villayı 45 günde inşa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu yazıcılar ile oluşturulan yapılarla ilgili pek çok şey duyduk ancak bunlar genellikle üstün teknoloji ürünü yapılardı ve günlük hayatımızda yer etme ihtimalleri çok düşüktü. Çin’in başkenti Pekin’de üç boyutlu yazıcı kullanılarak inşa edilen iki katlı villa ise bunu değiştirecek gibi duruyor.

400 metrekare alana sahip evin 25 santimetre kalınlığındaki duvarları, dev üç boyutlu yazıcılar kullanılarak tek seferde yazdırıldı. Tüm evin inşası toplam 45 gün sürdü. The Mirror’ın haberine göre evin inşasında görev alan proje yöneticisi evin Richter ölçeğine göre 8 şiddetinde bir depreme dayanabileceğini iddia ediyor.

3d bina

Pekin merkezli mimarlık şirketi Huashang Tengda tüm projede sadece boyama ve dekorasyon için çok az bir kas gücüne ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Daha önce başka firmalar tarafından benzer projeler gerçekleştirilmiş olsa da Pekin’in Tongzhou bölgesinde inşa edilen bu proje, tüm binayı parçalar halinde yazdırıp daha sonra birleştirmeye ihtiyaç duymayan ilk proje oldu.

Üç boyutlu evin inşasında malzeme olarak özel demirli beton kullanıldı. Eğer bu yöntem yaygınlaşırsa, inşaat sektörü daha hızlı, daha sessiz ve daha az masraflı olabilir.

3d inşaat

3d ev

Çin'de bir mimarlık şirketi, üç boyutlu yazıcılar ve özel bir çimento kullanarak 45 günde iki katlı bir villa inşa etti. Başkent Pekin'in Tongzhou bölgesinde gerçekleştirilen proje tek seferde yazdırılan ilk üç boyutlu inşaat projesi olarak kayıtlara geçti. 8 şiddetinde depreme dayanıklı olduğu iddia edilen ev, inşaat sektöründe değişimin öncüsü olabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği