Üç boyutlu yazıcıdan ‘çıkan’ 10 bin Dolar’lık otomobil

XEV adlı şirket, üç boyutlu yazıcıda üretilmiş ilk seri üretimli elektrikli aracını yaklaşık 10 bin Dolar'a satacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İtalya merkezli X Electrical Vehicle, üç boyutlu yazıcıda üretilen, alçak hızlı arabalarının Çin’de seri üretimini yapmaya yaklaştığını, arabaların 2019’un ikinci çeyreğinde yollarda görülebileceğini açıkladı.

XEV olarak da bilinen şirkette kıdemli tasarımcı olarak çalışan Guo Xiaozheng, 9 bin 487 Dolar’a satılması beklenen elektrikli arabanın saatte 70 kilometre azami hıza ve 150 kilometre menzile sahip olacağını söyledi. South China Morning Post‘a konuşan Xiaozheng “Çin bizim için en büyük piyasa. Üretim hatları kurmak için birkaç sanayi bölgesiyle görüşüyoruz ve görüşmeler sona ermek üzere.” dedi.

LSEV adlı aracın prototipi şu anda Şanghay’daki Çin 3D Yazıcı Kültür Müzesi’nde sergileniyor. Önümüzdeki ay ise Pekin’de yapılacak Auto China 2018’de gösterilecek.

Şirket, bu arabanın üç boyutlu yazıcıda üretilmiş ilk seri üretimli elektrikli araç olacağını, posta hizmeti tedarikçileri dahil olmak üzere çeşitli şirketlerden 7 bin sipariş aldığını söyledi. Arabanın pencereleri, lastikleri ve şasisi hariç neredeyse görülebilen bütün parçaları üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretiliyor.

Bir yıldan kısa bir süre önce kurulan XEV, Guo ve birkaç Çinli otomobil sektörü profesyonelinin fikriydi. Pekin’in bu yılın ilerleyen zamanlarında alçak hızlı elektrikli araçlarla ilgili yeni kurallar getirmeyi planladığını belirten Guo “Hem işletme hem de müşteri piyasalarını hedefliyoruz. Üretim hacmi arttıkça üretim masrafları azalabilir. 2024 itibariyle de arabalarımızın toplam masrafı yarıya inecek.” dedi.

Oldukça hafif

LSEV, özünde ‘naylon’ olarak bilinen poliamitten yapılıyor. Guo, XEV’in Şanghay merkezli yeni bir materyal geliştiricisi olan Polymaker ile iş birliği yaptığını, böylece arabada kullanılan materyalin hem daha esnek hem daha dayanıklı hale getirilmesini sağlayacaklarını açıkladı. İki koltuklu LSEV’in ağırlığı sadece 450 kilogram. Yani benzer boyutlu geleneksel bir aracın neredeyse yarısı kadar ağır. Üç boyutlu yazıcılar ve montaj tesisleri bulunan tek bir üretim hattı yılda 500 araba üretecek.

Kaynak: South China Morning Post

İtalya merkezli X Electrical Vehicle adlı şirket, pencereleri, lastikleri ve şasisi hariç neredeyse görülebilen bütün parçaları üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen alçak hızlı arabalarının seri üretimine Çin'de başlamaya hazırlandığını açıkladı. Şirket LSEV adlı aracını "üç boyutlu yazıcı kullanılarak seri üretimi yapılan ilk elektrikli araç" olarak tanıtıyor. Yaklaşık 10 bin Dolar'a satılması beklenen elektrikli araba, saatte 70 kilometre azami hıza ve 150 kilometre menzile sahip olacak. Tek bir üretim hattının yılda 500 adet araba üreteceğini söyleyen bir yetkili, posta hizmeti tedarikçileri dahil olmak üzere çeşitli şirketlerden 7 bin sipariş aldığını belirtti.

2 Yorum

  • Kişisel ulaşım için olması gereken optimum boyut, teknoloji ve fiyat.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği