3D yazıcıların küresel ticarete olası etkileri

Üç boyutlu yazıcılara şu an yapılan yatırımların devam etmesi halinde, 2060 yılına gelindiğinde kullandığımız eşyaların yüzde 50'si yazıcılarla üretilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi hala gelişim çağını yaşıyor. Sınır ötesi ticarette şimdilik küçük bir paya sahip. Fakat yüksek hızlı üç boyutlu yazıcılar, seri üretimi daha ekonomik hale getirdiği zaman işlerin rengi değişecek. Üç boyutlu yazıcılar daha az işçilik gerektirdiği için ticari büyümenin azalmasına sebep olacak. Böylece, ucuz iş gücü sunan ülkelerden ara ve nihai mal ithal edilmesine pek gerek kalmayacak.

Tahmini hesaplamalara göre, üç boyutlu yazıcılara şuan yapılan yatırımların devam etmesi halinde, 2060 yılına gelindiğinde kullandığımız eşyaların yüzde 50’si üç boyutlu yazıcılarla üretilecek. Bu durumda, 2060 yılına gelindiğinde, dünya ticaretinin yaklaşık dörtte biri kadarının ortadan kalkacağı düşünülüyor. Otomotiv, endüstriyel makine ve tüketim malları, üç boyutlu yazıcıların en fazla kullanıldığı sektörler arasında yer alıyor. Bu sektörlerin dünya ticaretindeki rolü de oldukça büyük.

Otomotiv sektöründe, başlıca iki yönlü ticaret akışı Meksika, Japonya, Almanya, Kanada ve ABD’den geliyor. Belirli bir bölgede ‘yazdırılacak’ araba parçaları, ABD merkezli otomotiv fabrikalarındaki iş imkanını arttıracak. Endüstriyel makine ve tüketim malları sektörlerinde ise iki yönlü ihracat akışlarının temel hedefi ABD’ye ulaşmak. Başlıca ihracatçı ülke ise Çin. Üç boyutlu yazıcıların en fazla kullanıldığı sektörlerdeki akış, ABD’nin Meksika, Almanya (otomotiv) ve Çin (makine, tüketim malları) ile yaşadığı ticaret açıklarını azaltacak. Daha az ticaret yapılması, imalatta ticaret açığı olan ülkelerin ticaret açıklarının azalması anlamına geliyor. Bu durum, üç boyutlu yazıcı kullanan endüstrilerden birçok ürün ithal eden ülkelerde daha belirgin olacak. Üretim fazlası olan ülkeler, özellikle de yakın gelecekte üç boyutlu yazıcıların egemenliği altına girecek ürünlerin ihracatını yaparsa, üretim fazlalığından kurtulacaklar.

Üç boyutlu yazıcının faydaları

ING Think’in hazırladığı rapora göre üç boyutlu yazıcıların getirdiği artılar şu şekilde;

 • İnsan faktörü işin içinden çıktığı için daha az işçilik masrafı gerekiyor.
 • İsraf olmadığı için daha az ham madde kullanımı gerçekleşiyor.
 • İnsan hatası faktörü olmadığı için daha az masraf çıkıyor.
 • Depolama maliyetleri azalıyor.
 • Daha az ara mal gerektiği için taşıma masrafları azalıyor.
 • Geleneksel sermaye mallarına daha az ihtiyaç duyuluyor.
Kaynak: ING Think

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi hala gelişim çağını yaşıyor. Sınır ötesi ticarette şimdilik küçük bir paya sahip. Fakat yüksek hızlı üç boyutlu yazıcılar seri üretimi daha ekonomik hale getirdiği zaman işlerin rengi değişecek. Üç boyutlu yazıcılar daha az işçilik gerektirdiği için ticari büyümenin daha az olmasına sebep olacak. Tahmini hesaplamalara göre, üç boyutlu yazıcılara şu an yapılan yatırımların devam etmesi halinde, 2060 yılına gelindiğinde kullandığımız eşyaların yüzde 50'si üç boyutlu yazıcılarla üretilecek. Bu durumda, 2060 yılına gelindiğinde, dünya ticaretinin yaklaşık dörtte biri kadarının ortadan kalkacağı düşünülüyor. Otomotiv, endüstriyel makine ve tüketim malları, üç boyutlu yazıcıların en fazla kullanıldığı sektörler arasında yer alıyor. Bu sektörlerin dünya ticaretindeki rolü de oldukça büyük.

ING Think'in hazırladığı rapora göre üç boyutlu yazıcıların getirdiği artılar şu şekilde;

 • İnsan faktörü işin içinden çıktığı için daha az işçilik masrafı gerekiyor.
 • İsraf olmadığı için daha az ham madde kullanımı gerçekleşiyor.
 • İnsan hatası faktörü olmadığı için daha az masraf çıkıyor.
 • Stok maliyetleri azalıyor.
 • Daha az ara mal gerektiği için taşıma masrafları azalıyor.
 • Geleneksel sermaye mallarına daha az ihtiyaç duyuluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği