Yazıcının sesinden tasarımı çalan teknoloji

Üç boyutlu yazıcıların yakınına bırakılan akıllı telefonun, yazıcının üzerinde çalıştığı tasarımı yüzde 94 oranında kopyalayabildiği keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Özel programların yüklü olduğu akıllı telefonlar, üç boyutlu yazıcıların ürettiği tasarımları çalabilen casuslar haline gelebiliyor. Üstelik bunu sadece yazıcının çıkardığı ses ve elektromanyetik radyasyon sayesinde yapıyorlar.
Buffalo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıdan 20 cm uzağa bırakılan telefonun yazıcıdaki tasarımı yüzde 94 oranında kopyalayabildiğini keşfetti. Daha karmaşık objelerin kopyalanma oranı ise yüzde 90 civarında.

Tehlikeli olabilir

Araştırmacılar konu hakkında detay vermiyorlar fakat sıradan bir akıllı telefonun kopyalama işlemini gerçekleştirebileceğini söylüyorlar. Araştırmacılara göre bu oldukça önemli bir saldırı. Zira üç boyutlu yazıcı teknolojisi gitgide büyümekte olan önemli bir teknoloji. Önümüzdeki birkaç yıl içinde milyar dolarlık bir piyasa haline gelmesi bekleniyor.

Örneğin geçtiğimiz hafta, General Electric, toplamda 1,4 milyar dolar tutarında iki tane üç boyutlu yazıcı şirketi satın aldı. Üç boyutlu yazıcılar genellikle hacklenmeye ve diğer online tehlikelere karşı dayanıklı olarak biliniyor. ancak araştırma üç boyutlu yazıcıların akıllı telefonlardan gelen saldırılara karşı korumasız olabileceğini gösterdi.

Bilinmeyen çok fazla şey var

Buffalo Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği bölümü araştırma görevlilerinden Wenyao Xu, “Birçok şirket, üç boyutlu yazıcı teknolojisinin geliştirilmesi için uğraşıyor, fakat hala bu teknolojiyle alakalı bilinmeyen noktalar var, bu yüzden fikri mülkiyet sallantıda kalıyor. Birçok ürünün kapak ya da dış kaplama gibi parçalarının prototipleri üç boyutlu yazıcılarla oluşturuluyor. Bu teknik, telifli ürünleri, hırsızların eline geçmeye müsait hale getiriyor.” dedi.

Araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Kui Ren, “Test sonuçlarına baktığımızda, akıllı telefonların önemli bilgileri riske atabilecek derecede bilgi çalabildiğini görüyoruz.” dedi.

Kaynak: Fedscoop

Buffalo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcının 20 cm kadar uzağına bırakılan bir akıllı telefonun yazıcıdaki tasarımları yüzde 94 oranında kopyalayabildiğini keşfetti. Daha karmaşık tasarımlar ve objeler için bu oran yüzde 90’a kadar düşebiliyor. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin gitgide önem kazandığını düşündüğümüzde, bu durum telifli ürünler için oldukça tehlikeli bir hal alabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği