Kök hücreden 3D yazıcıyla kulak basmak mümkün

Avustralyalı bilimciler kök hücreden kıkırdak üretebilen bir biyo-mürekkep kullanan 3D biyo-yazıcı ile ameliyatlarda kullanılmak üzere kulak üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya Wollongong Üniversitesi araştırmacıları yeniden inşa (rekonstrüksiyon) ameliyatları için insan kulaklarını kopyalayabilen üç boyutlu biyo-yazıcı geliştirdi. 3D Alek adı verilen cihaz bir çok malzemeli biyo-üretim yazıcısı olarak geliştirildi. 3D Alek, insan kulağı yazdırmak için araştırmacıların özel olarak geliştirdiği bir biyo-mürekkep kullanıyor.

Biyo-mürekkepte insan kulağındaki kıkırdağın üretilmesi için kök hücreler kullanılıyor. Böylece 3D yazıcı teknolojisi ile yeniden inşa ameliyatı için ‘canlı kulak’ üretilebiliyor.

Mikoti ameliyatını kolaylaştırıyor

Sydney Royal Prince Alfred Hastanesi (RPH) bu yüksek teknoloji ürünü biyo-yazıcıyı kullanan ilk hastane oldu. Araştırmacılar bu yeni teknoloji ile çocuklarda görülen dış kulağın az gelişmesi (mikroti) gibi durumlarda uygulanan karmaşık tıbbi prosedürlerde devrim yaratmaya bir adım daha yaklaşıldığını belirtiyor.

RPH Kulak Burun Boğaz Cerrahı Payal Mukherjee “Bu kulak deformasyonunu tedavi etmek oldukça zor çünkü dış kulak oldukça karmaşık bir 3 boyutlu yapı. Sadece uzunluk ve genişlik değil ayrıca yükseklik ve kafatasına göre çıkıntı da hesaplanmalı. Bu da biyo-baskı için çok heyecan verici bir alan anlamına geliyor. Çünkü kulağın şekli hastanın kendi doğal dokuları kullanılarak, kendi yüzüne göre tasarlanıp düzenlenebiliyor. Böylece ameliyat süresi kısalıyor, ortaya daha gelişmiş bir kozmetik sonuç çıkıyor ve hastanın vücudunun başka bir bölgesinden (genellikle göğüs kafesinden) kıkırdak doku nakli yapmaya da gerek kalmıyor.” diyor.

Bir sonraki aşama hastanın kök hücresinden biyo-mürekkep üretmek

İlk klinik deneylerde ekip, insanların normalde ameliyat sonrası atılan burun kıkırdağı gibi dokularından alınan kök hücreleri kullandı. Ancak araştırmacılar biyo-mürekkebi geliştirerek neticede hastanın kendi kök hücreleri ile kulak kıkırdağını üretmeyi hedefliyor. Böylece ameliyatta yerleştirilen implant hastanın kendi anatomisi ile de uyumlu olabilecek.

Mukherjee “Hastanın kulak anomalisine ve yüz özelliklerine uygun kulaklar yazdırabilmek istiyoruz.” dedi. Araştırmacılardan Gordon Wallace “Bu proje, temel bir çalışmayı stratejik bir uygulamaya dönüştürerek insanların hayatını daha iyi hale getirebilecek sağlık çözümleri üretme konusunda başarılı bir yol izlediğimizi gösteriyor. RPA’da bulunan bir 3D Alek ve bizim laboratuvarımızda bulunan bir kopyası ile bu klinik güçlüğü çözmek için pratik bir çözüm sunabilecek araştırmalarımızda sonraki aşamalara geçebileceğiz.” dedi.

Kaynak: DeZeen

Avustralya Wollongong Üniversitesi araştırmacıları yeniden inşa (rekonstrüksiyon) ameliyatları için insan kulaklarını kopyalayabilen üç boyutlu biyo-yazıcı geliştirdi. 3D Alek adı verilen cihaz bir çok malzemeli biyo-üretim yazıcısı olarak geliştirildi. 3D Alek, insan kulağı yazdırmak için araştırmacıların özel olarak geliştirdiği bir biyo-mürekkep kullanıyor. Biyo-mürekkepte insan kulağındaki kıkırdağın üretilmesi için kök hücreler kullanılıyor. Böylece 3D yazıcı teknolojisi ile yeniden inşa ameliyatı için 'canlı kulak' üretilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği